Hörgőasztma (asthma bronchiale) gyermekkorban

szerző: Dr. Horváth Balázs, általános orvos - WEBBeteg
megjelent:

Az asztma népegészségügyi felmérések szerint egyre gyakoribb betegséggé válik, és a fejlődő ipari háttérrel együtt egyre súlyosabbak a betegség tünetei, valamint egyre kedvezőtlenebb a lefolyása is.

Az asztma napjainkban a leggyakoribb, folyamatos szakorvosi gondozást igénylő krónikus gyermekkori megbetegedés. A fejlett ipari országokban előfordulása a gyermekkori népességben 2-12 százalék közötti értéket mutat, ipari központokban ennél magasabbat. A magyarországi előfordulást 3-5 százalék körüli értékre teszik.

Az asztmás megbetegedés leggyakrabban kisgyermekkorban kezdődik, de az esetek mintegy ötödében már csecsemőkorban is jelen van. A korábbi kezdetű betegek esetében gyakran találunk pozitív bőrpróbaeredményt, a családban több allergiás egyént, emelkedett immunglobulin-E szintet.

Megfigyelések szerint a kamaszkor tájékán az asztma az esetek kétharmadában ténylegesen vagy látszólag megszűnik (a beteg "kinövi"). A serdülőkor tájékán panaszmentessé váltak egy része - sajnálatos módon - felnőttkorban visszaesik, ismét beteg lesz. A gyermek- és fiatalkori asztmás halálozás viszonylag ritka, 1 százalék körülire teszik.

Kutatási eredmények

Újabb vizsgálatok során összehasonlították a jó szociális helyzetben, anyai gondozás mellett nevelkedő svéd gyermekek és a szegényebb körülmények között élő, bölcsődébe, óvodába korán beíratott lengyel és balti államokbeli gyermekek körében az asztma előfordulását. Azt találták, hogy az utóbbi országokban ez jóval ritkább. Feltételezik, hogy a csecsemőkorban fellépő légúti fertőzések és az ezekkel szembeni védekezés során az immunrendszer "áthangolódik" és ez védelmet jelent az allergiás légúti megbetegedésekkel szemben.

Az asztmás roham gyermekkori sajátosságai

A felnőttkori asztmával ellentétben a gyermekkori nehézlégzéses epizódok kisebb hányadát lehet csak allergén hatásának tekinteni. Fiatalabb gyermekekben a vírusfertőzés, nagyobbaknál a fizikai terhelés valószínűleg jóval gyakrabban vált ki asztmás állapotot, mint az allergén hatás.

Csecsemő- és kisgyermekkorban a legsúlyosabb asztmás állapotokban többek között az úgynevezett respiratory syncitial vírussal (RSV), adenovírusokkal, parainfluenzavírussal történő fertőződés mutatható ki. A fizikai terhelés hatására fellépő asztma a gyermekek 60-70 százalékánál bizonyítható közepes szintű terhelés után, a terhelés növelésére pedig gyakorlatilag minden asztmásnál megjelenik ez a reakció.

Gyermekgyógyászati sajátosság, hogy a koraszülöttség, a légzészavarral járó újszülöttkori állapotok, a gépi lélegeztetés igénye mind elősegíti az ún. "obstruktív légúti megbetegedések", így az asztma kialakulását is. Ez feltehetően nem az immunrendszerben bekövetkezett változások miatt következik be, hanem a tüdő fejlődésének korai károsodásával függ össze.

Szintén gyermekkorban érvényesülő sajátosság, hogy az asthma bronchiale a világ minden részén nagyjából kétszer gyakoribb a fiúknál, mint a lányoknál. Ennek feltehetően az az oka, hogy fiúkban a tüdőtérfogathoz képest relatíve szűkebbek a légutak, mint lányokban. A későbbiekben ez a nemi különbség fokozatosan eltűnik.

Asztmakezelés az iskolában

Amennyiben gyermekénél asztmát diagnosztizáltak, bizonyára tudja, milyen nehéz az asztmás tünetek kezelése az iskolában. Ezért is fontos a tanárok beavatása, még enyhe asztma esetén is.
A gyermek asztmájának kezelése az iskolában

Életkori jellemzők

A gyermekkoron belül az egyes korszakokban más és más életkori sajátosságai vannak az asztmának.

