A megfelelő matrac kiválasztása
frissítve:
Az egészség egyik alappillére a kielégítő alvás. A megfelelő alvásminőség kialakításának egyik tényezője a megfelelő hálószoba és a kényelmes ágybetét. Szempontok az egészséges matrac kiválasztásához.
Napunk 24 órájából optimális esetben 8 órát alvással töltünk, ami az életünk egyharmadát jelenti. Ez alatt a 8 óra alatt milliónyi folyamat zajlik a szervezetben, amelyek a szervek és szervrendszerek regenerációját szolgálják, és nélkülözhetetlenek szervezetünk lelki és testi egyensúlyának kialakításában és fenntartásában.
Ha az alvással töltött idő kevesebb a kívántnál vagy az alvás nem pihentető, az egészségünk megromlásához vezethet. Rövid távon csökken a koncentrálóképesség, ingerlékenyebbek leszünk, mozgásszervi panaszokkal ébredhetünk. Az immunrendszer működése sem lesz tökéletes, ami hosszabb távon különböző eredetű megbetegedések: többek között szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, depresszió kialakulására hajlamosít.
Az ágybetét kiválasztásának alaplépései
Amennyiben a matracon szemmel látható bemélyedések alakultak ki, cserére szorul. Általában 10 év egy matrac élettartama, de a pontos időtartam sok tényező függvénye. Érdemes akkor is gondolni a matraccserére, ha nagyobb súlyváltozás következett be az elmúlt időszakban, emiatt más keménységű matrac lehet ideális.
Nem lehetséges egy sablont alkotni arról, hogy milyen is a jó ágybetét, ugyanis ezt mindenkinek saját igényeihez igazítva kell kiválasztani. A matrac megvásárlása előtt ezért próbáljuk ki a választott típust. Fontos azonban, hogy néhány másodperces fekvés során ez nem ítélhető meg, 3-5 perc szükséges annak eldöntéséhez, hogy kényelmes-e számunkra a kiszemelt ágybetét.
Alapszempont a matrac, illetve az ágy mérete is. A testmagasságunkhoz optimális méretű ágyon kinyújtózva is kényelmesen elférünk.
Párok esetében 30 kg-nál nagyobb súlykülönbségnél érdemes két különböző egyszemélyes matracot választani a közös dupla matrac helyett. Kisebb súlykülönbség nem jelent problémát.
Fontos tudni |
Szem előtt kell azt is tartani, hogy az új matracot meg kell szokni. Előfordulhat, hogy csere után egy-két hétig fájdalom jelentkezik különböző testrészekben. Ezek többnyire megszűnnek, azonban ha több hét után is fennállnak, lehet, hogy az adott személy számára nem megfelelő a matrac. |
A matrac keménységi fokozata
A jól megválasztott matrac egyenletes testsúlyeloszlást biztosít. Akkor megfelelő, ha stabil alátámasztást ad a gerincnek, ugyanakkor engedi a csípő és a váll besüppedését, így biztosítva a gerinc fiziológiás görbületeinek megtartását. A gerinc és a csigolyáink tehermentesítve lesznek, a porckorongok az éjszaka folyamán regenerálódnak, a gerinc melletti izmok ellazulnak, mindezek hozzájárulnak ahhoz, hogy megelőzzük a mozgásszervi deformitások és az ízületi bántalmak kialakulását.
A túl puha matracban a hanyatt fekvő helyzetben a medence túl mélyre süllyed, ami terhelést jelent a háti gerincnek is, derékfájáshoz vezetve.
A túl kemény matracok sem megfelelőek, mivel nem veszik fel a test alakját, a medence és a váll nem tud besüppedni. Ez azzal jár, hogy a nyomáspontokra túl nagy teher nehezedik, ugyanakkor a gerinc nem tartja meg fiziológiás S alakját és a deréktáji szakasz sem kap alátámasztást. Ezek eredménye a reggeli zsibbadás és derékfájás.
Általános esetben a közepesen kemény matracokat lehet ajánlani, hasznukat tudományos vizsgálatok is megerősítették, ugyanakkor az ideális gerincgörbületet biztosító matrac keménységi fokozata a testsúlytól, a fennálló mozgásszervi panaszoktól és a jellemző alvási pozíciótól is függ. Minél nagyobb a testsúly, annál jobban belesüllyedhet valaki a matracba, ezért a közepes keménységű matracok egy kisebb súlyú egyénnek lehet túl kemény, egy túlsúlyosnak túl puha is.
