Gyógyszerszedés téma
Gyógyszerszedési szabályok májbetegség esetén
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész - 2022-11-07 09:33

A máj a gyógyszerek lebontásának egyik helyszíne. A szervezetbe jutott legtöbb gyógyszer olyan átalakuláson megy át, melynek hatására vízoldékonnyá válik. Ezután a vérkeringés tovább viszi a bomlástermékeket, majd a vese kiválasztja azokat, és a vizelettel távoznak a szervezetből.
Ön betartja? A gyógyszerszedés szabályai
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos - 2023-01-25 12:40

Nem véletlen, hogy a gyógyszerek nagy része csak orvosi vényre adható ki. Nem mindegy ugyanis, hogy egy adott hatóanyag milyen formában jut be a szervezetbe, illetve nagyon fontos az adagolás módjának szakszerű meghatározása is: az orvos által előírt alkalmakkor, a megadott mennyiséget a megadott módon kell bevenni.
Gyógyszerszedés vesebetegség esetén
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész - 2023-01-16 18:30
A vese fő funkciója a szervezetünk salakanyagainak kiválasztása. Számos gyógyszernek, illetve azok bomlástermékeinek is ez a sorsa, a vesénk távolítja el a keringésből. Akiknek azonban rosszul működik a veséjük, azoknál kialakulhatnak túladagolási tünetek, mivel nem tud megfelelő mértékben távozni a hatóanyag, és tovább fejti ki a hatását.
Gyógyszerek szedése és autóvezetés
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos - 2022-12-28 15:03

Számos gyógyszer szedése befolyásolja az éberséget, a reakcióidőt, ezek természetesen az autóvezetésre is hatással vannak. Sorra vesszük a leggyakrabban alkalmazott szereket, melyek szedése során veszélyekkel járhat, ha a gyógyszert szedő volán mögé ül.
Antibiotikumok alkalmazása gyermekkorban
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész - 2022-12-04 11:33

A gyerekek esetében gyakrabban ütheti fel a fejét baktérium okozta fertőzés. Az orvos ilyenkor antibiotikumok szedését javasolja, amelynek használata azonban - mint minden gyógyszeré - körültekintést igényel.
Gyógyszerek által okozott vesekárosodás
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész - 2022-11-09 18:30

Egyes gyógyszerek - különböző mechanizmusokon keresztül - a vese bármelyik részének elváltozását eredményezhetik, ennek következményeként pedig csökkenthetik a veseműködést. A leggyakrabban vesekárosodást okozó gyógyszerhatóanyagok, a teljesség igénye nélkül.
Magas vérnyomást mért az orvosom, máris gyógyszert kell szednem?
WEBBeteg - Dr. Bene Orsolya, kardiológus - 2022-09-18 21:41

Magasvérnyomás-betegségről akkor beszélünk, ha 3 különböző időpontban, nyugodt körülmények között mért érték átlaga meghaladja a 140 Hgmm-es szisztolés vagy a 90 Hgmm-es diasztolés értéket.
A grapefruitfogyasztás hatása a gyógyszerekre
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos - 2022-08-30 19:33

Nem is gondolnánk, hogy sokszor a gyógyszeres terápiák beállítása azért fullad kudarcba, mert táplálkozásunk olyan mértékben módosítja a gyógyszerek hatását a farmakokinetikai tényezők megváltoztatásán keresztül, ami már nem teszi lehetővé, hogy a készítmények kifejtsék terápiás hatásukat.
Mire ügyeljünk hőség esetén, ha gyógyszert kell szednünk?
ÁNTSZ - 2022-08-16 09:33
A rendkívüli hőség a gyógyszerek tárolásával, szedésével összefüggésben is körültekintést igényel. Gyógyszereink akár otthoni tartózkodásunk, akár utazásaink során is csak akkor őrzik meg minőségüket és így hatásosságukat, ha azokat a gyógyszerek csomagolásában elhelyezett betegtájékoztatóban előírt körülmények között tároljuk.
Gyógyszerszedés és alkoholfogyasztás
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos - 2022-05-14 15:06
Az alkoholfogyasztás a világ minden pontján különleges figyelmet igényel - akár vallási, akár életmódbeli, akár társadalmi okok miatt. Hazánkban borúlátó adatok szerint a lakosság körülbelül 10 százaléka alkoholfüggő.
Gyógyszerszedés okozta hasnyálmirigy-gyulladás
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász - 2022-03-04 22:03
A hasnyálmirigy-gyulladás okai között szerepel a gyógyszer kiváltotta forma, amely az esetek döntő többségében heveny hasnyálmirigy-gyulladás képében jelentkezik. Ez egy ritkán előforduló és nehezen diagnosztizálható entitás, mivel nem rendelkezik speciális klinikai jellemzőkkel, de a jelentőségét nem szabad alábecsülni.
A terhesség alatti gyógyszerszedés veszélyei
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész - 2022-01-18 16:03
Sokáig a tudósok is azt gondolták, hogy az anyaméhben fejlődő embrió védve van mindenfajta külső hatástól, az 1950-es években azonban megdőlt ez a tévhit, ugyanis a talidomidot szedő kismamák gyermekei sok esetben csökevényes karral vagy lábbal születtek.
Paracetamol alkalmazása a terhesség alatt
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész - 2021-09-14 17:03
Bár a terhesség alatti paracetamolhasználat, úgy tűnik, nem növeli a születési rendellenességek számát, mégis, ha lehet, csak a legszükségesebb esetben alkalmazzuk, ugyanúgy, mint bármilyen más gyógyszert, hiszen mégiscsak testidegen anyagokról van szó.
A betegek kötelességeiről
WEBBeteg - Simon Béla - 2021-09-10 22:03
A betegnek nemcsak jogai, hanem kötelességei is vannak! Alapelv, hogy a beteg köteles hozzájárulni saját kezelésének sikeréhez, és tekintettel kell lennie mások jogaira, egészségére is. Kevesen tudják, hogy meghatározott esetekben az orvosnak is joga van megtagadni a beteg ellátását.
Mik azok a teratogén szerek?
WEBBeteg - Dr. Péntek Róbert, szülész-nőgyógyász - 2021-06-25 14:33

