Kontakt bőrgyulladás - Irritatív és allergén anyagok

szerző: Dr. Horváth Balázs, általános orvos - WEBBeteg
frissítve:

A betegség elnevezésének alapja, hogy a bőrrel közvetlenül érintkező (kontaktusba kerülő) anyagok hozzák létre a bőr gyulladását (dermatitisz). Kémiai irritánsok vagy allergének okozhatják.

Az irritatív kontakt bőrgyulladást (kontakt dermatitis, kontakt ekcéma) az ép bőrt károsító kémiai anyagok okozzák. Az erős irritánsok (pl. savak, lúgok, fenol) már néhány percen belül klinikailag észlelhető elváltozást okozhatnak, míg a gyenge irritánsokkal (pl. szappan, detergensek, aceton, vagy akár a víz) ehhez több nap is szükséges lehet.

Az allergiás kontakt bőrgyulladásban szenvedő betegek az általuk olykor évek óta használt anyagokra, vagy akár bőrbetegségük kezelésére használt szerekre válhatnak túlérzékennyé.

Bővebben Az ekcéma kiváltó okai és típusai

Fototoxikus bőrgyulladás

A kontakt bőrgyulladás speciális formái a fototoxikus és a fotoallergiás kontakt bőrgyulladás. Ezek kiváltásához bizonyos vegyi anyagok helyi alkalmazását követően fénybehatás szükséges. Fototoxikus kontakt bőrgyulladást többnyire bizonyos parfümök, kőszénkátrány és az ipariban használt olajok okoznak. A fotoallergiás kontakt bőrgyulladás leggyakoribb kiváltó okai: borotválkozás utáni arcszesz, fényvédőszerek és a helyileg alkalmazott szulfonamidok.

A bőr immunrendszere érzékennyé válik az allergénekre, majd a sorozatos újabb behatások következtében allergiás mechanizmussal gyulladást hoz létre. Erősen allergizáló anyagok (pl. mérges szömörce) esetén mindössze egy hétbe, gyengébbek esetén évekbe telik, amíg a beteg túlérzékennyé válik. Az érzékenyülés utáni újabb allergénbehatást követően 4-8 órán belül jelentkezik a viszketés és a bőrgyulladás.

Az allergiás kontakt bőrgyulladás kiváltó okai lehetnek: helyileg alkalmazott gyógyszerek (penicillin, hexachlorophen, etilén-diamin); növények (mérges szömörce, kankalin); használati tárgyak fémei (nikkel, króm); festékek; kozmetikumok (dezodorok, szőrtelenítők anyagai).

Számos ipari anyag okozhat foglalkozási bőrbetegségeket. Sok egészségügyi dolgozó számára jelent problémát a gumikesztyűkben lévő anyagok iránti túlérzékenység.

Panaszok, tünetek és kórlefolyás

Bőrgyulladás
Bőrgyulladás a kezen

A kontakt bőrgyulladás súlyossága az átmeneti pírtól a súlyos, hólyagképződéssel járó duzzanatig terjedhet; gyakori a viszketés és a hólyagképződés. Bármely bőrfelületet érinthet, ami érintkezésbe került a kiváltó anyaggal (sőt, a levegő útján terjedő anyagok is kiválthatják). A gyulladás jellemző módon a közvetlen érintkezés helyére korlátozódik, később azonban tovább is terjedhet.

A betegség lefolyása változó. Ha a kiváltó anyagot eltávolítják, néhány nap, vagy hét alatt eltűnik a bőrpír, beszáradnak a hólyagok, pörk képződik. A gyulladás lezajlását hámlás követi és a bőr átmenetileg kissé megvastagodik.

Hogyan történik a kivizsgálás?

A típusos bőrelváltozások és a kémiai anyagokkal történő érintkezésre utaló kórelőzmény megkönnyíti a diagnózis felállítását. Az első jelenség helyének ismerete gyakran kulcsfontosságú adat (tipikus pl. a csuklón lévő karóra fémje által okozott allergiás kontakt bőrgyulladás).

A diagnózis felállításához gyakran igénybe veszik az úgynevezett epikután (rátevési) bőrpróbát, melynek során allergének standard mintáit helyezik a páciens hátbőrére. A kellően részletes kórelőzmény és az epikután próba alapján általában felállítható a diagnózis.

A bőrgyulladás kezelése

Mindenekelőtt kerülni kell az azonosított kiváltó anyaggal való érintkezést, ennek hiányában a kezelés hatástalan maradhat.

A gyulladás korai fázisában az érintett bőrfelületre borított nedvesített géz, vagy szövetdarab nyugtató és hűtő hatású; a borogatást naponta 4-6 alkalommal, 30 percen át lehet alkalmazni. A hólyagokat a kezelőorvos naponta megnyithatja.

Súlyosabb, illetve nagyon kiterjedt gyulladások esetén kortikoszteroid (pl. prednison) tartalmú tabletták, illetve helyi készítmények (krémek, kenőcsök) alkalmazására kerülhet sor. A viszketés csökkentésére olykor antihisztamin tartalmú krémek adását javasolhatják.

Dr. Horváth Balázs, általános orvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Horváth Balázs, általános orvos

Hozzászólások (1)

Cikkajánló

Szívritmuszavarok Szívritmuszavarok

Melyek a legjellemzőbb tünetek? Mikor forduljon orvoshoz?

Érszűkület Érszűkület

Melyek a figyelmeztető jelei? Mi okozhatja a kialakulását?

Periorális dermatitis

A periorális dermatitis egy olyan bőrbetegség, amely jellemzően a száj, az orr vagy a szem körül kialakuló kiütésekkel jelentkezik. Oka kevéssé...

Milyen betegség a hidradenitis suppurativa? Mitől alakul ki, kit érint?

A hidradentitis suppurativa (HS, verejtékmirigy-gyulladás) olyan krónikus bőrbetegség, ami több testrészen is előfordulhat, de leginkább a hónaljban...

Az ekcéma kiváltó okai és típusai

Az ekcémák általában elhúzódó, vissza-visszatérő megbetegedések. A kiváltó ok tisztázása és a kezelés hosszadalmas. A kellemetlenségek a...

Az otthon veszélyei: a penészgomba

A belső levegő jó minősége rendkívül fontos tényező a belső környezet minőségének megítélésében, mégis gyakori panasz a penészgomba...

Praktikus tanácsok allergiásoknak

Ha allergiára utaló panaszaink vannak, még mielőtt saját és ismerőseink véleménye szerint különböző kezelésekbe fognánk, vizsgáltassuk ki...

Allergiás nátha - Önnél enyhe vagy már súlyos?

A kezelőorvos számára lényeges a páciens allergiás náthája tüneteinek és azok súlyosságának a megítélése a kezelés tervezésének és...

A szénanátha, napjaink népbetegsége

Az allergiás eredetű nátha a magyar lakosság mintegy egytizedét érinti. A betegség ugyan nem gyógyítható, de a tünetek alapján könnyen...

Viszketési inger, hólyagok, piros foltok - Az ekcéma tünetei

Amikor az ekcémát kiváltó élelmiszert keresik, a betegeket sajnos - alapos kivizsgálás nélkül is - gyakran tiltják el bizonyos élelmiszerek...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.