A hipoglikémia - Mi történik, ha leesik a cukrunk?

Dr. Fáklya Mónika
szerző: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus - WEBBeteg
frissítve:

Mindennapjainkban gyakran használjuk azt a kifejezést, hogy leesett a cukrom. Az alacsony vércukorszint a szervezetben reakciók egész láncát indítja be. A fejfájás, szédelgés, a koncentrációképesség romlásának jelei mind utalhatnak az alacsony vércukorszintre.

A hipoglikémián (hypoglycaemia) a vércukorszint kórosan alacsony voltát értjük. A normális éhgyomri vércukorszint 3,3-6,0 mmol/l között van. Ha a vércukorszint ennél az értéknél kevesebb, a szervezetben azonnal beindulnak az elhárító mechanizmusok, hiszen az agy egyetlen tápanyagforrása a cukor.

Az inzulinelválasztás gátlódik, megkezdődik a máj szénhidrátraktáraiból a cukor felszabadítása. Az izmok cukorfelvétele csökken, és megindul a zsírbontás.

Mit érzünk alacsony vércukorszint esetén?

A szervezetünk mintegy vészreakcióként figyelmezető jelek sorozatát indítja el, hogy tudjunk tenni a kórosan lecsökkent cukorszint ellen. Kínzó éhségérzés lép fel, szívdobogás, izzadás, remegés kíséretében. Idegessé és ingerlékennyé válunk. Ha hosszabb ideig nem jutunk táplálékhoz, a panaszok súlyosbodhatnak.

Fejfájás, szédelgés, koncentrálóképesség romlása, majd zavartság lép fel. Igen súlyos állapotban akár görcsök vagy kóma is bekövetkezhet. A súlyos betegség kiváltotta hipoglikémia egyéb kísérő tünetekkel is jár, s ezek összevetése fogja az orvost a helyes diagnózis felé irányítani.

Meg kell különböztetni az egészséges emberekben bekövetkező hipoglikémiát és a cukorbetegek hasonló állapotát. Utóbbiakban ugyanis mind a kialakulás, mind a lefolyás más lehet.

Alacsony vércukorszint a cukorbetegeknél

1-es típusú cukorbetegek esetében kórosan alacsony vércukorszintet idézhet elő az inzulin túladagolása, ha például a beteg beadta a szokásos mennyiséget, de nem evett megfelelő mennyiségű ételt, vagy evett ugyan, de intenzív testmozgás miatt ez az inzulinmennyiség túlzottnak bizonyul. Az alkohol szintén vércukoresést válthat ki cukorbetegeknél.

A betegek szerencsés esetben megérzik a hipoglikémiát, és be tudnak kapni néhány szőlőcukor tablettát, de van sajnos olyan eset is, amikor minden előzetes figyelmeztető jel nélkül a beteg eszméletét veszti. Mivel a cukorbetegek mindig magukkal hordják a sürgősségi glukagon injekciójukat, a kiképzett hozzátartozó ezt beadhatja.

2-es típusú cukorbetegek esetében az inzulinkezelés következtében fellépő hipoglikémia ritkább, a betegség természetéből adódóan. Ha szulfanilurea típusú vércukorszint-csökkentő gyógyszert (pl. Gilemal, Diaprel) kap a beteg, és ez okozza az alacsony vércukorszintet, glukagon adása tilos. Ilyenkor csak a szőlőcukor jöhet szóba.

Mindkét diabetes típusban nagyon fontos az előírt diéta betartása a kórosan magas és a kórosan alacsony vércukorszintek elkerülésére.

Az inzulinról

Az inzulin a hasnyálmirigyből származik, ami közvetlenül a gyomor mögött elhelyezkedő, emésztőnedvet és hormonokat egyaránt termelő mirigy. A vérben keringő inzulin úgy viselkedik, mint egy kulcs, ami kinyitja azokat a mikroszkopikus kapukat, amelyeken a glükóz bejut a sejtekbe. Ebből következik, hogy az inzulin csökkenti a szőlőcukor szintjét a vérben. Ahogy a vércukorszint csökken, az inzulin felszabadulása is csökken a hasnyálmirigyből.

Fontos a helyes táplálkozás

Ha nem szerepel az előzményben cukorbetegség, és mégis ismételten alacsony vércukorszintet mérnek, hasznos lehet egy alapos kivizsgálás. Ilyen állapot előfordulhat jóindulatú, ártalmatlan jelenségként, de súlyos betegségek kísérő tünete is lehet.

Előbbire okot adhat megfelelő étkezés nélkül végzett intenzív testmozgás. Ilyenkor fordul elő általában, hogy a serdülő lányok reggeli nélkül mennek el otthonról, majd néhány óra múlva kiájulnak a padból, vagy rosszul lesznek az iskolai ünnepségeken. Éppen ezért fontos, hogy a gyerekek kapjanak reggelit. Soha ne engedjük reggeli étkezés nélkül iskolába őket! Ha csak egy pohár kakaó is, de valami mindenképpen legyen a gyomrukban.

Tovább Éjszakai hipoglikémia: a rejtőzködő gyilkos

Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

Cikkajánló

Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.