Emésztőszervek
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A Crohn-betegség kezelése elsősorban gyógyszeresen történik, bizonyos esetekben azonban műtéti beavatkozásra van szükség. A megfelelő kezelés segítségével a Crohn-betegségben szenvedők képesek a rendes napi életvitelre.
A téma cikkei |
5/1 A Crohn-betegség és tünetei |
A gyógyszeres kezelés célja a tünetek hátterében álló gyulladás csökkentése. Legkedvezőbb esetekben ez nemcsak a tünetek enyhüléséhez, hanem hosszú távú tünetmentességhez is vezethet.
A Crohn-betegség kezeléséhez több gyógyszercsoport áll rendelkezésre. Ami az egyik betegnél beválik, az nem biztos, hogy a másiknál is, éppen ezért lehet, hogy időre van szükség az Ön számára legmegfelelőbb gyógyszer megtalálásához.
Bizonyos gyógyszereknek továbbá nagyon komoly mellékhatásai vannak, éppen ezért minden kezelés esetén mérlegelni kell a kockázatot és a várható hasznot.
A gyulladáscsökkentő gyógyszerek általában a gyulladásos betegség kezelésének első lépését jelentik.
Egyéb szteroidok |
A corticosteroidok egy újabb típusa a budesonid, gyorsabban hat, mint a hagyományos szteroidok és talán kevesebb mellékhatást okoz. A budesonid csak a vékonybél végső szakaszát és a vastagbél kezdeti szakaszát érintő Crohn-betegség (ileocolitis) esetén hatásos. Orvosa időnként steroid tartalmú beöntést is felírhat a leszálló vastagbélszakasz gyulladásának kezelésére. Ezeket a corticosteroidokhoz hasonlóan szintén csak korlátozottan, rövid ideig szabad használni. |
Ezek a gyógyszerek szintén csökkentik a belekben kialakult gyulladást, ezt azonban elsősorban az immunrendszer gátlásával, és nem közvetlenül gyulladás mérséklésével teszik. Mivel az immunrendszer szuppresszánsok hatékonyak a gyulladásos bélbetegségek kezelésében, kutatók feltételezik, hogy az immunrendszer károsítja az emésztőrendszeri szöveteket az által, hogy fokozottan reagál egyes behatoló vírusokra, baktériumokra, sőt akár még a saját szövetekre is. Ha ezt a fokozott válaszreakciót elnyomják, akkor csökken a gyulladás is.
Crohn és gyermektervezés |
Gyakori kérdések Crohn-beteg férfi vagyok, immár másfél éve tünetmentesnek mondható állapotban. Feleségemmel gyermeket szeretnénk, és érdeklődnék, hogy a betegségemre szedett gyógyszerek lehetnek-e káros hatással a leendő magzat fejlődésére és/vagy a gyermek egészségére, ha a fogamzás közben szedem őket. Dr. Boros Miklós, általános sebész válasza az orvos válaszol rovatban |
Az antibiotikumok használatával a tályogok meggyógyulhatnak. Bizonyos elméletek szerint az antibiotikumok segítségével a káros bélbaktériumok kiirthatók, és ezáltal a bélben felfokozott immunrendszer működése csökkenhet.
![]() |
A bél ismeretlen eredetű gyulladásos megbetegedései (Colitis ulcerosa, Crohn-betegség); Forrás |
A gyulladás kordában tartásán túl további gyógyszerek is hozzájárulhatnak a tünetek enyhítéséhez. A gyulladás súlyosságától függően orvosa az alábbiak szedését javasolhatja:
Abban az esetben, ha az étrendi, életviteli változások, a gyógyszeres terápia és az egyéb kezelések nem enyhítik a tüneteit, orvosa műtétet javasolhat, mely célja a károsodott bélszakasz eltávolítása, a fistulák zárása, vagy a hegszövet eltávolítása. A műtét legjobb esetben néhány éves remissziót (tünetmentességet) eredményezhet.
