A szalmonellafertőzés (salmonellosis) típusai

szerző: Dr. Gócs Viktor, infektológus - WEBBeteg
frissítve:

A salmonellosis a köznyelvben rendszerint fertőzött étel fogyasztása után kialakuló gyomor-bélrendszeri panaszokat jelöl. A kórokozónak azonban számos, különböző panaszokat okozó alfaja is létezik. Fertőzés bármikor kialakulhat, ám a járvány kialakulásának kockázata nyáron a legmagasabb.

A téma cikkei

2/1 A szalmonella okozta hasmenés
2/2 A szalmonellafertőzés típusai

Hazánkban a bakteriális hasmenéses betegségek vezető kórokozói a Salmonellák. Háromféle típusú fertőzést okoznak. Ezek közül is a leggyakoribb az akut bélhurut (enterocolitis). Bizonyos törzsek az egész szervezetet érintő, kiterjedt fertőzést (szepszist) váltanak ki. A typhoid vagy enterális lázat (tífuszt) a S. typhi és S. paratyphi okozzák.

Az enterális láz kórokozóinak kivételével a salmonellák állatok belében, elsősorban baromfiban élnek, de sertés, szarvasmarha, kutya és teknős is fertőzhet. A kórokozók a baktériumot tartalmazó széklettel szennyezett étel, vagy víz elfogyasztása után telepednek meg a vékony- és vastagbélben. A fertőzés forrása nem kellően hőkezelt tojás, pasztőrözetlen tej, a belőlük készült ételek, baromfi- és pecsenyehúsok, mosatlan nyers zöldség is lehet. A járványok hátterében többnyire a higiénés szabályok és a konyhatechnikai előírások megszegése áll.

A három klinikai forma és tünetei

Enterocolitis (Salmonellosis gastroenteritica)

A fertőzés megáll a belek és a környező nyirokszervek szintjén, a vérkeringésbe ritkán jut baktérium. Ez a leggyakoribb, a szalmonella-fertőzésekről szóló hírek többségében is jelentkező lefolyás.

A fertőzés ellen a gyomorsav jól véd, ám ha kevés a gyomorsav (például gyomorműtét után, vagy savcsökkentő gyógyszerek szedésekor), könnyebben alakul ki a betegség. A lappangási idő 4-48 óra, átlagosan egy nap.

Vezető tünet a hasmenés. Kezdetben hányinger, hányás, fejfájás, izomfájdalom jelentkezhet. A hasmenéssel az esetek felében magas láz jelentkezik. Felnőtteknél ritkán, három évnél fiatalabb gyermekeknél 16 százalékban is bekerülhetnek a kórokozók a keringésbe, ami súlyos szövődmény fokozott kockázatát jelenti.

A csecsemőket és egyéb hajlamosító tényezőkkel rendelkezőket antibiotikummal kell kezelni, másoknál ez nem ajánlott, mert a kórokozó ürítését meghosszabbíthatja. A kezelés egyébként a folyadék- és elektrolit-háztartás rendezésére és a tünetek mérséklésére irányul.

Bővebben A szalmonella okozta hasmenés

Szepszis, gócfertőzés

Szepszis (vérmérgezés) tünetei

A vérmérgezés kialakulásáért felelős helyi tüneteken kívül, magas láz (38.5 C felett), forró, száraz a bőr, azonban előfordul, hogy a testhőmérséklet kórosan alacsony (hipotermia - 35.5 C alatt). A lázat a legtöbb esetben hidegrázás kíséri. Szapora a légzés (hiperventilláció), percenként több mint 20 légvétellel, a pulzusszám több mint 90/perc (tachycardia) és alacsony, csökkenő értéket mutató vérnyomás (hipotenzió) jellemző. Bőrkiütések jelentkezhetnek. A vizelet mennyisége csökken (oliguria). A beteg aluszékonnyá, esetleg zavarttá válik. A szepszisről részletesen

Bizonyos szalmonellák fokozottan invazívak, azaz könnyebben jutnak a keringésbe az enterocolitis kapcsán.

Hajlamosító tényezőkkel bíró betegekben egyébként ártalmatlan típusok is okozhatnak ilyen véráramfertőzést.

Fertőzés esetén a baktériumok folyamatosan a véráramban keringenek. A vérbe került baktériumok megtelepedhetnek más szervekben (csont, ízület, tüdő, lép, vese, máj, erek falában, sérült szívbillentyűn, csecsemők agyhártyáján) és ott elszaporodva tályogokat hozhatnak létre.

Bizonyos feltételek között az így kialakuló gócokból szakaszosan ürül a keringésbe a baktérium, további helyi fertőzéseket létrehozva. A szepszis magas halálozású, a gócfertőzés pedig nehezen kezelhető betegség.

Enterális láz vagy más néven tífusz

Rossz higiénés viszonyok között járványosan fordul elő a fertőzés. A fejlődő országokra jellemző, azonban utazók bárhova behurcolhatják. Kórokozói (Salmonella typhi, Salmonella paratyphi, a betegséget typhus- és paratyphusként is ismerik) csak emberről emberre terjednek, állatban nem maradnak életképesek.

A tífusz esetében hasmenés nem jellemző. Kezdetben magas láz, később tudatzavar, majd rózsaszínű bőrkiütések jelennek meg. Súlyos szövődményekkel járhat és makacs hordozó állapot alakulhat ki (tartósan ürül a kórokozó a tünetmentes egyén székletével), komoly járványügyi éberségre adva okot. Utazók és veszélyeztetettek részére (csatornatisztítók, ürítő környezetében élők) rendelkezésre áll védőoltás.

A szalmonellosis bejelentendő fertőző betegség.

Dr. Gócs Viktor, infektológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Gócs Viktor, infektológus

Cikkajánló

A szalmonella okozta hasmenés

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Szalmonella
A szalmonellafertőzés gyakori, elsősorban szezonális (nyári) hasmenéssel járó fertőző megbetegedés, sok kisgyermeket betegít meg.
Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Gócs Viktor, infektológus
WEBBeteg - Dr. Sánta Zsuzsanna, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.