A köszvény - Okok, tünetek és életmód

aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:
A köszvény (arthritis urica) egy több szervet érintő betegség, mely a vérben megemelkedett szintű és ízületekben lerakódó húgysav miatt jön létre. A túl sok húgysav a vérben és bizonyos szervekben kristályok formájában kicsapódik. A húgysav szintjének emelkedése mögött a fokozott termelés állhat.
A köszvény jórészt a jóléti társadalom betegsége, kiváltó oka lehet a nem megfelelő étkezés, nem megfelelő italfogyasztás, stressz.. Férfiakban és nőkben is kialakul, nőknél erősebb a megjelenése menopauzát követően.
Gyakran társul a metabolikus szindróma egyéb tüneteivel, mint az elhízás, magas vérnyomás, cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia és magas koleszterin-, trigliceridszintek.
Mi lehet a köszvény kialakulásának oka?
- Primer, vagyis elsődleges esetben a vese tubulusaiban a húgysavkiválasztás genetikusan zavart szenved. Jóval magasabb húgysavszint mellett indul csak meg a veséből az ürítés. Ritkán egyéb szindrómák részjelensége.
- Szekunder – másodlagos – hyperuricaemia, amikor a fokozott termelés valami eltérés következménye. Hemolitikus anaemia, polycytaemia, leukémia vagy más daganatos betegség állhat a háttérben. A nem megfelelő, purinban gazdag táplálkozás, túlsúly, romló vesefunkció mellett napi szinten találkozunk köszvénnyel, de legalábbis magas húgysavszinttel a betegellátásban, anélkül, hogy rosszindulatú folyamat állna a háttérben. Csökkent vesén keresztüli kiválasztás, veseelégtelenség, acidózis, gyógyszerhatás miatt is előfordulhat.
A húgysavkristályok kicsapódnak, elsősorban az ízületekben és a vesékben, a bőrben, ez a szervezet gyulladásban részt vevő immunsejtjeit – granulocyta fehérvérsejtek – odavonzza, és kialakul a gyulladásos reakció. Speciális képződmények jönnek létre (tophusok) hosszú időn át fennálló folyamatnál.
Mik a kezdeti tünetek?
Lehet nem specifikus is a betegség kezdete, előfordulhat gyengeség, láz, hidegrázás, általános rossz közérzet.
A specifikus tünetek közé tartozik a hirtelen kialakuló köszvényes roham, egy vagy több ízület éjszakai fájdalma, az érintett ízület vagy ízületek érintésre is fájdalmassá válnak, gyakran a takaró érintése is fáj.
Jellegzetes tünet a láb öregujjának fájdalma, akár a takaró is elviselhetetlen – podagra.
A gyulladt ízületek fölött a bőr vörös, bársonyos, meleg tapintatú. Leggyakoribb megjelenési hely a nagylábujj alapízülete, de gyakran előfordul a boka, a csukló, a térd és a könyök ízületében is. Gerincben, csípőben ritka.
Mik a krónikus betegség tünetei?
Az ízületek krónikus gyulladásuk esetén deformálódhatnak, idővel mozgáskorlátozottság alakulhat ki. Húgysavkristályok lágyrészben is lerakódnak – tophus –, de akár a csont károsodását is okozzák. A vesében kőképződésre hajlamosít, a köszvény következtében akut és krónikus veseelégtelenség, veseeredetű magas vérnyomás alakulhat ki.
A diagnózis alapvetően könnyű, a vérből (esetleg vizeletből) a húgysavszint, vesefunkció, gyulladásos paraméterek meghatározása, veseultrahang, ízület röntgenvizsgálata vezet a válaszhoz.
Hogyan kezelhető a köszvény?
Léteznek olyan gyógyszerek, melyek kifejezetten roham esetén adhatóak, és olyanok, amelyek inkább rohamközti időszakokban alkalmazandóak. A gyógyszerek több támadásponton hatnak, vannak, melyek a húgysav kialakulását gátolják, és olyanok is, melyek fokozzák a vesén át történő kiválasztását, valamint vannak a gyulladáscsökkentők.
Roham esetén nemszteroid gyulladáscsökkentő vagy kolhicin a választandóak.
Rohamok közt, húgysavszintcsökkentésre allopurinol, szükség esetén egyéb vesén keresztüli ürítést segítő gyógyszerek alkalmazására kerül sor.
Hogyan előzhető meg a köszvényes roham?
Fontos a testsúly csökkentése, speciális diéta betartása, purinszegény ételek fogyasztása javasolt. Naponta 2-3 liter folyadékot kell fogyasztani. Kerüljük a puringazdag élelmiszerek (pl.: vörös húsok, konzerv készítmények, belsőségek, bab, gomba, hal, spárga) bevitelét. Szükséges az alkoholtilalom is.
Vízhajtó adása mellett is emelkedik a húgysavszint, illetve kemoterápiás kezelések mellett eleve számolni kell hyperurikémiával, és gyógyszeres megelőzés szükséges.
Tovább
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus