A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás enyhébb formáinak kezelése

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Szabó Roxana frissítve:

A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás sok esetben egyáltalán nem igényel kezelést, enyhe formáiban pedig gyógyszeres úton is megszüntethetőek a panaszok. Azt azonban csak szakorvosi vizsgálattal lehet eldönteni, hogy a panaszok hátterében jó- vagy rosszindulatú elváltozás áll-e, ezért mielőbb orvoshoz kell fordulni tünet esetén! Jelen cikk a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás terápiájával foglalkozik.

A téma cikkei
5/1 BPH: betegség vagy állapot?
5/2 A prosztatamegnagyobbodás tünetei
5/3 Prosztatavizsgálat - Kivizsgálás prosztataproblémák eetén
5/4 A prosztatamegnagyobbodás enyhébb formáinak kezelése
5/5 A prosztatamegnagyobbodás műtéti kezelése

Amennyiben a prosztatával összefüggő panaszok kivizsgálása során jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH) igazolódik, a kezelőorvos a panaszok súlyossága, a vizsgálatok eredménye és a beteg általános állapota alapján tervezi meg a terápiát. A kezelés lehet műtéti vagy gyógyszeres, egyéb kiegészítő módszerek, életmódterápia bevonásával.

Nem mindig szükséges terápia, megfigyelés viszont igen

Egyes esetekben az úgynevezett watchful waiting módszer alkalmazható. Az angol kifejezés az "óvatos várakozás"-ra utal, ugyanis nincs mindenkor szükség azonnali beavatkozásra. Nem szükséges az orvosi terápia megkezdése, amennyiben

  • a tünetek enyhék, a panaszok (pl. hirtelen vizelési inger, gyakori vizelés) nem okoznak jelentős életminőség-romlást
  • a szövődmények (pl. gyakori húgyúti fertőzés, vizeletelakadás) és egyéb elváltozások (a húgyhólyag károsodása, vesetágulat) kizárhatók,
  • az állapot nem, vagy lassan rosszabbodik.

Ebben az állapotban elegendő lehet az életmódtanácsok betartása, például az esti folyadékfogyasztás mérséklése, a táplálkozási ajánlások követése (a megfelelő diéta, vagy az alkohol- és koffeinbevitel csökkentése), továbbá hatékony módszer a testmozgás is, a fizikai inaktivitás esetén ugyanis rosszabbodik az állapot.

Fontosak azonban a rendszeres időközönként elvégzett ellenőrző vizsgálatok. A beteg kontroll vizsgálatokon történő megjelenése nagy jelentőséggel bír, ugyanis jóindulatú prosztatamegnagyobbodás esetén is kialakulhatnak idővel komolyabb károsodások, vagy felléphetnek rosszindulatú folyamatok is, a prosztatarák tüneteit pedig nem lehet megkülönböztetni a BPH okozta panaszoktól.

BPH teszt
Az Amerikai Urológus Társaság által kidolgozott teszt segítségével megállapíthatja, hogy mennyire komolyak prosztataproblémái. BPH-teszt kitöltése

Hasznosak-e a gyógyhatású készítmények?

A prosztata elhelyezkedéseEgyes gyógynövényekből előállított készítmények jó hatásúak a BPH legenyhébb formáiban, ám ezen termékek hatásmechanizmusa nem kellően tisztázott még. Alkalmazásuk csökkentheti az irritatív tüneteket, egyes fajtáik csökkentik a prosztata méretét és fokozzák a vizelet áramlását. Bizonyos készítmények enyhe antiandrogén, antiösztrogén, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és vizelethajtó hatással is rendelkeznek.

A gyógynövény alapanyagú termékek többsége vény nélkül kapható gyógyszer, étrendkiegészítő vagy orvostechnikai eszköz. Gyakran alkalmazott összetevő a tökmagkivonat és a szabalpálma/fűrészpálma-kivonat, ezek mellett más gyógynövények is szerepelhetnek a termékekben. Fontos tudni, hogy ezen készítményektől hatás csak tartós szedést követően jelentkeznek.

Ezen készítmények legtöbbször igazoltan jó hatásúak, ám korlátozott eredménnyel járnak (nagy mértékű megnagyobbodás kezelésére nem alkalmasak), alkalmazásuk pedig veszélyeket is rejthet magában, elsősorban az orvosi kivizsgálás elmulasztása miatt. Recept nélkül kapható gyógyszerek megvásárlása esetén a beteg biztonságban érezheti magát, abban a hitben, hogy kezeli a problémáját. Sok beteg emiatt csak a panaszok kínzóvá válása után fordul orvoshoz, amikor esetleg már másodlagos elváltozások, szövődmények is kialakultak.

