Az anabolikus szteroidok és mellékhatásaik

frissítve:
Az anabolikus (felépítő) szteroidok a legelterjedtebb teljesítményfokozó anyagok egyike, egyes testépítők és sportolók alkalmazzák, elsősorban az izomtömeg növelésére. Szintetikus hormonok, melyek megzavarják a szervezet természetes hormonháztartását és számos mellékhatással járhatnak.
Mik az anabolikus szteroidok?
Az emberi szervezetben megtalálható, természetes androgén anabolikus hormon a tesztoszteron, amely majdnem minden anabolikus szteroid alapja. A férfiaknál a pubertáskor után termelődik a herében.
A tesztoszteron felelős a férfiak másodlagos nemi jellegének kialakításáért, beleértve a testi jellegzetességek (testszőrzet, hangmélység), valamint viselkedési tényezők (agresszió, libidó, szexuális viselkedés) kialakulását.
Fokozza a fehérjeszintézist, ezáltal segíti az izomtömeget, illetve az izomerő növekedését. Ez a hatás az alapja annak, hogy tesztoszteronhoz hasonló felépítésű anabolikus szteroidokat a legtöbb sportágban - futás, úszás, súlyemelés, testépítés - használják sportolók a felkészülési idő alatt, pedig a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) és a Magyar Antidopping Csoport doppinglistájára is felkerültek ezek a szerek.
Az anabolikus szteroidok bevitele ugyanakkor gátolja a szervezet saját tesztoszterontermelődését a hipotalamuszon és a hipofízisen keresztül. Részben ezzel magyarázhatóak a készítmények gyakori mellékhatásai.
Nem azonosak a kortikoszteroidokkal |
Az anabolikus szteroidok nem összekeverendőek a szteroid vegyületek másik nagy csoportjával, a kortikoszteroidokkal. Mindkettő hormon típusú anyag, de az anabolikus szteroidok a tesztoszteron szerkezetét utánzó készítmények, a kortikoszteroidok pedig a mellékvesekéreg által termelt kortizol szintetikus változatai. A kortikoszteroidokat alkalmazzák erős gyulladáscsökkentő gyógyszerekként, autoimmun betegségekben, túlzott immunreakciók csökkentésére. Bővebben Hogyan hatnak a kortikoszteroidok? |
Helyük a gyógyászatban
Az androgén anabolikus szteroidoknak egyetlen engedélyezett javallatuk van, a férfi nemi hormonok elégtelen termelődése (hipogonadizmus) miatt kialakuló tünetek kezelése. Ilyen probléma lehet a nemzőképtelenség, merevedési zavar, a férfias másodlagos nemi jellegek elvesztése, az alacsony libidó és a krónikus fáradtság. Alkalmazásuk csak igazolt tesztoszteronhiány esetén lehetséges, klinikai tünetek fennállása esetén. Ezek a készítmények vényköteles gyógyszerek, injekció és krém/gél formában állnak rendelkezésre.
A tesztoszteronkészítményeket régebben anabolikus hatásaik miatt alkalmazták izomsorvadással járó betegségekben az izomerő növelésére. Ez a felhasználás azonban napjainkban már nem engedélyezett, ugyanis e szerek – bár valóban javíthatják az erőnlétet és növelhetik az izomtömeget – a pozitív hatások mellett olyan súlyos, visszafordíthatatlan károsodásokat okoznak, amelyek nincsenek arányban az elért eredménnyel.
Mellékhatások az anabolikus szteroidok túlzott használatakor
Egyes sportolók az edzésmunka során a kívánt hatás elérése érdekében a terápiás szteroidadag sokszorosát fogyasztják, akár napi 300 mg-ot is elérheti, több héten keresztül. A mellékhatás lehet toxikus és hormonális.
Toxikus mellékhatás az anabolikus szteroid készítmények májkárosító hatása, ami tartós alkalmazás során, arra érzékeny egyénekben fordul elő. Ezért nagyon fontos az anabolikus szteroid alkalmazása esetén a folyamatos májfunkció-ellenőrzés!
Hormonális mellékhatások főleg amiatt alakulnak ki, hogy fokozott beviteli mennyiség mellett a szervezet – érzékelve az egészségesnél magasabb hormonszintet – csökkenti a saját tesztoszterontermelését. Ez férfiak és nők esetében egyaránt káros.
Az előnyök és mellékhatások mérlegeléséhez az is fontos szempont, hogy míg az anabolikus szteroidok pozitív hatásai átmenetiek, addig a mellékhatások jelentős része visszafordíthatatlan.
