
Nőgyógyászati betegségek
A HPV (humán papillomavírus) fertőzés tünetei, kezelése
WEBBeteg - Dr. Sarkadi Adrien, infektológus, Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász -
2023-01-06 09:33

A HPV a bőrön és a nyálkahártyákon sejtburjánzást okozó víruscsalád. Felelős a közönséges szemölcsök és a nemi szemölcsök (condylomák) megjelenéséért, valamint a méhnyakrák kialakulásáért. A HPV becslések szerint a világ leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzése, miközben a vírus egy gyors teszttel kimutatható, a legveszélyesebb és leggyakoribb típusai ellen pedig létezik védőoltás.
Január 23-án kezdődik a Méhnyakrák Megelőzési Hét
Mályvavirág Alapítvány -
2023-01-13 12:57
Magyarországon minden évben 1000-nél is több méhnyakrák-diagnózis születik, és többszáz nő veszti életét egy olyan daganatos betegség miatt, amelyet egy vírus, a humán papillomavírus (HPV) okoz, és amely rendszeres szűrővizsgálatokkal és védőoltással megelőzhető, illetve korai stádiumban felfedezve jól kezelhető!
Méhnyakrákszűrés: segítünk értelmezni a leletét
Nőgyógyászati Központ - Dr. Hernádi Balázs, szülész-nőgyógyász -
2023-01-10 14:33
A méhnyakrák lassan kialakuló, progresszív betegség, több rákmegelőző állapoton keresztül jön létre, éppen ezért fontos az időben elvégzett vizsgálat, a pontos diagnózis, amely meghatározza a további teendőket. Dr. Hernádi Balázst, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal foglalkozó orvosát kérdeztük.
A HPV szűrése - a HPV-tesztek típusai
WEBBeteg - Dr. Sarkadi Adrien, infektológus -
2023-01-06 20:33

HPV vírus hordozásával kapcsolatos szűrésre és teszt elvégzésére leggyakrabban abban az esetben kerül sor, ha a nőgyógyászati citológiai leletben rendellenes megjelenésű sejteket írnak le, amelyek felvetik rákmegelőző állapot lehetőségét a sejttani vizsgálat során.
A HPV elleni védőoltás
WEBBeteg - Dr. Sarkadi Adrien, infektológus -
2023-01-06 14:33

A HPV vírussal kapcsolatban folytatott vizsgálatok igazolták, hogy a HPV a méhnyakrák kórokozója, amely ellen napjainkban már létezik védőoltás. A HPV elleni oltás beadása széles körben javasolt: ideális esetben a szexuális élet megkezdése előtt, de később is minden szexuálisan aktív nőnek ajánlott.
"Kiszagolja" a méhrákos sejteket egy új sebészkés
MTI -
2023-01-04 09:39
Pillanatokon belül "kiszagolja" a méhrákos sejteket egy forradalmian új sebészkés - írta a The Guardian című brit napilap online kiadása.
Ösztrogén- és progeszteronszint - Fontos az egyensúly
WEBBeteg - Dr. Szalóczy Péter, nőgyógyász -
2022-12-14 20:33

Mindkét hormonfajta a petefészkek szövetének terméke. Keletkezésük mennyiségét az agyalapi mirigy tüszőérlelő (FSH) és sárgatestérlelő (LH) serkentőhormonjai szabályozzák.
A hüvelygomba tünetei, kezelése
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító -
2022-12-09 20:33
A hüvelygomba a leggyakoribb nemi fertőzések egyike. A betegség leggyakoribb kórokozói élesztőgombák, azok közül is főként a Candida albicans nevű faj. Melyek a betegség tünetei, és hogyan kezelhető?
Az antibiotikum nemcsak az emésztőrendszert, de a hüvelyt sem kíméli
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász -
2022-12-09 11:33
Az egyik legfontosabb információ, amit minden nőnek tudnia kell, hogy a hüvely nem egy steril hely. Sokféle mikrobióta, így baktérium, gomba és egysejtű él itt szoros közelségben. Vannak közöttük olyanok, amelyek a hüvely védekezőképességét segítik (Lactobacillusok), és olyanok is, amelyek elszaporodása betegségek kialakulásához vezethet.
A női húgyhólyag mikrobiomja
WEBBeteg - D. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász -
2022-11-11 09:33
Az emberi testben legalább annyi, de inkább több mikroorganizmus él, mint amennyi sejtből testünk felépül. A test különböző részein különböző ezen mikroorganizmusok összetétele, mások élnek a bőrünkön, és mások a beleinkben, vagy a hüvelyben. Mikrobiomnak nevezzük a különböző mikroorganizmusok adott biológiai környezetre jellemző, viszonylag állandó összetételű csoportját.
Bakteriális hüvelyfertőzés A-Z-ig
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász -
2022-11-10 17:03
A bakteriális hüvelyfertőzés vagy más néven bakteriális vaginózis egy olyan hüvelygyulladás, amikor a hüvelyben a normál mikrobiom összetétele megváltozik, és egyes (a hüvelyben kis számban egyébként normálisan is megtalálható) baktériumok elszaporodnak, eközben viszont a normál hüvelyflórát védő Lactobacillusok száma csökken.
Változókorban alkalmazható növényi gyógyszerek és gyógynövények
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész -
2022-11-08 04:03
Nőknél a változókor első tünetei már 40 éves kor felett bármikor jelentkezhetnek. Bár a tüneteket hormonkészítményekkel is lehet kezelni, sokan szeretnének hormonmentes megoldást panaszaikra, és fordulnak növényi gyógyszerhez, vagy gyógynövényhez.
Mit tehetünk hasi görcs ellen?
WEBBeteg - Dr. Szimuly Sándor, családorvos -
2022-11-06 09:03

