
Fogászat - Betegségek megértése: terápia cikkek
Mikor szükséges feltétlenül eltávolítani a bölcsességfogat?
Bölcsességfognak a leghátsó őrlőfogat nevezzük, mely már 14 éves korban elkezd kinőni az állkapocsból. Az íny áttörésének ideje a 18. és 25. életév között következik be. Nem mindenkinek nőnek ki a bölcsességfogai, és nem minden esetben kell eltávolítani őket.
A fogcsikorgatás (bruxizmus) okai és kezelése
A rágóizmok nagy erővel képesek összeszorítani az alsó állkapcsot és a felső állcsontot, ezáltal az alsó és felső fogsort. A rágófogak felületére négyzetcentiméterenként akár 40 kg-os nyomás is nehezedhet.
Fogínygyulladás - Mi okozza és hogyan kezelhető?
Gingivitisznek nevezzük a fogíny akut vagy krónikus gyulladását. Az elnevezés tehát betegségek spektrumára utal, amelyek a fogínyt érintő különböző gyulladásos folyamatokkal járnak együtt.
Fogpótlás digitálisan, 3D-s nyomtatással
A 21. század technológiai „forradalma” megjelent az egészségügyben is, egyre több területén tapasztalható az analógból a digitális világba való átlépés. Ez a változás néhol már végbe is ment, több szakágban pedig - így a fogászatban is - napjainkban intenzíven zajlik ez a folyamat.
Milyen gondokat okozhat a fogcsikorgatás?
A fogcsikorgatás okozhat halántéktáji fájdalmat, tarkófeszülést, nyaki feszülést, sőt hátfájást is. Az állkapocsízület és a fül belső szerkezetének összefüggése miatt kialakulhat füldugulás, fülpattogás vagy akár migrén is.
Fogas kérdések - Fogágy- és fog körüli betegségek
A fogakat támasztó és rögzítő szövetek betegségei megfelelő kezelés nélkül a fogak meglazulását, elvesztését okozhatják. Sajnos felismerésükkor általában már idült betegségek, ugyanis a fogak körüli szövet fertőződésekor sajnos még nem jelentkezünk a fogorvosnál.
Hogy néz ki a térképnyelv és mivel enyhíthetők a panaszok?
A térképnyelv (lingua geographica) a nyelv felületének jóindulatú, gyulladásos elváltozása. Sima, piros foltok alakulhatnak ki, amelyeket fehér szegély vesz körül. Jellegzetes égő érzés és bizonyos ételekkel szembeni érzékenység kíséri.
A fájó, kattogó állkapcson is segíthet a speciális torna
A fej-nyak területén elhelyezkedő izmok, rágóízületek megbetegedései a leggyakoribb mozgásszervi megbetegedések közé tartoznak. Főbb tünetei a rágóizmok és az állkapocs ízületek fájdalma, a korlátozott szájnyitás, vagy akár a rágóízület recsegő, kattogó hangja.
Mit szabad és mit nem foghúzás után? - Az orvos válaszol
Szeretném tudni, hogy véséssel és varrással együtt járó foghúzást követően mi a teendő? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Mi történjen a bölcsességfogakkal, ha fájdalmat okoznak?
A közhiedelem szerint, akinek a bölcsességfoga megjelenik, az a személy hatalmas tudás birtokában van. Ennek persze semmi köze a valósághoz, ráadásul a magyar emberek több mint tizenöt százalékának ki sem nőnek ezek a fogai, vagy eleve ki sem alakulnak, vagyis hiányoznak.
Letört, lekopott fogak? - A porcelánhéj kitűnő, esztétikus megoldás lehet
A mosolygás nemcsak a környezetünkre hat pozitívan, de saját nehézségeinket is könnyebben oldjuk meg a mosolygás által közvetített életszemlélettel. Dr. Kozák Lili, az Oxygen Fogászat fogorvosa egy olyan megoldásról beszélt, amely jelentős foganyagveszteség nélkül teszi esztétikusabbá a fogakat, a mosolyt.