Férfiasodás nőknél
Nőknél férfias jellegű fokozott szőrnövekedés, a csikló (clitoris) növekedése, menstruációs zavarok, a testarányok férfiassá válása és férfias hang megjelenése egyaránt megfigyelhető. A testalkatban bekövetkező változások nem visszafordíthatóak. A panaszok hasonlóak a hormontermelési zavarok miatt kialakuló magas női tesztoszteronszint tüneteihez.
Nőiesedés és szexuális problémák férfiaknál
A másodlagos férfi nemi jelleg kifejezettebbé válik: a testszőrzet, a pénisz fokozott növekedése, a hangmélység változása, valamint agresszió figyelhető meg. A prosztata megduzzad, magasabb a prosztatarák kialakulásának kockázata.
Mivel a szintetikus hormon miatt az agyalapi mirigy csökkenti vagy leállítja a here élettani funkcióit, csökken a spermiumok száma és mozgékonysága, ezáltal romlik a férfiak megtermékenyítő képessége hosszabb távon pedig heresorvadás alakulhat ki.
Látszólag ellentmondásos módon a mesterséges tesztoszteron túlzottan magas szintje nőies jegyek megjelenésével is jár, mivel a szervezet a fel nem használt tesztoszteron egy részét női nemi hormonná, ösztrogénné alakítja át, így egyszerre lesz magas az anabolikus szteroidokat szedők tesztoszteron- és ösztrogénszintje is. Ennek hatására férfiaknál is a mellek megduzzadnak (gynecomastia), növekszik a zsírlerakódás (elsősorban a nőkre jellemző eloszlásban), az izomzat kezd puhábbá válni, a libidó csökken, impotencia alakul ki.
Az orvos válaszol |
A WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből. "11 hetes szteroidkúrám után aggasztóan csökkent a libidóm. Ez most átmeneti probléma, vagy végleg tönkretettem magam?" "16 éves koromban a méretem 16 cm körüli volt, most 24 vagyok és 11 cm, ez már kb. 18 éves korom óta állandósult. Okozhatja ezt a testépítés, amit 16 éves koromtól 20 éves koromig űztem?" (Dr. Tóth Emese, szexológus) | Kérdezzen Ön is! Az orvos válaszol |
Szív- és érrendszeri mellékhatások
A só- és vízháztarás zavara miatt a szövetek megduzzadnak, a vér mennyisége megnő, a szív teljesítménye fokozódik, szívizom-megnagyobbodás és magas vérnyomás alakulhat ki. A zsíranyagcsere károsodása következtében emelkedik a vér koleszterin- és trigliceridszintje, amely korai érelmeszesedéshez vezet, és fokozódik a vérrögképződés (trombózis, szívinfarktus, agyi infarktus) rizikója.
Májkárosító hatás
A májsejtek megnagyobbodása és az epeutak elzáródása miatt sárgaság jelentkezik, később ehhez társultan a májsejtek elhalása és fokozott újraképződése miatt májzsugorodás alakulhat ki, amelynek talaján gyakrabban alakul ki májdaganat.
Bőrgyógyászati mellékhatások
Megváltozik a bőr, pattanásossá válik, illetve a verejtékmirigyek működésének zavara alakul ki. A fejbőrön fokozódik a férfias típusú hajhullás (androgén alopecia, férfiaknál és nőknél is), így kopasz területek jöhetnek létre, vagy akár teljes kopaszság is kialakulhat.
Csontozat
Gyermekeknél a hosszú csöves csontok növekedésében visszafordítatlan változások mehetnek végbe, és a növekedés megállhat, alacsony maradhat a testmagasság. Felnőttkorban felgyorsul a csontritkulás.
Függőség és elvonási tünetek
Mivel az anabolikus szteroidok tartós bevitele esetén a szervezet leállíja saját tesztoszterontermelését, a készítmény hirtelen abbahagyása miatt hormonhiányos állapotot eredményez: fáradtság, gyengeség, depresszió, alvászavarok, szexuális zavarok. A depresszió sokszor olyan erős, hogy az öngyilkossági szándék is megjelenhet. Gyakori a pszichés függőség is: a szerhasználó testképzavarral küzd, a szteroidbevitel nélkül nem elégedett magával, prioritásai megváltoznak, és az orvosi, jogi, szociális kockázatok ellenére is folytatja a hormonpótlást.
Az androgén szteroidok anabolikus célú használatának valódi oka a tudatlanság. Ezeknél a szereknél a mellékhatás nem egyszerűen „lehetséges”, vagyis esetleg megúszható, hanem jól kiszámíthatóan, szinte biztosan jelentkező következményekről van szó.
Forrás: WEBBeteg
Szerzőink: Dr. Lajtos Melinda, Dr. Reinhardt István