Vesemedence-gyulladás (pyelonephritis)
A vesemedence-gyulladást baktériumok okozzák, a betegség a vesemedence nyálkahártyája és a vese kiválasztórendszerének (parenchyma) gyulladásával jár.
Két formája van, a magas lázzal és fájdalommal járó akut vesemedence-gyulladás, és a krónikus fertőzés, ami a gyulladás tartós fennállását és a kórokozók állandó jelenlétét jelenti.
Hogy alakul ki a vesemedence-gyulladás?
Az esetek többségében az alsú húgyutakból (húgycső, húgyhólyag) felszálló módon alakul ki. A gyulladást okozó baktériumok (leggyakrabban enterális kórokozók, mint az E. coli) a húgyutakon keresztül eljuthatnak egészen a vesemedencébe, ahol megtelepednek és elszaporodnak. A húgyhólyag egészséges embereknél mentes a kórokozóktól.
Különböző tényezők, melyek kedveznek a húgyúti fertőzések kialakulásának:
- A húgycső rövidsége és a végbélhez való relatív közelsége miatt nőknél a betegség sokkal gyakrabban fordul elő. A szexuális aktivitás váltakozó partnerekkel a húgyutak gyulladásának kockázatát is növeli.
- Terhesség során fellépő változások (nyálkahártya-vérbőség, vesemednece-tágulat) kedvezhet a húgyúti fertőzések kialakulásának
- A vizelet útjába akadály kerül: például a húgyvezetékbe vesekő juthat vagy prosztatamegnagyobbodás húgycsőre kifejtett hatása miatt nem tud szabadon ürülni a vizelet. A vizelet elakadásának következménye lehet vesicoureterális reflux, amelynél a vizelet a hólyagból visszafolyik a húgyvezetékekbe és onnan a vesékbe. Továbbá oka lehet még a húgyutak közelében elhelyezkedő daganat vagy hegesedéssel járó sérülés.
- Idegi eredetű hólyagürítési zavarok (például szklerózis multiplex vagy porckorongsérv miatt).
- Anyagcserezavarok, amilyen például a cukorbetegség vagy a köszvény.
- Gyenge immunrendszer betegség miatt (leukémia, immunszupresszív kezelés, AIDS)
- Fájdalomcsillapítók helytelen adagolása
- Hólyagkatéter tartós viselése
- Legyengült immunrendszer stresszhatás miatt
- Helytelen, nem évszaknak megfelelő öltözködés, átnedvesedett ruhában tartózkodás
- Túl kevés folyadékbevitel
- Ritkán a baktériumok a vérárammal is eljuthatnak a vesékbe (hematogén fertőzés), ami speciális kórokozók esetén fordul elő (pl. TBC)
Kik a különösen veszélyeztetettek?
Véres vizelet: Mi okozza? |
A véres vizelet (hematuria) nem ritka jelenség, bár sokszor szabad szemmel nem láthatóak a vörösvértestek. A banális, kezelést nem igénylő okoktól a súlyos daganatos vagy gyulladásos kórképekig számos ok állhat a véres vizelet panasza mögött. Mi okoz véres vizeletet? |
A vesemedence-gyulladás típusai
Milyen jelek utalnak vesemedence-gyulladásra?
- Magas láz (a gyulladások általános jele)
- Levertség, gyengeség
- Lüktető, hasító deréktáji fájdalom (akut gyulladás)
- Tompa deréktáji fájdalom (kezdeti stádium, krónikus gyulladás)
- Ritkábban atípusos hasi fájdalom
- Fájdalmas, égő, csípő vizeletürítés, gyakori vizelési inger
Bővebben Hogyan lehet megkülönböztetni a vesefájdalmat a hát- és derékfájástól?
Mit tehetünk, hogy elkerüljük a betegséget?
Húgyúti fertőzések gyermekkorban |
A húgyúti fertőzések gyermekkorban a második leggyakrabban előforduló bakteriális fertőzések. Ezek közé soroljuk a húgyhólyaggyulladást és a vesemedence gyulladását. Szerencsére jól gyógyuló folyamatokról van szó, azonban az esetek kb. 10-20 százalékában magas vérnyomás, krónikus vesebetegség alakulhat ki. Éppen ezért a fertőzés időben való felismerése és kezelése nagyon fontos. Bővebben a gyermekkori húgyúti fertőzésekről |
A legfontosabb a húgyúti fertőzések elkerülése, és az elegendő folyadék fogyasztása. Eredményesen csökkentheti a visszatérő húgyúti fertőzéseket tőzegáfonya kivonat készítmények fogyasztása, melynek a hatóanyaga a proanthocyanidin (PAC) A; napi ajánlott bevitel 36mg.
Ha a húgycső vagy a húgyutak beszűkültek, esetleg a vizeletürítés befejezése után újra teli hólyag érzés lép fel, csak egy kis maradékvizelet távozik vagy a szabad vizeletürítésnek más akadálya van, keressen fel urológus szakorvost!
Milyen komplikációk léphetnek fel?
- Tályogképződés a vesékben vagy azok környékén
- Vérmérgezés
- Vesezsugorodás, krónikus veseelégtelenséggel
- Magas vérnyomás
- Fogyás
- Fejlődés visszamaradása gyerekeknél
Diagnózis
Hogy kezelhető a vesemedence-gyulladás?
- Ágynyugalom
- Antibiotikum adása (lehetőleg vizelettenyésztést követően)
- Sok folyadék fogyasztása
- Esetleg görcsoldó- és fájdalomcsillapító szer
- A fentieken kívül a kiváltó ok, illetve a társbetegség kezelése
- A szövődmények kezelése, amilyen a magas vérnyomás és a veseelégtelenség.
Gyógyulási esélyek
Az akut vesemedence-gyulladás megfelelő kezelése mellett rendszerint szövődmények nélkül gyógyítható. A gyógyulás rendben zajlik, a betegség újabb jelentkezésekor sem kell számolni azzal, hogy krónikus folyamattá alakul át, amennyiben más súlyosbító tényező, illetve egyéb társbetegség nem áll fenn.
Antibiotikumok használata
(WEBBeteg – B. M., Forrás: Netdoktor.at, Lektorálta: Dr. Benyó Mátyás, urológus)