Hogyan hatnak a kortikoszteroidok?

Dr. Kovács Anikó
szerző: Dr. Kovács Anikó, Dr. Reinhardt István - WEBBeteg
frissítve:

A kortikoszteroidok a mellékvesekéreg által termelt hormonok, melyek részt vesznek a gyulladásos folyamatok és az immunrendszer működésének szabályozásában. A kortikoszteroid gyógyszerek a természetes hormonokhoz hasonló, szintetikus úton előállított készítmények, melyek alapvető szerepet játszanak számos betegség (autoimmun betegségek, allergiás reakciók, gyulladásos kórképek) kezelésében.

A téma cikkei

Szteroid típusú hormonok

Szteroid hormonok az emberi test több szervében természetes módon termelődnek. A mellékvesekéreg állítja elő a kortikoszteroidok közé tartozó hormonokat, ilyen a kortizol és az aldoszteron. A kortizol nevű szteroidszerkezetű hormon immunrendszeri reakciók és anyagcserefolyamatok szabályozásában vesz részt, az aldoszteron nevű hormon só- és vízháztartásunk befolyásolásával a vérnyomás szabályozásában játszik szerepet. A természetes kortikoszteroid hormonok hiánya vagy túltermelése önmagában is betegségek forrása lehet. Hiányukban - mellékvesekéreg-elégtelenség esetén - Addison-kór, túltermelődésük hatására pedig Cushing-kór fejlődik ki. A hiányukból fakadó betegség szintetikus kortikoszteroidok pótlásával kezelhető.

A kortikoszteroidok elsősorban mint erős gyulladáscsökkentő gyógyszerek ismertek. Ezek szteroid szerkezetű, ám szintetikus úton előállított hatóanyagok, melyek nagyobb mennyiségben alkalmazva számos gyulladásos jellegű, autoimmun vagy allergiás eredetű betegség kezelésében alapvető fontosságúak.

A gyakorlatban szteroid gyulladáscsökkentő, kortikoszteroid és glükokortikoid néven is olvashatunk róluk, ugyanazokat a típusú hatóanyagokat jelölve, bár tudományos értelemben a glükokortikoidok a kortikoszteroidok egyik alcsoportját alkotják.

Az anabolikus szteroidokat azonban határozottan meg kell különböztetni a gyulladáscsökkentő kortikoszteroidoktól. Bár a köznyelvben mindkettőt szteroidoknak nevezik, a kortikoszteroidokat meg kell különböztetni a főként a herék által termelt anabolikus szteroidoktól, melyek közé a tesztoszteron is tartozik. Ezek – bár kémiai szerkezetük hasonló – jelentősen eltérnek a mellékvesekéreg által termelt kortikoszteroidokétól, elsősorban a fehérje anyagcsere és az izomzat felépítésében játszanak szerepet.

A szteroid mint hormonpótló

A kortikoszteroidok elsődleges alkalmazási területe a mellékvesekéreg hormonjainak pótlása. Ez szükségessé válhat mellékvesekéreg-elégtelenség (Addison-kór) esetén, és veleszületett mellékvesekéreg túlburjánzás (adrenalis hyperplasia) esetén, amikor a kortizolszintézis szenved zavart.

Cushing-szindómás (kortizoltúltermelés) betegek a mellékvese műtéti eltávolítása után részesülnek kotikoszteroid kezelésben. Az ilyen jellegű hormonpótlás esetén nem figyelték meg jelentős mellékhatások kialakulását.

A kortikoszteroidok mint gyulladásgátlók

A szervezetben termelődő kortizol gyulladásgátló hatással rendelkezik. Ez a fertőzések elleni védelemben nem játszik jelentős szerepet, inkább arra szolgál, hogy megelőzze a szervezet védekező reakcióinak túlzott mértékű megjelenését, mely már veszélyeztetné magát a szervezetet. Nagyobb mennyiségű szintetikus szteroidot alkalmazva azonban jelentős gyulladáscsökkentő hatást lehet elérni többféle eredetű gyulladás esetén is. A hormonpótlás mellett ez a kortikoszteroidok másik nagy alkalmazási területe.

A szteroid gyulladáscsökkentők kórokozók, fizikai vagy kémiai ártalmak, autoimmun betegségek, és túlérzékenység okozta gyulladás kezelésére egyaránt hatékonyak. Nemcsak a gyulladás tüneteit (duzzanat, fájdalom) mérséklik, hanem a gyulladással járó szövetkárosodást is megelőzik.

Fontos tudni, hogy a szteroid gyulladáscsökkentők alkalmazása a gyulladással járó panaszokat csökkenti, ugyanakkor a kiváltó okot nem szünteti meg, ráadásul súlyos mellékhatásokat is okozhatnak. Ez az oka annak, hogy csak súlyos akut gyulladás esetén átmenetileg, életet veszélyeztető állapotokban, vagy az elhúzódó gyulladás szövetkárosító következmények kivédésére használják.