Megfelelőek a puhább matracok kisebb testsúly esetén, illetve oldalfekvő vagy változatos helyzetben alvó egyéneknek is javasolt.
A kifejezetten kemény típusú matracok inkább a nagyobb testsúlyú embereknek ajánlhatóak, akik háton vagy hason szeretnek aludni. Esetükben ezzel kerülhető el, hogy a túlzott süppedés miatt aránytalanul nagy terhelés érje a medencét és a gerincet.
Komfortzónák |
A matracok között léteznek többzónás kialakításúak is, melyek eltérő tartást biztosítanak a különböző zónákban, azaz a különböző testrészek alatti területeken. Három zóna esetén ez fej-nyak, hát-derék és medence-alsó végtag, de léteznek 5, sőt 7 zónás kialakításúak is. |
A matrac anyaga
A matrac kiválasztásakor figyelembe kell venni az esetlegesen fennálló allergiás betegségeket is. Háziporatka vagy penészgomba allergia esetén antiallergén anyagból készült ágybetét választása javasolt. Ezért terjedtek el a kókuszrost réteggel rendelkező matracok, amelyekben nem telepednek meg a poratkák és a gombák, jobban szellőznek, ugyanakkor tartósak.
A rugós és habszivacs matracok egyaránt megfelelőek lehetnek orvosi szempontból, illetve nem megfelelő minőség esetén mindkettő típus okozhat problémákat. Mindkettő jól képes követni a test alakját, jó a mozgáselnyelő képessége. A rugós matracok előnyére tartósságukat és a szellőzőképességet írják.
A memóriahab szerepe, hogy idomul a test kisebb görbületeihez, így a testsúly által kifejtett nyomás még nagyobb felületen oszlik el, így csökken az egyes pontokra nehezedő terhelés.
Matracválasztás különböző mozgásszervi fájdalmak esetén |
Derékfájdalmak - Tévhit, hogy derékfájás esetén a minél keményebb matrac a megfelelő minden esetben. A túl kemény matracnál a medence és a csípő nem tud besüppedni, a deréktáji gerincszakasz a normális görbület helyett homorodik, ami az izmok feszüléséhez vezet. A cél, hogy éjszaka tehermentesítsük a gerincoszlopunk, mind a csigolyák közötti porckorongokat, mind a gerinc melletti izmokat, ehhez a közepesen kemény matrac a megfelelő. A legtöbb derékfájdalomnál, lumbágó esetén a közepesen kemény matrac az ideális, és általában a magzatpóz a legkényelmesebb oldalt fekvő helyzetben, felhúzott lábakkal. Porckorongsérv esetén azonban valóban a kissé keményebb matrac és a hason fekvést találja optimálisnak a betegek többsége, ez fejti ki a legkisebb nyomást a porckorongokra. Gerincferdülés - Szintén a közepesen kemény matrac a megfelelő, a túl puha ágybetét mindenképp kerülendő. Csípőfájdalom és vállfájdalom - Kissé puhább, közepesen puha matrac az ideális, ami engedi kissé jobban besüppedni a csípőt illetve a vállat, ezzel kisebb nyomást fejtve ki a problémás területekre. Nyaki panaszok - Közepesen kemény matrac ajánlott, ugyanakkor a párna megválasztása a legfontosabb nyaki panaszok esetén. Fontos, hogy a párna ne legyen se túl lapos, se túl alacsony, és az alvási pozíciónak (oldalt, háton) megfelelően egyenes vonalban tartsa a gerincoszlopot. |
Az alvókörnyezet gondos kialakítása és a megfelelő matrac kiválasztása csodákra nem képes, azonban egy lépéssel közelebb visz minket a testi és lelki harmóniánk kialakításához és ezen keresztül az egészségünk megőrzéséhez.
Tanácsok A megfelelő alvás több tényezőn múlik:
- Melyik alvási pozíció a legegészségesebb?
- Tanácsok, ha nem hagyja aludni a derékfájás
- Mire utalhat, ha reggel van hát- és derékfájása?
- Az egészséges, pihentető alvást elősegítő módszerek
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Borsi-Lieber Katalin
További forrás: Dr. Bogdán Aurél ortopédus; PubMed