A hasi fájdalom egy gyakran előforduló tünet. Jelentkezhet önállóan is, de gyakrabban társulnak mellé egyéb kellemetlen problémák, mint hányinger, hányás, hasmenés, láz, izzadás, rossz közérzet és gyengeség.
Teherbe esés pajzsmirigy-túlműködéssel?
Nőgyógyászati Központ - Dr. Lőrincz Ildikó, szülész-nőgyógyász, endokrinológus -
2022-11-05 21:42
A pajzsmirigyzavarok igen komoly problémákat okozhatnak a teherbe esés és a várandósság kapcsán is, ám a legtöbb szó mégis egyedül a pajzsmirigy-alulműködésről esik, pedig a szerv túlműködésével is fontos foglalkozni, mikor családalapításra kerül sor. Dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusát kérdeztük a témában.
Miért fontos az emlők ultrahangos vizsgálata?
WEBBeteg - Tóth András, újságíró -
2022-11-02 12:33
Minden nőnek fontos az emlők tapintásos vizsgálata, emellett orvosi vizsgálatként az emlő-ultrahangvizsgálat 30 éves kor alatt önmagában is alkalmazható, 30-35 éves kor felett pedig a mammográfiát szükség esetén kiegészítő eljárás.
Menstruációs migrén - Miért pont akkor fáj a fejünk is?
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2022-10-29 21:42
Lüktető, egyoldali fejfájás, szédülékenység, fényre való érzékenység és havi hormonváltozás: mindez nem más, mint a menstruációs migrén.
Hogyan változhat a hüvely a szülés után?
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító -
2022-10-24 21:03
Csaknem minden nő tapasztal gyermeke születése után változásokat az intim területeken, melyek közül a leggyakoribbak a gáttáji fájdalom, vérzés, hüvelyszárazság és az aktus közben jelentkező fájdalom.
Fitoösztrogének a kutatás középpontjában
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész -
2022-10-19 17:33
A hormonpótló terápia veszélyeinek felismerésekor kerültek a tudományos érdeklődés előterébe a növényi eredetű ösztrogénhatású anyagok, a fitoösztrogének.
Vérzés a terhesség alatt
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász -
2022-10-17 14:39

A hüvelyi vérzés a terhesség bármely szakában talán az egyik legrémisztőbb jelenség minden terhes nő számára. Gyakran egyszerű dolog van a háttérben, de sohasem szabad elhanyagolni vagy figyelmen kívül hagyni, mert komoly probléma is okozhat vérzést vagy barnás pecsételést.
Miért lehet fájdalmas a szex?
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász -
2022-10-09 14:39
Visszatérő gombás fertőzés esetében a hüvelybemenet körül krónikus gyulladás alakulhat ki. Ilyenkor ezen a területen apró, fájdalmas kis repedések képződhetnek, amelyek a szexuális aktust is kifejezetten fájdalmassá tehetik.
Túl erős a menstruációja? Lehet, hogy vérzékeny!
Trombózisközpont - Dr. Szélessy Zsuzsanna, hematológus -
2022-10-07 19:33
Az erős menstruációs vérzés hátterében nagyon sok esetben vérzékenység lapul. A valódi ok kiderítését nem szabad halogatni, mielőbb szakemberhez kell fordulni!
A leginkább titkolt változókori tünet: a hüvelyszárazság
WEBBeteg - Dr. Kiss György, szülész-nőgyógyász -
2022-10-02 04:03

A női szervezet több évtizeden át ciklusosan bekövetkező hormonális változások alatt áll. A petefészkek által termelt hormonok közül az ösztrogén nem csupán a női ciklusra és a termékenységre, de számos szervünk és szervrendszerünk, valamint anyagcsere-folyamataink megfelelő működésére is hatással van.
A változókor - Testsúlygyarapodás, alvászavarok és a ciklus változásai
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító -
2022-10-01 04:03

A változókor a nők életének természetes szakasza, a hormonális átállás időszaka, melyben mind testi, mind lelki változások bekövetkeznek.
Petefészekciszták - Jó- és rosszindulatú elváltozások
WEBBeteg - Dr. Szilvási Ferenc, szülész-nőgyógyász -
2022-09-22 11:33

A legtöbb fiatal vagy termékeny korban lévő nő esetében jelentkező petefészekciszta jóindulatú, a változókor után azonban sokkal gyakoribb lesz a rosszindulatú elváltozás.
Nőgyógyászati daganatok: már robottechnikát is bevonnak a kezelésbe
Semmelweis Egyetem -
2022-09-21 07:15
Újabb eljárással egészült ki a nőgyógyászati daganatos betegek minimálisan invazív beavatkozással járó terápiás palettája a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika daganatsebészeti centrumában.