Hörgők téma
Atelektázia - Amikor a tüdőből kiszorul a levegő
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda
Az atelektázia önmagában nem feltétlenül egy betegség, hanem egy kóros állapot következménye, amikor a tüdő egy részének a légtartalma felszívódik. A kiváltó ok számos betegség lehet. Előfordulhat bármely életkorban és mindkét nemnél egyaránt.
A hörgőtükrözés menete, kockázata, szövődményei
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász, Lektor: dr. Zaránd Rajmund, fül-orr-gégész
A hörgőtükrözés, idegen néven bronchoscopia egy igen elterjedt tüdőgyógyászati vizsgálat, illetve terápiás eljárás is lehet egyben. A hörgőrendszer betegségeinek vizsgálatához, elkülönítéséhez, igazolásához szükséges.
Hörgőasztma (asthma bronchiale) gyermekkorban
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Az asztma népegészségügyi felmérések szerint egyre gyakoribb betegséggé válik, és a fejlődő ipari háttérrel együtt egyre súlyosabbak a betegség tünetei, valamint egyre kedvezőtlenebb a lefolyása is.
Hörgőgyulladás - A D-vitamin hiánya is felelős
WEBBeteg - T. A., újságíró
Néhány hetes, fiatal csecsemőknél bizonyos vírusok súlyos állapottal járó köhögést, nehézlégzést okozhatnak. Náluk a kishörgők gyulladása áll a háttérben.
Hörgőszűkülettel járó megbetegedések
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
A hörgőszűkülettel járó betegségek esetén idült légúti áramlási akadály alakul ki: a kilégzés folyamán csökken a légáramlás.
A tüdő hallgatózása
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
A tüdők feletti hallgatózás felvilágosítást ad a tüdő légtartalmáról, a tüdő állapotáról és a hörgőkben lévő váladékról. A tüdők felett fonendoszkóppal vizsgálódva a levegő be- és kiáramlásakor keletkező rezgések által létrehozott légzési hang hallható.
Hogyan kezelhető hatékonyan az asztma?

Az asztma a tüdőbe vezető főbb légutak - elsősorban a hörgők - krónikus gyulladásos megbetegedése. Normál esetben a hörgő körüli izmok elernyedtek, vékonyak, amely lehetővé teszi az akadálytalan légáramlást. Asztma esetén a simaizomzat felszaporodik, és a tüdőben található sejtek fölös mennyiségben termelnek nyákot, ezáltal tovább fokozva a légutak szűkületét.
A kiváltó okok közé sorolható a légszennyezés, az erőteljes szagok, a légúti fertőzések, a hideg levegő, a stressz vagy a fizikai terhelés, de előidézhetik élelmiszerek, gyógyszerek, egyéb betegségek, allergének, füst vagy akár csótányok és a poratka is.
Teendő asztmás roham esetén:
- Kövesse az orvosával előre egyeztetett akciótervet!
- Vegye be azokat a gyógyszereket, amelyeket kezelőorvosa írt elő roham idejére.
- Ha úgy érzi, hogy rosszabbodik az állapota, hívja a mentőket!
Az asztma gyógyszeres kezeléssel, valamint az alábbiak betartásával kezelhető:
- Szokjon le a dohányzásról!
- Takarítson gyakrabban!
- Sportoljon rendszeresen!
- Figyeljen az egészséges táplálkozásra!
- Oltassa be magát, hogy elkerülje a légúti megbetegedéseket az őszi-téli időszakban!
- Kerülje a provokáló tényezőket!
Gyorstesztünk segítségével megtudhatja, mennyire esélyes, hogy Önnek asztmája van: Asztma teszt
Tüdő

Az alsó légutakhoz tartozik a légcső, a hörgőrendszer és a tüdő. A levegő a felső légutakban melegszik fel és tisztul meg a durvább szennyeződésektől. Innen a levegő a légcsövön át a hörgőkbe kerül majd a kisebb hörgőkön, hörgőcskéken át a tüdő léghólyagocskáiba jut.
Ezek falában történik meg az oxigén felvétele és a szén-dioxid leadása. Az alsó légutakat csillós nyálkahártya béleli, a csillók nem engedik a tüdőbe jutni a port és mozgásukkal kifelé hajtják azt a légzőrendszerből.
A levegő be- és kilélegzése a mellkas légzőmozgásainak segítségével történik. Percenként a felnőtt emberek kb. 16 be-, illetve kilégzést végeznek. Az egy belégzéssel felvett, illetve egy kilégzéssel leadott levegő mennyisége 500 ml.
Fulladást okozhat a hörghurut - Mi a legújabb ellenszer?
MTI
A hörgőszűkület és ezáltal fulladást okozó, idült hörghurut kezelésére használt eddigi gyógyszerek csak rövid ideig csillapították a tüneteket és a panaszok néha csupán ismételt alkalmazás esetén enyhültek megfelelően.
Egyre gyakoribb betegség az asztma
MTI
Az asztma görög eredetű szó és nehéz légzést jelent. Jellemzője, hogy a hörgők beszűkülnek és mindenféle külső ingerre különlegesen érzékenyek. Ma tartják az asztma világnapját.