Életmód és táplálkozás vastagbéldaganat esetén

Dr. Ujj Zsófia Ágnes
szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
frissítve:

A megfelelő életmódnak és helyes, változatos táplálkozásnak fontos szerepe van nemcsak a betegség megelőzésében, hanem a gyógyulásban és a vastagbélrák kiújulásának megelőzésében is.

Milyen szerepe van az életmódterápiának?

A vastagbélrák diagnózisa után, a kezelés időtartama alatt elsősorban a választott terápia határozza meg az életmódot. Mindig orvosával egyeztetve változtasson táplálkozási szokásain, fizikai aktivitásán vagy kezdjen el szedni étrendkiegészítőket.

A betegség mellett befolyásolja a beteg tápanyagigényét a kemoterápia mellékhatása, a vastagbélműtét, a pszichés állapot is, ezek következtében gyakran alakul ki alultápláltság (malnutríció) a vastagbéldaganatos betegek körében. Átmenetileg fehérjedús élelmiszerekre, szükség esetén speciális tápszerekre is szükség lehet. A rossz tápláltsági állapot esetén erőteljesebben jelentkezhetnek a sugár- vagy kemoterápia mellékhatásai, sőt ronthatja a gyógyulási esélyeket is. A fizikai aktivitás bár fontos, de a hirtelen kezdett testedzésnek is lehetnek káros hatásai, különösen műtétet követően. Mielőtt tehát diétázásba vagy intenzív testmozgásba kezdene, azt mindenképp egyeztesse kezelőorvosával.

A vastagbélrák gyógyulásával a betegek lehetőséget szereznek ismételten az egészséges életre, ugyanakkor fontos tudni: a daganatos betegséggel rendelkezők, kemo- vagy sugárterápiával kezelt betegek számára fokozott rizikót jelent az ismételten kialakuló vagy második daganat megjelenése. Ennek biztos megakadályozásához nem állnak rendelkezésre gyógyszerek, az elsődleges eszköz minden esetben az egészséges életmód.

Táplálkozás vastagbélrákból gyógyultaknak

Kiemelten fontos a rostfogyasztás, amely elsősorban a teljes kiőrlésű gabona, zöldség, gyümölcs fogyasztásával érhető el. A magas rosttartalmú ételek gyorsítják a széklet áthaladását a bélrendszeren, javítják a bélmotilitást, táplálják a bélflórát alkotó baktériumokat. Mindennek elsődlegesen a daganat kiújulásának megelőzésében van fontos szerepe, de hozzájárul a kezelés utáni gyorsabb gyógyuláshoz, a bélfal regenerálódásához és az emésztőrendszeri mellékhatások minimalizálásához is. A rostban gazdag táplálkozás hozzájárul a széklet konzisztenciájának javításához, segítve a székletürítést, emellett számos egyéb szövődmény (pl. aranyér) kialakulását is csökkenti.

Az elsődlegesen növényi alapú étrenden egyúttal bőven tartalmaz antioxidánsokat, hozzájárul a normál testsúly eléréséhez és meghatrásához is, amik szintén előnyösek a beteg erőnléte és a daganatkiújulás megelőzése szempontjából. A javasolt étrend némileg fokozhatja a bélgázképződést, de ez a kellemetlenség is csökkenthető a többszöri, kisebb adagokban történő fogyasztással.

A vörös húsok túlzott fogyasztása (elsősorban a füstöléssel tartósított formában) hozzájárul a daganat újbóli kialakulásához, ezért ezek arányát csökkenteni kell az étrendben. Kifejezett tiltólistás étel nincs, vörös húsok is fogyaszthatók heti legfeljebb 500g mennyiségben, a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozásra kell törekedni.

Sztóma kialakítása esetén speciális táplálkozási szabályok vonatkoznak a betegekre, ezeket az alábbi cikkben ismertetjük: Táplálkozás sztómával.

Élvezeti szerek, káros szokások

A túlzott vagy rendszeres alkoholfogyasztás (30 gramm/nap felett) egyértelműen fokozza a daganat kialakulásának kockázatát. Nem csupán a vastagbélrák kiújulásának rizikóját, de a májrákot és a gyomorrákot is. A kis mennyiségű alkoholfogyasztásnak nincs bizonyítottan előnyös hatása a béldaganatok szempontjából, ezért a legjobb az alkoholmentes életmód, de semmiképp se haladja meg az alkalmi 1-2 adagot az elfogyasztott alkohol. Ráadásul a gyógyszerek miatt esetlegesen egyébként is terhelt májat nem szabad további károsodásnak kitenni.

A dohányzás tüdőrákot okozó hatása közismert, de összességében is rákkeltő hatása van, tehát a vastagbélrák kiújulásának is rizikófaktora. Bizonyos kemoterápiás szerek hosszú távon a tüdő funkciójának csökkenését okozhatják, melyen a dohányzás még tovább ronthat. Mondjon le teljesen a dohányzásról!

