A zöld hályog (glaucoma) és tünetei
frissítve: 2022.03.31.
A zöld hályog (glaucoma, glaukóma) nem gyógyítható, de kezelhető betegség, így ma már az általa okozott látásromlás, vakság is megelőzhető. A legfontosabb a probléma korai felismerése, amelyre a számítógépes látásvizsgálatnak köszönhetően igen kis elváltozások esetén is fény derülhet.
A téma cikkei |
2/1 A zöld hályog (glaucoma) és tünetei 2/2 A zöld hályog kezelési lehetőségei |
A glaucoma (glaukóma) elnevezése az ókori görög "zöld szín" szóból ered, mely a zöldhályogos roham során kialakuló zöldes színű szaruhártya elváltozásra utalt.
A zöld hályog kialakulásának során a szemben található úgynevezett csarnokvíz termelődése és elfolyása közötti egyensúly felborul, a szemnyomás megemelkedik, ez pedig a szaruhártya vizenyőjét és a látóidegfő vérellátási zavarát okozza. A vérellátási zavar következtében az ideghártya és a látóidegfő idegsejtjei elpusztulnak. Bár a folyamattal visszafordíthatatlan látásromlás alakul ki, az időben felismert és kezelt betegség esetén ez a romlás megállítható.
A glaucoma (zöld hályog) típusai
Ha más szemészeti betegség nem kíséri, akkor elsődleges (primer), ha igen, akkor másodlagos (szekunder) zöld hályogról beszélünk, a csarnokzug felépítése alapján nyitott zugú (simplex) és zárt zugú (congestív) lehet.
Külön csoportot képez az elsődleges veleszületett zöld hályog (primer congenitalis glaucoma) amely esetében a csarnokvíz elvezető rendszer nem fejlődött ki vagy nem átjárható.
Örököltem a zöld hályogot? |
Gyakori kérdések Édesanyámnál tíz éve diagnosztizálták a zöld hályogot. Elképzelhető, hogy nálam is elő fog jönni? Dr. Papp Júlia szemész szakorvos válasza az Orvos válaszol rovatban |
Kik a legveszélyeztetettebbek?
A betegség 40 évnél idősebbek körülbelül két százalékánál jelentkezhet. Zöld hályog - bár a genetikai háttér még nem tisztázott - gyakran mutat családi halmozódást, ezért fontos a betegek családtagjait szűrni. Érdemes jobban odafigyelniük a látással kapcsolatos panaszokra azoknak, akiknél fennállnak az alábbi rizikótényezők.
- Emelkedett vagy ingadozó szemnyomás, szűk szemfenéki érhálózat.
- Családtagok körében előforduló zöld hályog.
- Idősebb életkor.
- Általános betegségek: érszűkület (arteriosclerosis), magas vérnyomás (hypertonia) és cukorbetegség (diabetes mellitus).
- Dohányzás, alkoholfogyasztás.
- Nagyfokú rövidlátás.
- Szteroidtartalmú gyulladáscsökkentők rendszeres szedése.
- Korábbi szemsérülés.
Mikor gondoljunk zöld hályogra?
Jellegzetes tünetek a szem és környékének fájdalma, szempirosodás, homályos látás, fényforrás körüli szivárványszerű karika látása. Kifejezett szemnyomás emelkedés, a zöldhályogos roham esetén "kőkemény szem", elviselhetetlen fájdalom, hányinger, hányás, tágult szembogár, zöldes-szürkés szaruhártya észlelhető. Az esetek 90 százalékában azonban a zöld hályog lappangva, tünetmentesen alakul ki, ezért fontos a szűrés.
Bővebben Zöld hályog - Már a tünetek jelentkezése előtt kimutatja a műszer
Mire kell Önnek figyelnie? |
Mindig tájékoztassa háziorvosát a zöld hályogról, mivel a szemcseppek és a különböző gyógyszerek egymással kölcsönhatásba kerülhetnek! A cseppentés általános szabályait maradéktalanul be kell tartani, a megfelelő hatás elérésének feltétele a folyamatos cseppentés! Érdemes a szemcseppeket felbontást követően hűtőben tartani, és fontos a szavatossági idők, a javasolt dózis betartása. A kezelés egyszerűsítése miatt érdemes több hatóanyagot tartalmazó kombinált szemcseppet használni. |
Milyen vizsgálatokra számíthat?
A szemész szakorvos számára a diagnózis felállításához a legfontosabb a szemen belül uralkodó szemnyomás, szembelnyomás (IOP - intraocular pressure vagy T – tensio). A szemnyomás normális tartománya 12-21 Hgmm, ennél magasabb nyomás zöld hályogra utalhat.
A csarnokvíz a csarnokzug felé vezetődik el, ezért fontos a csarnokzug felépítésének vizsgálata (gonioscopia) is.
A látóidegfő állapotára szemfenéki vizsgálattal is lehet következtetni, de pontosabb értéket kaphatunk a kritikus fúziós frekvencia (CFF) meghatározásával.
A látótérvizsgálatot (perimetria) ma már számítógéppel (computeres perimetria (CP)) végzik, így nagyon finom eltérésekre is igen hamar fény derülhet.
Mit lehet tenni a megvakulás elkerülése érdekében?
Az orvos által választott a kezelést a zöld hályog típusa határozza meg, célja azonban minden esetben a szemnyomás csökkentése, a látóidegfő keringésének javítása.
A szemnyomást úgynevezett konzervatív úton szemcseppekkel, tablettákkal, esetleg infúzióval lehet csökkenteni. A cseppek egymással is kombinálhatóak.
A zöld hályog bizonyos típusában a konzervatív terápia hatástalansága esetén lézeres és műtéti beavatkozásra van szükség, amely utat biztosít a csarnokvíz elfolyásának.
Mi a teendő roham során?
Mivel ez az állapot néhány óra alatt teljes megvakuláshoz vezethet, azonnal szemész szakorvoshoz kell fordulni! Ilyen esetben a szemnyomás minél gyorsabb csökkentése a cél. Kórházi kezelés szükséges vízhajtó infúziókkal, tablettákkal és szemcseppekkel. A roham elmúltával mindkét szemen érdemes lézeres vagy műtéti beavatkozást végezni a további roham megelőzése céljából.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Juhász Levente Ákos, szemész, látszerész
Ez a cikk is érdekelheti Genetikai kölcsönhatás kínál új utat a zöld hályog gyógyításában
Ez a cikk is érdekelheti A zöld hályog kevésbé veszélyezteti a gömbölyded nőket