Csecsemőknél és kisdedeknél (3 éves korig) a szűkebb hörgőrendszer, és a kevéssé rugalmas tüdő segíti a nehézlégzés kialakulását. A vírusos fertőzések hatása miatt a téli időszakban gyakoribbak a panaszok. Az orvosok helyzetét nehezíti, hogy az atópiás kóreredet ebben az életkorban nem, vagy alig mutatható ki, a tüdők feletti hallgatózási lelet gyakran nem egyértelmű, továbbá a betegek a légzésfunkciós vizsgálatokhoz fiatalok. Az előbbiek miatt sok esetben nem lehet egyértelműen megállapítani a betegség fennállását. Amennyiben sikerül is azt diagnosztizálni, a megfelelő kezelés ütközik komoly akadályokba, tekintve, hogy az ilyen korú gyermekek nehezen tudnak inhalációs gyógyszereket használni. Az újabban kifejlesztett, gyógyszerbelégzést segítő készülékek (babyhaler, nesspacer) jelentős előrelépést jelentettek ezen korosztály megfelelő kezelésének kialakításában.

Óvodás és kisiskolás gyermekekben (4-14 éves kor) mind a betegség diagnosztizálása, mind a kezelés jóval könnyebb. Az atópiás eredet könnyen kimutatható, a légzésfunkciós vizsgálatok jól kivitelezhetőek. A gyermekek az inhalációs gyógyszereket és eszközöket jól használják, és ha a szülők figyelmesek, akkor gyógyszereiket be is veszik.

Serdülőkorban (15-20 év) jellemzi, hogy a szülők ellenőrző szerepe folyamatosan csökken, a betegek panaszaikat titkolják. Gyakori, hogy a kamasz elfeledkezik gyógyszereiről, vagy szándékosan nem veszi be azokat. Lányoknál a hormonális változásokkal párhuzamosan súlyosbodás következhet be. Mindezen tényezők hatására az állapot rosszabbodása, illetve súlyos, néha életveszélyes asztmás rohamok következhetnek be.

A gyermekek kezelésének szempontjai

Az asztma kezelésének általános alapelvein túl van néhány különleges, gyermekkorban jelentkező sajátosság, mellyel nem csak a kezelőorvosnak, de a szülőnek és a betegnek is tisztában kell lennie.

  • A gyógyszerek kívánatos bejuttatási formája gyermekkorban is a belélegzés, bármilyen nehéz és körülményes is ez ilyenkor. Az inhalációs alkalmazást amilyen hamar csak lehet, alkalmazni kell. A legújabb fejlesztésű készülékekkel ez viszonylag könnyen megy (még csecsemőknél is), csak elég türelmesnek kell lenni hozzá. Amennyiben a hagyományos segédeszközök mégsem elegendőek, léteznek speciális (pl. ultrahangos) porlasztók is.
  • Fontos a betegek környezetéből az ismert allergének eltávolítása (poratka ürüléke, penész, toll, állatszőr), illetve kerüljük a dohányzást a lakás minden helyiségében.
  • Igyekezzünk a beteg gyermek vírusokkal történő fertőződését elkerülni. A bölcsőde, óvoda halasztása, esetleg a gyermek otthoni gondozása lehet megoldás. Járványos időszakban célszerű lehet otthon tartani a bölcsődés-, illetve óvodáskorú gyermeket.
  • Az, hogy a fizikai terhelés tüneteket provokál, semmiképp ne jelentse a gyermek testnevelés alóli teljes felment(et)ését! Megfelelő gyógyszereléssel, és a gyakorlatok minőségének és mennyiségének alkalmas megválasztásával az asztmás gyermek is végezhet testedzést.

Asztma teszt

Sokat köhög, nehezen vesz levegőt? Fizikai erőlködéstől gyakran fulladozik? Asztma teszt kitöltése

Dr. Horváth Balázs, általános orvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Horváth Balázs, általános orvos

Cikkajánló

Az asztma és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Asztma
Az asztma a légutak - elsősorban a hörgők - krónikus gyulladásos megbetegedése. A hörgők simaizomgörcse, nyálkahártya-duzzanata okozza a légutak szűkületét és a nagymennyiségű váladékképződés tovább akadályozza a levegő áramlását.
Penészes élelmiszer
Penészes élelmiszer

Mi bajunk lehet, ha ettünk belőle?

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Budai Allergiaközpont - Dr. Dózsa Izabella, tüdőgyógyász, allergológus
Budai Allergiaközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász, allergológus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.