Testsúlykontroll

Az elhízás nemcsak magas vérnyomásra, cukorbetegségre, ízületi betegségekre hajlamosít, hanem a 25 feletti BMI érték egyértelműen rizikófaktora a daganatos betegségnek is. Elsősorban a hasi típusú elhízás veszélyes. Figyeljen oda az ideális (BMI: 18,5-25,0) testsúlyra is, amit egészséges táplálkozással és rendszeres mozgással tud elérni. A kezelés alatt azonban még ne kezdjen intenzív fogyókúrába, mert az hátráltathatja a gyógyulást!

Testmozgás és vastagbélrák

A mozgásszegény életmódnak számos szövődménye ismert. Vastagbélrákos betegként sem szabad lemondani az általános állapotnak, életkornak, terhelhetőségi szintnek megfelelő rendszeres testmozgásról. Egy 2025-ben publikált vizsgálatban kemoterápia után szervezett mozgásprogramot folytató, valamint csak általános tanácsokat kapó betegeknél hasonlították össze a túlélési arányokat. A 8 éves túlélés a rendszeresen mozgók körében 90% volt, míg a csak alkalomszerűen mozgók körében mindössze 83%.

A sportolásnak jótékony fiziológiai hatásai vannak (immunrendszer, gyulladáscsökkentés, bélmozgás elősegítése), segít az ideális testsúly elérésében, valamint hatékony stresszkezelő módszer, amely elősegíti a szükséges mennyiségű (7-9 óra) és megfelelő minőségű alvást.

Bármilyen testmozgás megengedett, ami a jó közérzet, egészség fenntartása céljából választható. Általánosságban legalább heti 3 óra mozgás javasolt, amely többnyire közepesen intenzív kardiomozgás (kocogás, úszás, kerékpározás) legyen, de akár a napi rendszerességű legalább 30 perces séta is jótékony hatású.

Étrend-kiegészítők, vitaminok

A probiotikumok daganatmegelőző hatása is ismert tény. Emellett a kezelések során kialakult hasmenés vagy székrekedés, széklethabitus változás rendezésében, a fertőzések és antibiotikum szedést követő bélflóra változás helyreállításában is szerepe van. Az egészséges bél mikrobiom a vastagbélrák megelőzésének egyik fontos eleme.

Ez is érdekelheti Mikor szedjünk probiotikumot?

Az antioxidánsok elsősorban természetes formában (pl. friss zöldségek, gyümölcsök) történő bevitele ajánlott. Nem javasolt ugyanakkor a különböző csodaszerek, interneten vásárolható varázskapszulák, gomba készítmények fogyasztása. Ezek összetétele egyébként sem minden esetben ismert, hatásukat pedig alig vagy egyáltalán nem vizsgálták daganatos betegségben szenvedők esetén.

A vitaminok közül a D-vitamin és a C-vitamin egyértelműen szedhető, és valószínűsíthetően csökkentik a daganatok kialakulásának rizikóját. A B-vitaminok (pl. B6, B12) szedéséről vannak ellentmondó eredmények: egyes tanulmányokban csökkentették, máshol nem, vagy még növelték is a daganatos betegség rizikóját. Szedését beszélje meg kezelőorvosával.

Több kutatás szerint a kalcium megfelelő szintje is csökkenti a vastagbéldaganat-képződés kockázatát, az eredmények főleg a kalcium természetes forrásaira vonatkoznak.

Wellness

A masszás nem tiltott, de körültekintéssel végzendő, a tumoros terület vagy kezelés alatt álló terület semmiképpen ne kerüljön ellátásra. Emellett a masszásnak a stresszhormonok szintjének csökkentésével szerepe lehet pl. a fájdalom terápiájában is.

Az aktív kezelés során kerülendőek a strandok, termálfürdők a fokozott fertőzésveszély miatt. A szauna sem tiltott vastagbéldaganatos betegeknek, de nem javasolt a kezelés során, a műtétet követően, a sebek teljes gyógyulásáig vagy amíg az immunrendszer legyengült állapotban van a sugár- vagy kemoterápia miatt. Mértékkel később része lehet az egészséges életmódnak.

Életmód cikkek vastagbélrákos betegeknek

  1. Élet a béldrák diagnózisa után
  2. A diagnózis lelki feldolgozása
  3. A vastagbélrák kezelésével járó mellékhatások
  4. Étkezési nehézségek a rákkezelés idején
  5. Fájdalomcsillapítás vastagbélrákos betegeknél
  6. Mit tehetünk a megelőzésért és kiújulás ellen?

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
További felhasznált forrás: DRportal, American Cancer Society

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szondy Klára

Dr. Szondy Klára

Onkológus, Pulmonológus

Budapest

Cikkajánló

Vastagbélrák
A vastagbélrák és végbélrák a tüdőrákot követően a második leggyakoribb oka a daganatos halálozásoknak, hazánkban és világszerte egyaránt egyre nő a betegek száma. Ismerje fel a vastagbéldaganat korai tüneteit!