Mire utalhat, ha reggel van hát- és derékfájása?
lektorálta: Dr. Bálint Anita reumatológus frissítve: 2022.12.15.
Ha hát- vagy derékfájással ébredünk, az gyakran csak annyit jelez, hogy probléma van az alvás közbeni testtartásunkkal, a matraccal vagy a párnákkal. A reggeli fájdalom azonban időnként valamilyen egészségügyi probléma, betegség tünete is lehet.
A fájdalom okának meghatározása segítheti a hát- és derékfájással küzdőket abban, hogy meg tudják találni betegség megfelelő kezelési módjait, és fájdalommentes reggelekre ébredjenek. Amennyiben kifejezetten reggel jelentkezik a fájdalom, az önmagában is fontos információ, mivel a derékfájás okai közül néhánynál kifejezetten jellemző a reggeli, később enyhülő panasz.
Degeneratív porckorongbetegség
A öregedési folyamat során a gerincoszlopban található porckorongok természetes kopása és szakadása a gerincsatorna szűkületéhez vezethet (canalis spinalis stenosis). Az orvosok ezt az állapotot, a gerincsatorna következményes beszűkülését, spinális arthritis-ként, vagy degeneratív porckorong betegségként is emlegetik.
A degeneratív porckorong betegség hatására nyomás alá kerülhetnek a gerincvelői idegek, aminek eredményeként fájdalom, merevség, és különböző súlyosságú mozgáskorlátozottság, mozgásképesség csökkenés jelentkezhet, ami jellemzően a derekat és a nyakat érinti. A fájdalom mértéke az enyhétől a nagyon súlyosig terjedhet, és a test más részeire is kisugározhat. A tünetek súlyosabbak lehetnek reggel, nehezíthetik, illetve gátolhatják a panaszok a nyugodt alvást is.
A degeneratív porckorong betegség egyéb tünetei többek között az alábbiak lehetnek:
- a láb izmainak gyengesége, vagy a lábfejet emelő izmok merevsége;
- zsibbadás, és bizsergő érzés a karokban és a lábakban;
- fájdalom, ami üléssel, emeléssel vagy hajolással rosszabbodhat;
- fájdalom, ami sétával, mozgással, vagy pozícióváltoztatással enyhül.
Kezelés
A degeneratív porckorong betegség kezelési lehetőségei az alábbiak lehetnek:
- vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók (például ibuprofen, naproxen, és paracetamol hatóanyagtartalmú szerek) alkalmazása;
- hideg és meleg pakolások alkalmazása;
- derékfűző viselése;
- fizikoterápia,
- alternatív medicina alkalmazása, mint akupunktúra vagy kiropraktika.
Ha a tüneteink különösen súlyosak, akkor az orvos műtéti beavatkozásokat (porckorong protézis beültetést vagy gerincfúziót) javasolhat.
Bővebben A gerinc kopása és a gerinccsigolyák gyakori betegségei
Fibromyalgia
A fibromyalgiában szenvedő személyek gyakran tapasztalnak olyan tüneteket, mint a reggeli hátfájás és izommerevség. A fibromyalgia egy krónikus betegség, ami az izmokban fájdalmat és nyomásérzékenységet okozhat a test különböző részein.
A fibromyalgia egyéb tünetei lehetnek a következők:
- kimerültség;
- alvászavarok;
- memória-, és koncentrációs zavarok (amelyet a betegek gyakran "fibro köd"-ként is emlegetnek);
- irritábilis bél szindróma;
- fejfájás;
- zsibbadás és bizsergés a karokban és a lábakban.
Kezelés
A fibromyalgia kezelése az adott személy tüneteitől függ, de általánosságban alkalmazhatóak:
- fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentő gyógyszerek;
- életmódbeli változtatások, mint a rendszeres testmozgás, helyes táplálkozás, és a munkahelyi körülmények megváltoztatása szükség szerint;
- kiegészítő terápiák, amelyek között szerepelhet a masszázsterápia, az akupunktúra és a kiropraktikai kezelések.
Ezt tehetik a fibromyalgiában szenvedő személyek a reggeli hátfájás csökkentése érdekében:
- nyújtó gyakorlatok végzése az ágyból való felkelést megelőzően (ilyen például a térdek behúzása a mellkas felé, vagy mindkét kar nyújtása a test előtt és a test felett);
- közvetlenül az ágyból való felkelést követően rögtön meleg vizes zuhanyzás, a vérkeringés fokozására, és az izomzat lazítására, izomfeszesség oldására;
-
optimális hálószoba hőmérséklet biztosítása;
-
a párnák megfelelő pozícionálása a háti gerincre nehezedő terhelés minimalizálása érdekében.
Helytelenül végzett felkelés az ágyból
Az, hogy valaki hogyan kel ki az ágyból, létfontosságú lehet a kora reggeli fájdalom megelőzése szempontjából. Ha jól kipihent állapotban túl gyors a felkelés, vagy túlságosan nagy az előre hajlás mértéke az ágyból való kiszállás közben, az könnyen megterhelheti a háti gerincet.