Alkalmazási területük

A kortikoszteroid gyulladáscsökkentők (glükokortikoidok) különböző formákban számos szerv gyulladásos folyamatai esetén alkalmazhatóak, igen gyakori az autoimmun eredetű betegségek terápiájában. Többek között:

Az allergiás megbetegedések kezelésében is jó hatásúak, ahol az allergiás reakciók erősségét csökkentik a kortikoszteroid gyógyszerek. Alkalmazzák őket például az alábbi betegségek kezelésében:

A legtöbb gyulladásos és/vagy allergiás eredetű bőrgyógyászati kórkép kezelésében is hatásosak, például:

Szemészeti betegségeknél a mélyebb, elhúzódó gyulladások, például szemideggyulladás következményeinek kivédésére alkalmazzák a kortikoszteroid gyógyszereket. Ezek a készítmények ugyanakkor a szem bakteriális, vírusos vagy gombás fertőzéseinek tüneteit elfedik, továbbá mellékhatásként növelik a szem belnyomását, zöldhályogban szenvedő betegeknek emiatt nem alkalmazhatók szteroid gyulladáscsökkentők.

Ezenkívül egyes leukémia fajtákban, és néhány daganattípusnál a citosztatikus kezeléssel együtt enyhíti a tüneteket és segíti a rák visszahúzódását is. Citosztatikumok okozta súlyos hányás csillapítására is alkalmazható.

Előnyeik

A kortikoszteroidok a leggyorsabb hatású gyulladáscsökkentők. Az alkalmazás módjától és az adott hatóanyag jellegzetességeitől függően a hatás kifejlődéséhez egyes esetekben szükség lehet ugyan néhány napra, de ezzel együtt is gyorsnak számít a hatás több más gyógyszercsoporthoz képest.

Fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásuk tartós, például ízületi fájdalmak esetén a kortizon injekciók hónapokig is kezelhetik a tüneteket, de a bőrgyógyászati gyulladások fellángolásai során alkalmazva is tartós hatás érhető el.

Szteroid típusú gyulladáscsökkentő hatóanyagok

A leggyakoribb hatóanyagok és gyógyszerek betegtájékoztatói:

Immunszuppresszív hatás

A szteroidok elnyomják a szervezet immunrendszerét, amit szervátültetéskor használnak ki az új szerv kilökődésének megakadályozására. Alkalmazhatók vérzéses és fertőzéses sokkban, például a kritikus állapotú COVID-19 betegek terápiájának is része, továbbá anafilaxiás sokk kezelésében is életmentő lehet a gyors gyulladáscsökkentő, duzzanatcsökkentő hatása.

Ezekben az állapotokban az immunrendszer túlzott működése olyan káros folyamatokat indíthat el a szervezetben, amelyek veszélyeztetik annak működését, ezért átmenetileg mérsékelni kell az immunválaszt.

Fontos tudnivalók a kortikoszteroidok alkalmazásáról

Léteznek szisztémás hatású (a teljes szervezetben hatást kifejtő) szájon át szedhető gyógyszerek, intravénás vagy intramuszkuláris injekció formájában beadható készítmények, illetve helyileg alkalmazandó szteroidos kenőcsök, krémek, ízületbe adott szteroid injekciók, inhalációs szerek, továbbá szem- vagy fülcseppek is. A szteroid gyógyszerek minden esetben vényköteles készítmények, melyek alkalmazása körültekintést és orvosi felügyeletet igényel.

A kortikoszteroidok használata során a kortizon (szintetikus kortizol) szerteágazó élettani hatásai felerősödhetnek, és mellékhatás formájában jelentkezhetnek, különösen nagy dózisban és/vagy hosszú távon alkalmazva. A szteroid gyulladáscsökkentők esetében ezért mindig kiemelten fontos az adagolás és az alkalmazás időtartamának betartása. Az előírt mennyiségben és ideig használva a szteroidok biztonságosak, sok betegség hatékony kezelésében nélkülözhetetlenek.

Keresse fel orvosát, ha a kortikoszteroid gyógyszer alkalmazásának megkezdése után egy héttel is tapasztalható a duzzanat, fájdalom, vagy olyan mellékhatásokat tapasztal, mint a szédülés vagy koncentrációzavar, hányinger vagy hányás, esetleg a láz.

Tovább A szteroidok alkalmazási módja

További cikkek a gyógyszerszedésről

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg összeállítás
Szerzőink: Dr. Kovács Anikó gyógyszerész, Dr. Reinhardt István általános orvos

Segítség

Cikkajánló