A köszvény - okok, tünetek és életmód

A köszvény egy több szervet érintő betegség, melyben megemelkedik a húgysav szintje a vérben, és bizonyos szervekben kristályok formájában kicsapódik. A húgysav szintjének emelkedése mögött a fokozott termelés állhat - ez általában a fokozott sejtlebomlás következménye, például a vérképző rendszer daganatai és egyéb tumorok esetében.
A köszvényt okozhatja a vesén keresztüli csökkent kiválasztás, de léteznek olyan szindrómák is, amikor az enzimrendszer hibája következtében szaporodik fel a húgysav. A húgysavkristályok kicsapódnak az ízületekben és a vesében, a bőrben, ez a szervezet gyulladásban részt vevő immunsejtjeit odavonzza, és kialakul a gyulladásos reakció. Speciális képződmények - tophusok - jönnek létre.
Mik a kezdeti tünetek?
Lehet nem specifikus is a betegség kezdete, előfordulhat gyengeség, láz, hidegrázás, általános rossz közérzet.
A specifikus tünetek közé tartozik a hirtelen kialakuló köszvényes roham, egy vagy több ízület éjszakai fájdalma, az érintett ízület vagy ízületek érintésre is fájdalmassá válnak, gyakran a takaró érintése is fáj.
A gyulladt ízületek fölött a bőr vörös, bársonyos, meleg tapintatú. Leggyakoribb megjelenési hely a nagylábujj alapízülete, de gyakran előfordul a boka, a csukló, a térd és a könyök ízületében is. Gerincben, csípőben ritka.
Mik a krónikus betegség tünetei?
Az ízületek krónikus gyulladása esetén deformálódhatnak, idővel mozgáskorlátozottság alakulhat ki. A vesében kőképződésre hajlamosít, a köszvény következtében akut és krónikus veseelégtelenség, vese eredetű hipertónia alakulhat ki.
Bővebben A köszvény és tünetei
Hogyan kezelhető a köszvény?
Léteznek olyan gyógyszerek, melyek kifejezetten roham esetén adhatóak, és olyanok, amelyek inkább rohamközti időszakokban alkalmazandóak. A gyógyszerek több támadásponton hatnak, vannak, melyek a húgysav kialakulását gátolják, olyanok, melyek fokozzák a vesén át történő kiválasztását, valamint a gyulladást csökkentők.
Bővebben A köszvény kezelése
Hogyan előzhető meg a köszvényes roham?
Fontos a testsúly csökkentése, speciális diéta betartása, purinszegény ételek fogyasztása javasolt. Naponta legalább 3 liter folyadékot kell fogyasztani. Kerüljük a puringazdag élelmiszerek bevitelét (pl.: vörös húsok, belsőségek, bab, gomba, hal, spárga). Javasolt az alkoholtilalom is.
Bővebben A köszvényes rohamok megelőzése
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos