Gyulladásos bélbetegségek: a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa

Promenade Orvosi Kommunikáció
megjelent:

Egyes becslések szerint a fejlett országokban minden kétszázötvenedik ember gyulladásos bélbetegségben szenved. Ez Magyarországon kb. 40 ezer pácienst jelent. Sokan közülük valószínűleg még nem is tudják, hogy tüneteik mögött ilyen kórkép áll - a betegek ugyanis sokszor nem veszik komolyan a vissza-visszatérő hasmenést, vagy hónapokig járják az egészségügy útvesztőit, mire a diagnózis megszületik.

Gyulladásos bélbetegségek
A fekélyes vastagbélgyulladás – colitis ulcerosa – a gyulladásos bélbetegségek egyik fajtája. Bármilyen életkorban jelentkezhet, de leggyakrabban 20-30 éves korban kezdődik.

A Crohn-betegség a gyulladásos bélbetegségek csoportjába tartozik. A többnyire fiatal korban jelentkező betegségben Magyarországon 18-20 ezer ember szenved.

Az elnevezés (angolul: Inflammatory Bowel Disease, IBD) valójában két különböző kórképet takar: a Crohn-betegséget, és a fekélyes vastagbélgyulladást, vagy colitis ulcerosát.

A két betegségben közös, hogy bár bizonyos örökletes sajátságok esetén kialakulásuk kockázata emelkedik, megjelenésükhöz egyéb tényezők is szükségesek. Ezek között gyakran említik a gyomor-bélrendszeri fertőzéseket, a helytelen táplálkozást, a dohányzást, a stresszt, valójában azonban mindkét betegség kialakulásának igazi oka ismeretlen. Nem tudni, hogy ugyanazon genetikai hajlam esetén az egyik ember miért betegszik meg, míg a másikon a kór sosem jelenik meg.

Mindkét betegségben az immunrendszer helytelen működése vagy túlműködése, azaz a bélrendszerben lévő sejtek elleni támadása hozza létre azokat a gyulladásos folyamatokat, amelyek a tünetek kialakuláshoz vezetnek.

Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa? Hasonlóak a tünetek!

  • véres, nyákos hasmenés
  • hasi görcsök
  • hasi diszkomfortérzés
  • puffadás
  • fogyás
  • erős fáradtság
  • vérszegénység
  • visszatérő láz

Mindkét betegségben kialakulhatnak nem a gyomor-béltraktust érintő tünetek is: ízületi gyulladások, szem- és bőrbetegségek, máj- és epeproblémák.

További közös jellegzetességük, hogy a tünetek időszakosan jelentkeznek. A betegek életében fellángolások és tünetmentes, vagy tünetszegény szakaszok váltakoznak.

hasi fájdalom

A gyulladásos bélbetegségek kezelése

Ma még mindkét betegség gyógyíthatatlan, de többféle gyógyszer áll rendelkezésre a tünetek megfékezésére, illetve a tünetmentes szakaszok időtartamának meghosszabbítására. Ezek a szerek tulajdonképpen mindkét kórkép esetén ugyanazok:

  1. aminoszalicilát, szulfapiridin

  2. kortikoszteroid típusú gyulladáscsökkentők

  3. immunszuppresszánsok, azaz az immunrendszer túlzott működését gátló vegyületek

  4. biológiai terápia hatóanyagai (ezek az immunrendszer által termelt gyulladáskeltő anyagokat mintegy „lefegyverezik”, ártalmatlanítják)

A gyulladásos bélbetegségek közötti lényegi különbségek

Tamás története
Tamás 26 éves volt, közgazdásznak készült, élte az egyetemisták életét. Tanult, sportolt, utazott. A betegség hasmenéssel, majd véres hasmenéssel, váratlanul tört rá.
Ismerje meg Tamás történetét!

A két kórkép között lényeges különbségek is vannak. A fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa) a végbélből kiindulva a vastagbélben alakul ki, mindig összefüggő területen jelentkezik, és csak a bél legfelső rétegét, a nyálkahártyát érinti. A Crohn-betegség az emésztőrendszer bármely részét külön-külön, akár egy időben is megtámadhatja, és a bélstruktúra minden rétegében pusztít. Ez utóbbiból következik, hogy a bélben hegesedő szűkületek alakulhatnak ki, amelyek következtében az adott bélszakasz nagyon elvékonyodik. A szűkülettől csak műtéttel lehet megszabadulni.

Ugyancsak a Crohn-betegség sajátságaihoz tartozik, hogy a gyulladás a belek falában kis csatornákat, váladékozó sipolyokat hozhat létre, amelyek más szervekbe - húgyhólyag, hüvely - is átvezethetnek, de a bőr felszínére is kijuthatnak. Gyógyulásuk feltétele, hogy a gennyes váladék ürülését megoldják.

Colitis ulcerosa esetén kisebb bélszakaszok eltávolítására nincs lehetőség, hiszen a gyulladás folytonos, egymástól szeparált területeken nem alakul ki. Ha a betegség a rendelkezésre álló gyógyszerekkel nem tartható kordában, vagy ha leáll a vastagbél mozgása és úgynevezett toxikus megakolon alakul ki, az egyetlen lehetséges megoldás a teljes vastagbél műtéti úton történő eltávolítása. Ilyenkor sor kerülhet a vékonybél és a végbél összekötésére, de gyakrabban hasfali nyílás, úgynevezett sztóma segítségével oldják meg az emésztés végtermékeinek szervezetből történő távozását. Azok a betegek, akiknél erre volt szükség, a helyzet elfogadása után jelentős életminőség javulásról számolnak be.

A gyulladásos bélbetegségek élethosszig tartó kórképek, az esetek többségében azonban jól kézben tarthatók: a rendelkezésre álló terápiás arzenál segítségével tünetmentes időszakok érhetők el, akár tartósan is. (x)

Élet gyulladásos bélbetegséggel
Mivel a gyulladásos bélbetegségek - fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa) és a Crohn-betegség - meggyógyítása ma még lehetetlen, nem üres frázis, hogy az ebben szenvedőknek meg kell tanulniuk együtt élni betegségükkel.

(Promenade Orvosi Kommunikáció)

Cikkajánló

Gabonafogyasztás
Gabonafogyasztás

Nem mindig a glutén okozza a panaszt.

A hüvelyflóra
A hüvelyflóra

Hüvelyflórát támogató probiotikumok.

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete - Muzslay Eszter
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Szigeti Nóra
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.