Még komolyabb lehet a helyzet akkor, ha a panaszokat nem BPH okozza, hanem prosztatarák, amely esetében a korai diagnózis elmaradása végezetes is lehet. Ezért nem lehet eleget hangsúlyozni: panaszunkkal minden esetben forduljunk orvoshoz, gyógyhatású készítmények szedése esetén is fontos a prosztataproblémák kivizsgálása!

Részletesen Növényi gyógyszerekkel a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH) ellen

A prosztatamegnagyobbodás gyógyszeres kezelése

A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás gyógyszeres terápiájában (konzervatív kezelés) több hatóanyagcsoportnak van szerepe: az ún. alfa-blokkolóknak, a reduktáz-gátlóknak és a foszfodiészteráz-gátlóknak. A panaszok súlyossága, jellege és a terápia tapasztalatai alapján dönt arról az urológus, hogy melyik hatóanyagot javasolja.

A prosztata tapintással, méréssel meghatározott mérete nem minden esetben áll arányban a beteg panaszaival. Csekélyebb megnagyobbodás mellett is lehetnek valakinek kifejezett tünetei, illetve bizonyos esetekben jelentős méretbeli eltérés sem okoz a betegnek sok panaszt. A kezelési mód megválasztásában ezért a panaszok erőssége a döntő.

Az alfa-blokkolók terápiás hatásának alapja simaizom-ellazító tulajdonságuk. Mivel ellazítja a prosztata és a húgyhólyag állományában jelen lévő simaizom-sejteket, csökken a nyomás, így a panaszok jelentősen javulnak. Kisebb mértékű prosztatamegnagyobbodás esetén ezek a gyógyszerek jobban alkalmazhatók. A vizeletürítéssel kapcsolatos tünetek javulása néhány nap alatt elkezdődik.

Az alfa-blokkoló gyógyszerek alkalmazása mellett a vérnyomás kontrollja szükséges, mivel gyakran okoznak hirtelen vérnyomásesést. Egyéb mellékhatások lehetnek még: szédülés, fejfájás, fáradtság, heves szívdobogásérzés, orrdugulás.

A reduktáz-gátló szerek a tesztoszteron aktív formájának kialakulását gátolják. Ez a folyamat a prosztata sejtjeiben következik be az úgynevezett 5-alfa-reduktáz enzim segítségével. Amennyiben az enzim működése gátolva van, a tesztoszteron nem tud aktív formává alakulni, ezáltal nem képes hatását a prosztata sejtjeire kifejteni.

A reduktázgátló alkalmazása nagyobb fokú BPH esetén érdemes, ugyanis a kezelés következtében a prosztata méretének csökkenése várható. A terápia eredménye körülbelül három hónap után kezd megmutatkozni. Pozitívan befolyásolják az esetleges erekciós zavarokat is.

A foszfodiészteráz-gátlók (tadalafil) szintén a simaizomzatra - főként a húgyhólyag, valamint prosztata izomzatára - gyakorolt hatásuk miatt válnak alkalmassá a prosztatamegnagyobbodás hatékony kezelésére. Az izomrelaxaló hatással fokozza az érintett területek vérellátását, így a tadalafil hatékonyan alkalmazható prosztataproblémák mellett az erektilis diszfunkció (merevedési zavar) javítására is. A fent említett panaszok együttes jelenléte esetén kiváló választás lehet, jelentős életminőség éli javulást hozva a férfiak életébe.

Amennyiben a panaszok nem enyhülnek ezen készítmények alkalmazása mellett, szükség lehet kombinált gyógyszeres terápiára, mely eredményesebb lehet, mint bármely gyógyszercsoport egyedüli alkalmazása.

Mikor nem elegendő a gyógyszeres kezelés?

Nagy méretű, komoly szövődményekkel veszélyeztető prosztata esetén a gyógyszeres terápia általában nem elegendő, bizonyos esetekben pedig a gyógyszerek nem elég hatásosak vagy a jelentkező mellékhatások miatt nem javasolt a szedésük. Ilyen esetekben javasolható a prosztataműtét elvégzése, esetleg alternatívaként bizonyos fizikoterápiás eljárások vagy katéter beültetése. A műtét segítségével megelőzhető a vizeletelakadás, a gyakori húgyúti fertőzés, a hólyagkövek, vagy a hólyagfal és a vese károsodásának kialakulása.

Tovább A prosztatamegnagyobbodás műtéti kezelése

Dr. Kónya Judit Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos
Aktualizálta: Dr. Szabó Roxana

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Lőwy Tibor

Dr. Lőwy Tibor

Urológus, Andrológus, Uroonkológus

Budapest

Cikkajánló

Prosztatamegnagyobbodás
A prosztatamegnagyobbodás során jelentkező tünetek az életminőségen sokat ronthatnak, ugyanakkor az állapot napjainkban nagyszerűen kezelhető. Gyanú esetén nem szabad tehát halogatni az orvos felkeresését, és nem érdemes kétes eredményű praktikákkal kísérletezni.