A műtét során a sebész eltávolítja a károsodott bélszakaszt, majd egyesíti az ép végeket, zárhatja a fistulákat és kiürítheti a tályogokat. A Crohn-betegség kezelésére alkalmazott egyik leggyakoribb műtéti típus során a beszűkült bélszakaszokat tágítják ki.
Mindezek ellenére a betegség gyakran kiújul, jellegzetesen az egyesített bélszakaszok környékén. Négy Crohn-betegből háromnak idővel valamilyen típusú műtétre szüksége lesz, sokaknál még harmadik műtét is indokolt lehet. Fontos a műtétek után a gyógyszeres kezelés, mert ezáltal is csökkenthető a betegség kiújulásának kockázata.
Ön is érintett? Crohn-betegek fóruma a WEBBetegen - szóljon hozzá!
Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, Lektorálta: Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológus
Olvasson tovább! A Crohn-betegség szövődményei
Szív- és érrendszer
Dr. Molnár DóraMilyen tünetek esetén érdemes felkeresni a kardiológiát? Olvassa el cikkünket!
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
Életeket ment a vastag- és végbélszűrés
November közepén a Kor Kontroll Társaság az Országos Onkológiai Intézettel (OOI) közös nyílt napot tartott, hogy felhívja a figyelmet a vastag- és végbélrák megelőzésének, illetve korai stádiumban történő felismerésének, szűrésének jelentőségére.
Törekedni kell a helyes antibiotikumhasználatra
Törekedni kell a helyes antibiotikumhasználatra az egészségügyi ellátás során, és ebben mind a lakosságnak, mind pedig a szakembereknek nagy szerepük és felelősségük van - mondta az egészségügyért felelős államtitkár.
Óvatosan az antibiotikumokkal!
A penicillin feltalálását követően az addig gyógyíthatatlan betegek millióit lehetett megmenteni a haláltól. Hivatalos orvosi fórumokon is a fertőző betegségek végleges leküzdéséről beszéltek. Napjainkra azonban kiderült: szó sincs erről, sőt, az antibiotikumok elterjedésével új problémákkal kellett szembesülnünk.
Nem véd a megfázástól! - Antibiotikum használattal kapcsolatos tévhitek
A legtöbb ember – tévesen - úgy véli, hogy a köhögés és megfázás antibiotikumokkal gyógyítható a leghatásosabban. A valóság pedig az, hogy az antibiotikumok hatástalanok a vírusok ellen, melyek a legtöbb légúti fertőzés okozói.
Az antibiotikumok nem csak jótékony hatásairól
Minden típusú antibiotikumra jellemző, hogy hatásának kifejtése során nem csak a káros, hanem a szervezetünk számára jótékony baktériumokat is elpusztítja. Jobb, ha az antibiotikum használattal kapcsolatos negatív hatásokkal tisztában vagyunk, és megfelelő óvintézkedésekkel próbáljuk elkerülni a problémákat.
Antibiotikum vírus ellen - A leggyakoribb tévhit
Az antibiotikumok a baktériumok által okozott megbetegedések gyógyítására alkalmazható készítmények. Bár a vírusok és baktériumok mikroszkopikus méretű mikrobák, köztük számos alapvető különbség van, emiatt az ellenük alkalmazott terápiáknak is különbözőknek kell lenniük. Mégis rengeteg a tévhit a témával kapcsolatban.
NÉBIH: antibiotikumok és más szerek nem maradnak az állatok húsában!
Az állatgyógyászatban az antibiotikumok ma már kizárólag az állatok bakteriális eredetű fertőző betegségeinek gyógykezelésére szolgálnak, hozamfokozóként való alkalmazásukat 2006-ban betiltották az Európai Unióban.
Az antibiotikum hatásai a fogamzásgátló tablettára
Az antibiotikum potenciálisan kétféle módon csökkentheti a fogamzásgátló tabletta hatását. A fogamzásgátló tabletta ösztrogént tartalmaz, egyes antibiotikumok pedig a máj enzimjeit fokozott ösztrogén lebontásra késztetik, így csökken a szervezet ösztrogén szintje, és a fogamzásgátló tabletta hatékonysága.
Szülész-nőgyógyász
TervezettBaba szakértő
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!