A teratosz görög szó, szörnyszülöttet jelent. Az orvostudományban teratogénnek nevezzük mindazokat a hatásokat, amelyek veleszületett fejlődési rendellenességeket okoznak. Ezek lehetnek többek között betegségek (pl. kezeletlen cukorbetegség), külső ártalmak (pl. radioaktív sugárzás), vegyszerek és bizonyos gyógyszerek.
Grapefruitlével ne vegyen be gyógyszert
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus - 2021-05-19 05:05
A grapefruit és a pomelo népszerű gyümölcsök, a belőlük készült italok és szörpök a reggeli ételek gyakori összetevői. Ha viszont gyógyszert is szedünk, akkor fontos tudni, hogy a két gyümölcs gátolhatja bizonyos készítmények felszívódását.
Az önkényes gyógyszerelhagyás veszélyei
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász - 2021-04-19 20:33

Életem végéig gyógyszert kell szednem?, Én nem szeretem a gyógyszereket!, Félek a mellékhatásoktól! - Ilyen, és ehhez hasonló kérdésekkel számtalanszor fordulnak hozzám a páciensek.
A hipochondria akár paranoiáig is fajulhat
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter - 2020-04-03 05:06

A hipochondria az egyik legrégebb óta ismert betegség, már az ókori feljegyzésekben is találkozunk leírásaival. A köznapi emberek gyakran csak túlzott hiúságként tartják számon, ám a hipochondria komoly betegség is lehet.
A szaunázás kockázatai - Alkoholfogyasztás, gyógyszerszedés és fiatalkor
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos - 2019-12-30 05:05

A krónikus betegségek mellett a szauna csak megfelelő elővigyázatossággal használható, vagy teljes mértékben kerülendő. Lássuk, mire figyeljenek a szaunázás során a gyerekek, az alkoholt fogyasztók és a gyógyszert szedők.
Kérdezze a gyógyszerészt
Semmelweis Egyetem - 2019-12-03 11:06
Bármilyen gyógyszerszedéssel kapcsolatos témában tehetnek fel kérdéseket a látogatók a Semmelweis Egyetem ingyenes rendezvénysorozatának decemberi programján.
A szerotonin szindróma
WEBBeteg - Dr. Árki Ildikó, háziorvos - 2019-01-17 09:36

A leginkább elfogadott elmélet szerint a depresszió hátterében az agyban bizonyos anyagok alacsony szintje állhat.
A refluxbetegség tüneteit súlyosbító gyógyszerek
WEBBeteg - Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológus - 2018-07-24 09:41

A refluxos panaszokon számos gyógyszer ronthat, vagy a záróizmok funkciójának rontásán, vagy a nyelőcső irritálásán keresztül. A reflux szempontjából kedvezőtlen mellékhatással is rendelkező gyógyszerek között számos gyakran használt fájdalomcsillapító, vérnyomáscsökkentő is található.
Egyetlen fecni akár életet is menthet
WEBBeteg - Végh Márton, újságíró-szerkesztő - 2018-03-21 11:25

Amikor belépünk egy rendelőbe, és elmondjuk a panaszainkat, a „milyen gyógyszereket szed” vagy az „érzékeny-e valamilyen készítményre” mondatok az első kérdések között szoktak szerepelni, amit kezelőorvosunk nekünk szegez. Sajnálatos módon ezen a ponton gyakran megakad a beszélgetés, a hatékony kezelési terv felállítása pedig szertefoszlik.
Teherbeesés pajzsmirigybetegséggel
Budai Endokrinközpont - Dr. Békési Gábor, endokrinológus - 2016-12-23 09:41
A pajzsmirigy az egész szervezet működésére ható szervünk, így a teherbeesésre is komoly befolyást gyakorol. A meddőséggel küzdő nők nagy részénél ugyanis gyakran kiderül, hogy pajzsmirigy alulműködés az oka annak, hogy nem pozitív a terhességi teszt. Dr. Békési Gábor, pajzsmirigy specialista elmondja, hogy mikor gyanakodjunk a mirigy elégtelen működésére.
Útmutató a biztonságos gyógyszerszedéshez
WEBBeteg - Szondi Réka, újságíró - 2016-03-18 05:21
A gyógyszerek segítenek betegségeket megelőzni és azokból meggyógyulni, ha nem lennének, számos egészségügyi problémával kellene együtt élnünk. A gyógyszereket azonban meg kell tanulnunk felelősséggel használni, csak így nyújthatják számunkra a megfelelő hatást.