
Endokrin betegségek
Fokozott izzadás - Betegség tünete is lehet
Az izzadás a testhőmérséklet szabályozásának természetes eszköze, elsősorban a túlmelegedéstől óvja meg a testet. A fokozott verejtékezés (hyperhidrosis) azonban lehet egyes betegségek tünete is, vagy társulhat bizonyos állapotokhoz is, például gyakran előfordul kövérség esetén.
A pajzsmirigy szerepe és a leggyakoribb eltérései
A pajzsmirigy az emberi szervezet legnagyobb hormontermelő szerve. A gége, illetve légcső előtt helyezkedik el. Ennek ismerete azért fontos, mert megnagyobbodott pajzsmirigy jelentős nyelési és légzési panaszt is okozhat a légcső és nyelőcső összenyomásával.
Hiperfoszfatémia - Mi okozhatja a vér foszfátszintjének megemelkedését?
A hiperfoszfatémia (hyperphosphataemia) a vér megemelkedett foszfátszintjét jelenti. Normál esetben a vérplazma foszfátkoncentrációja 0.9-1.4 mmol/l között van. Amennyiben az érték a normál tartomány felső határa fölé esik, akkor beszélhetünk hiperfoszfatémiáról.
Visszafordítható-e az inzulinrezisztencia?
Az inzulinrezisztenciával járó állapot nagy arányban megelőzhető lenne, de akár vissza is fordítható gondos odafigyeléssel és teljes életmódváltással, orvosi felügyelet mellett.
PCOS a szabálytalan ciklus hátterében
A policisztás petefészek szindróma a fogamzóképes korú nőket érintő olyan betegség, melyet a magas tesztoszteronszint és a női nemi hormonok egyensúlyhiánya jellemez. Tulajdonképpen a PCOS a leggyakoribb oka az ovulációs meddőségnek, amit az állapottal járó hormonzavar okoz.
Pajzsmirigybetegség miatt is lehet ödémás a lába
Nyáron gyakori panasz, hogy estére puffadtak, fájnak, duzzadtak a bokák, a napközben viselt zokni, vagy cipő nyomot hagy a bőrön. A tünetek kapcsán a legtöbbször visszér-, vagy szívbetegségre, esetleg magas vérnyomásra gondolnak, pedig a tüneteket gyakran pajzsmirigy alulműködés okozza.
Chiari-Frommel-szindróma - Ha nem múlik a tejtermelődés a szoptatás abbahagyása után
Chiari-Frommel-szindrómáról akkor beszélnünk, ha magas prolaktinszint mérhető, a kismama tejtermelődése a szoptatás fokozatos ritkításával sem csökken, tejcsorgás észlelhető, és hetek múlva sem jelentkezik menstruáció. Mi lehet ennek hátterében? Hogyan kezelhető ez a betegség?
Pajzsmirigybeteg? Ezekre figyeljen a nyáron!
A betegségek többsége reagál az évszakváltásokra, így nyáron plusz tünetek is jelentkezhetnek, ráadásul vannak olyan állapotok, melyeknél más dózisra és plusz odafigyelésre van szükség. Ilyen pl. a pajzsmirigyzavar is. Arra a kérdésre, hogy mikre kell ekkor ügyelni, dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája adott választ.
Fokozott izzadás - Betegség tünete is lehet
Az izzadás a testhőmérséklet szabályozásának természetes eszköze, elsősorban a túlmelegedéstől óvja meg a testet. A fokozott verejtékezés (hyperhidrosis) azonban lehet egyes betegségek tünete is, vagy társulhat bizonyos állapotokhoz is, például gyakran előfordul kövérség esetén.
A hipoglikémia - Mi történik, ha leesik a cukrunk?
Mindennapjainkban gyakran használjuk azt a kifejezést, hogy leesett a cukrom. Az alacsony vércukorszint a szervezetben reakciók egész láncát indítja be. A fejfájás, szédelgés, a koncentrációképesség romlásának jelei mind utalhatnak az alacsony vércukorszintre.
A mellékpajzsmirigy daganatos betegségei
A mellékpajzsmirigy a pajzsmirigy hátsó felszínén elhelyezkedő, általában 4 darabból álló apró endokrin szerv. Fő szerepe a parathormon (PTH) elválasztás, a csontanyagcserét és kalcium-foszfát-háztartást szabályozva. A PTH hatására a vér kalciumszintje növekszik, míg a foszfor vérszintje csökken.