Téli depresszió, vagy téli lehangoltság? Melyikre milyen jelek utalnak?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

A téli depresszió egy szezonális depresszió, a sötét, téli hónapokban jelentkezik, ősszel kezdődik és tavasszal véget ér.

A téli depresszióban szenvedők erőtlenek, szomorúak, az édességek iránti étvágyuk fokozódik, emiatt súlygyarapodás is megfigyelhető. További tünet a nagy alvásigény, a csökkenő munkakedv és általában a lelkesedés alábbhagyása.

A szezonális depresszió, amilyen a téli depresszió is, ritkább, mint a depresszió más változatai. A legtöbb ember esetében, akik télen hangulati problémákkal küszködnek, nem valódi téli depresszióról van szó. A téli depresszió nőknél gyakoribb, mint férfiaknál. Gyerekeknél és fiataloknál is kialakulhat. A déli országokban ritkábban fordul elő. A Földközi-tenger régiójában alig ismerik ezt a betegséget. A skandináv országokban viszont sokkal gyakoribb.

A téli depressziónak jelentősen enyhébb, ártalmatlanabb változata is ismert, az úgynevezett téli dysthymia, magyarul lehangoltság. A lehangoltság és a rosszkedv csak a sötét napokon jellemző, valódi depresszióról nem beszélhetünk.

Milyen tünetek utalnak még téli depresszióra?

  • Kiegyensúlyozatlanság
  • Ingerültség
  • A szociális kapcsolatok elhanyagolása
  • A páciens saját magát is elhanyagolja
  • Fokozott alvásigény, reggeli fáradtságérzet

A panaszok súlyossága segít megkülönböztetni a valódi téli depressziót a téli dysthymiától. A téli depresszió érezhetően rányomja bélyegét a mindennapokra, a családi életre és a munkára. A valódi téli depresszióban szenvedők munkában nyújtott teljesítménye csökken. Extrém esetben a rendszeres munkarend sem tartható. Ilyen súlyos problémák a téli lehangoltság esetében nem jelentkeznek.

Fontos tudni

  • Minden öngyilkosságra utaló fenyegetőzést komolyan kell venni!
  • A depresszió legsúlyosabb formáira is léteznek hatékony gyógyszerek!

Mi okozza a téli depresszió kialakulását?

A téli depresszió oka a természetes fény hiánya, a nappalok rövidülése.

Túl kevés szerotonin

Nagyon valószínű, hogy a szerotonin nevű neurotranszmitter alacsony szintje szerepet játszik a téli depresszió kialakulásában. A szerotonin egy kémiai hírvivő anyag, ami agyi jeleket továbbít. Az is azt bizonyítja, hogy a szerotoninszint csökkenésének szerepe van a téli depresszió kialakulásában, hogy a depresszió kezelését szolgáló gyógyszerek közül, amelyek emelik a szerotoninszintet, gyógyítják a téli depressziót.

Ha az agynak hiányzik a szerotonin, annak tipikus jele az édességek utáni mértéktelen sóvárgás. A cukor és a csokoládéban lévő bizonyos anyagok több szerotoninhoz juttatják az agysejteket.

Túl sok melatonin

A rövid és sötét téli napok hatással vannak a szem ideghártyájára, ezen keresztül közvetítik az idegsejtek a tobozmirigy (corpus pineale) számára a jeleket, télen a fényhiányra a tobozmirigy fokozott melatoninelválasztással reagál.

Ez a hormon többek között az alvás-ébrenlét ritmus szabályozásáért felelős. A magas agyi meltoninszint hatására a belső óra kizökken a ritmusból. Az emberek ettől fáradtak, levertek és rossz hangulatúak lesznek.

Ezeket olvasta már?

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Ízületi fájdalmak
Ízületi fájdalmak

Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető?

Tavasz és fájdalom
Tavasz és fájdalom

Mit tehetünk a fájdalom ellen? (x)

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
Budai Endokrinközpont - Dr. Bérczy Judit, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Pálvölgyi Rita, pszichiáter, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.