Gyógyszerszedés téma
Gyógyszerszedési szabályok májbetegség esetén
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

A máj a gyógyszerek lebontásának egyik helyszíne. A szervezetbe jutott legtöbb gyógyszer olyan átalakuláson megy át, melynek hatására vízoldékonnyá válik. Ezután a vérkeringés tovább viszi a bomlástermékeket, majd a vese kiválasztja azokat, és a vizelettel távoznak a szervezetből.
Gyógyszerszedés és alkoholfogyasztás
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
Az alkoholfogyasztás a világ minden pontján különleges figyelmet igényel - akár vallási, akár életmódbeli, akár társadalmi okok miatt. Hazánkban borúlátó adatok szerint a lakosság körülbelül 10 százaléka alkoholfüggő.
Gyógyszerszedés okozta hasnyálmirigy-gyulladás
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
A hasnyálmirigy-gyulladás okai között szerepel a gyógyszer kiváltotta forma, amely az esetek döntő többségében heveny hasnyálmirigy-gyulladás képében jelentkezik. Ez egy ritkán előforduló és nehezen diagnosztizálható entitás, mivel nem rendelkezik speciális klinikai jellemzőkkel, de a jelentőségét nem szabad alábecsülni.
Gyógyszerszedés vesebetegség esetén
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
A vese fő funkciója a szervezetünk salakanyagainak kiválasztása. Számos gyógyszernek, illetve azok bomlástermékeinek is ez a sorsa, a vesénk távolítja el a keringésből. Akiknek azonban rosszul működik a veséjük, azoknál kialakulhatnak túladagolási tünetek, mivel nem tud megfelelő mértékben távozni a hatóanyag, és tovább fejti ki a hatását.
A terhesség alatti gyógyszerszedés veszélyei
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
Sokáig a tudósok is azt gondolták, hogy az anyaméhben fejlődő embrió védve van mindenfajta külső hatástól, az 1950-es években azonban megdőlt ez a tévhit, ugyanis a talidomidot szedő kismamák gyermekei sok esetben csökevényes karral vagy lábbal születtek.
Gyógyszerek szedése és autóvezetés
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Számos gyógyszer szedése befolyásolja az éberséget, a reakcióidőt, ezek természetesen az autóvezetésre is hatással vannak. Sorra vesszük a leggyakrabban alkalmazott szereket, melyek szedése során veszélyekkel járhat, ha a gyógyszert szedő volán mögé ül.
Ön betartja? A gyógyszerszedés szabályai
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos

Nem véletlen, hogy a gyógyszerek nagy része csak orvosi vényre adható ki. Nem mindegy ugyanis, hogy egy adott hatóanyag milyen formában jut be a szervezetbe, illetve nagyon fontos az adagolás módjának szakszerű meghatározása is: az orvos által előírt alkalmakkor, a megadott mennyiséget a megadott módon kell bevenni.
Paracetamol alkalmazása a terhesség alatt
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
Bár a terhesség alatti paracetamolhasználat, úgy tűnik, nem növeli a születési rendellenességek számát, mégis, ha lehet, csak a legszükségesebb esetben alkalmazzuk, ugyanúgy, mint bármilyen más gyógyszert, hiszen mégiscsak testidegen anyagokról van szó.
A betegek kötelességeiről
WEBBeteg - Simon Béla, Lektorálta: Dr. Barcsai Tímea, jogász
A betegnek nemcsak jogai, hanem kötelességei is vannak! Alapelv, hogy a beteg köteles hozzájárulni saját kezelésének sikeréhez, és tekintettel kell lennie mások jogaira, egészségére is. Kevesen tudják, hogy meghatározott esetekben az orvosnak is joga van megtagadni a beteg ellátását.
A grapefruitfogyasztás hatása a gyógyszerekre
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
Nem is gondolnánk, hogy sokszor a gyógyszeres terápiák beállítása azért fullad kudarcba, mert táplálkozásunk olyan mértékben módosítja a gyógyszerek hatását a farmakokinetikai tényezők megváltoztatásán keresztül, ami már nem teszi lehetővé, hogy a készítmények kifejtsék terápiás hatásukat.