Magas tesztoszterinszint nőknél

Dr. Ujj Zsófia Ágnes
szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
megjelent:

A tesztoszteron a férfiakra jellemző nemi hormonok közé tartozik, ugyanakkor bár jóval kisebb mennyiségben, de a női szervezetben is megtalálható. Bizonyos esetekben emelkedik a keringő tesztoszteron mennyisége a vérben, mely panaszokat okozhat a nők számára.

A tesztoszteron hormont a petefészek és mellékvese termeli. Hatással van az izomzat, a csont, több belső szerv működésére, részt vesz a szőrzet, haj kialakításában. Hatással van a női ciklusra és termékenységre is.

Normálisan a vérben mért szintje nőknél alacsony, 0,2-0,9 nmol/l. Problémákkal elsősorban a normálértéket meghaladó tesztoszteronszint jár, bár az androgénhiány (férfi nemi hormonok hiánya) is okozhat panaszokat nők esetében is.

A magas tesztoszteronszintre utaló jelek

Amennyiben megemelkedik a keringő tesztoszteron mennyisége a vérben, tüneteket okozhat. A leggyakrabban észlelt jelek, melyek hátterében állhat magasabb tesztoszteronszint:

  • akné, pattanásos bőr
  • fokozott és erős szőrnövekedés
  • a menstruációs ciklus felborulása
  • meddőség
  • a testtömeg növekedése
  • izomtömeg növekedés
  • hangulati zavarok
  • extrém esetben a mell mérete csökken, a klitorisz mérete növekszik
  • mélyebb hang

Mi okozhatja a magasabb tesztoszteronszintet nőknél?

Sok esetben nem önmagában a tesztoszteron fokozott termelődése és az általa okozott panaszok jelentik a bajt. A fokozott hormontermelés ugyanis legtöbbször másodlagos ok, és az alapbetegség jelenti a fontosabb egészségi problémát.

A leggyakoribb ok a policisztás ovárium szindróma (PCOS) és az inzulinrezisztencia (IR). PCOS-ben a petefészkek szőlőfürtszerű ultrahangképe elégtelen peteéréssel jár. Sok esetben a megoldható meddőségi okok közé tartozik, de a babakérdés mellett a rendszertelen menszesz, hízás leggyakoribb oka is. Egyre fiatalabb életkorban találkozunk vele, a gyakorisága sajnos meredeken emelkedik. Az esetek döntő többségében inzulinrezisztencia áll a hátterében. A PCOS bizonyos esetekben magas tesztoszteronszinttel jár, ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a laborban mért szint még a normál tartományon belül marad fennálló betegség esetén is.

A congenitális adrenal hyperplasia (CAH) a mellékvese szövetének veleszületett túlburjánzása. Bár a folyamat nem rosszindulatú, számos tünetet okozhat, köztük a fokozott tesztoszterontermelést. Genetikai eredetű elváltozás lévén a kiváltó ok nem megoldható, de kezelni lehet és kell a betegséget.

Hirsutizmus
A hirsutizmus fokozott szőrnövekedés pl. állon, köldök körül, emlőbimbó körül, de testszerte bárhol. Előfordulhat menopauza idején, vagy a serdülőkor elején. Gyakran okozza PCOS és inzulinrezisztencia, ritkán a mellékvese vagy petefészek daganatai. Van olyan eset is, amikor nem találunk kóros állapotot a háttérben (idiopátiás hirsutizmus). Hirsutizmus - Túlzott szőrnövekedés és a PCOS

Hogyan vizsgálható ki?

A kórtörténet felvétele és fizikális vizsgálat vetheti fel a gyanút, ilyenkor első körben vérvétel és laboratóriumi vizsgálat történik. Fontos nem csupán a tesztoszteronszint meghatározása, hanem az eltérés okának a diagnosztizálása. Ehhez kiegészítő labor- és képalkotó vizsgálatok elvégzése segíthet még.

Mi a teendő magas tesztoszteronszint esetén?

Amennyiben a normálértéket meghaladó hormonszint mérhető, akkor sem a tesztoszteronszintet magát kell kezelni, hanem a háttérben álló betegséget. Az alapbetegség elsősorban a PCOS és az inzulinrezisztencia, így ezek kezelése szükséges.

Indokolt esetben a kezelés részeként szteroid gyógyszerek, fogamzásgátló szedése merül fel (nem a PCOS kezelésére), szükség esetén a magas tesztoszteronszinttel járó panaszok tüneti kezelésében a spironolacton típusú vízhajtók jelenthetnek segítséget.

Mellékvese vagy petefészek folyamat miatt időnként műtéti beavatkozás válhat szükségessé.

Dr. Ujj Zsófia ÁgnesForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Prof. Dr. Góth Miklós

Prof. Dr. Góth Miklós

Endokrinológus

Budapest

Cikkajánló

Tesztoszteron
A tesztoszteron elsősorban férfi nemi hormonként vagy természetes anabolikus szteroidként ismert. Férfiakban a herék úgynevezett Leydig-sejtjei állítják elő, de termelődése nőkben is zajlik, a mellékvesében és petefészekben is, igaz, jóval kisebb mennyiségben (a férfiak tesztoszterontermelése kb. huszonötszöröse a nőkének).