A reggeli hát- és derékfájás és merevség rizikójának csökkentése érdekében:
- elsőként lassan közelítsük meg az ágy szélét;
- a karunk segítségével helyezze magát ülő helyzetbe úgy, hogy a lábai az ágy szélén lelógjanak;
- várjunk néhány másodpercet, hogy alkalmazkodjon a szervezet ehhez a helyzethez, majd lassan tegye a lábakat a padlóra, és így álljon fel.
Előző napi túlerőltetés esetén
A rendszeresen végzett testmozgás segíthet a hátizmok erősítésében, a hát- és derékfájás csökkentésében, azonban, ha a sportpályán vagy edzőteremben túlzásba vitt edzés reggeli hát- és derékfájsához, illetve merevséghez vezethet.
Az edzés előtti megfelelő bemelegítés és edzést követő nyújtás a másnapi hátfájás és izommerevség csökkentésében is segíthet. Fontos mozgás közben és azt követően is a megfelelő testtartás biztosítása, bármilyen intenzív fizikai aktivitás végzése mellett, legyen az edzőtermi edzés vagy bármilyen sporttevékenység.
A testmozgással összefüggő deréktáji fájdalom esetén az érintett területen alkalmazott hideg-meleg pakolások, vagy vény nélkül kapható gyulladáscsökkentő gyógyszerek, mint az ibuprofen és naproxen, segíthetnek enyhíteni a panaszokat.
Tanácsok részletesen
- Hasznos tanácsok a nyújtáshoz
- Erősítő gyakorlatok az egyenes tsttartáshoz
- 8 gyakorlat a derékfájás ellen a mindennapokra
- A helyes testtartás jelentősége: a fájdalom elkerülhető
Nem megfelelő alvási pozíció
Alvás közben bizonyos testtartások extra terhelést jelenthetnek a derékra, csípőre és a nyakra, elsősorban a hason fekvés megterhelő.
Nem mindig szükséges azonban, a szokásos alvóhelyzet teljes megváltoztatása. Ehelyett meg lehet próbálni párnákat elhelyezni a test köré, az alvás közbeni legkényelmesebb pozíció alvás alatti fenntartására. Például:
- a háton alvók megpróbálhatnak párnát helyezni a térdük alá, hogy jobban helyreigazítsák a gerincüket, és csökkentsék a derékfájást;
- az oldalukon alvók számára előnyös lehet, ha párnát helyeznek a lábaik közé, hogy jobban helyreigazítsák a csípőt és a gerincet;
- a hasukon alvók elhelyezhetnek egy párnát az alhasuk alá, hogy csökkentsék a derék görbületét.
Amennyiben a tünetek nem javulnak a párnák alkalmazása ellenére sem, akkor célszerű megvizsgálni a reggeli derékfájás egyéb potenciális okait.
Nem megfelelő matrac használata
Az olyan matracok használata, amelyek nem felelnek meg teljes mértékben a használó testsúlyának vagy alkatának, reggeli hát- és derékfájáshoz vezethetnek.
A gyártók általánosságban a matracok körülbelül 10 évenkénti cseréjét javasolják. Jól látható bemélyedés vagy horpadás a matracon az alvásnak megfelelő helyen azt jelezi, hogy a matracot cserélni kell.
Új matrac vásárlásakor fontos a kényelmes és teljes gerinctámasztást biztosító matrac választása. Néhány kutatás arra enged következtetni, hogy a közepes keménységű matrac lehet a legjobb választás a krónikus derékfájásban szenvedő személyek számára.
Néhány gyártó a kipróbálásra hosszabb időt engedélyez, ami lehetővé teszi, hogy a vásárló néhány héttel, vagy hónappal később visszavigye a matracot, ha nincs vele teljesen megelégedve.
Tanácsok részletesen
- Tanácsok a derékfájás megelőzéséhez
- Hogyan előzzük meg a gerincbetegségek kialakulását?
- Hat tévhit a gerincfájdalomról
- Megfontoltan válasszon matracot!
Mikor forduljon orvoshoz? |
Ha a reggeli hát- vagy derékfájás az alkalmazott otthoni kezelési módszerek mellett nem javul, érdemes orvoshoz fordulni. Nagyon fontos, hogy azonnal orvost keressen fel a beteg olyan erős fájdalmak esetén, amelyek a mozgást és a mindennapi tevékenységek elvégzését gátolják. A lehető leghamarabb orvoshoz kell fordulni, ha a hátfájás mellett az alábbi tünetek bármelyike jelentkezik:
Az orvos a vizsgálat során felveszi a kórtörténetet, kikérdezi a panaszokat és tüneteket, valamint fizikai vizsgálatot végez. Szükséges lehet idegvezetési vizsgálatok vagy képalkotó vizsgálatok (RTG- vagy CT-vizsgálatok) végzésére is a kiváltó ok azonosítása érdekében. |
Szerző: WEBBeteg.hu - Füzesi Zsuzsa, fordító
Lektorálta: Dr. Bálint Anita, reumatológus szakorvos
Forrás: Medical News Today: What Can Cause Morning Back Pain?