Amit a B12-vitaminról tudni kell

Dr. Lajtos Melinda
szerző: Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A B12-vitamin egy vízben oldódó vitamin, amely nélkülözhetetlen a szervezet számára. Kémiai elnevezése, a cyanocobalamin, onnan származik, hogy a molekula központi helyén cianidot és kobaltiont tartalmaz.

A szervezet B12-szükséglete

A szervezet B12 (kobalamin) szükséglete az életkortól és az egészségi állapottól függ. Az átlagos serdülőkori-felnőttkori igény napi 2 mikrogramm. Vannak azonban bizonyos betegségek, állapotok, amikor a szervezet igénye megnövekszik a B12 iránt. A legnagyobb szükséglet a terhesség és szoptatás ideje alatt van (3 mikrogramm).

A szervezet B12-ellátottsága vérvizsgálattal is kimutatható. A vitamin normálértéke 145-637 pmol/l.

A B12-vitamin bevitele

Az emberi szervezet nem képes a B12-vitamin előállítására, ezért azt kívülről kell bevinni. A vitamin főleg állati eredetű táplálékokban található meg, mint például sertés- és marhamáj, hering, tejtermékek, tojás, ezért vegetáriánis étrendet követők körében könnyen alakulhat ki vitaminhiányos állapot.

A táplálékkal bejutott vitamin kiválasztása az epével történik, a vékonybélben szívódik fel. A felszívódásához egy, a gyomornyálkahártya sejtjei által termelt, intrinsic nevezetű faktorra van szükség, mellyel stabil komplexet képes alkotni. A vérkeringésbe kerülve egy transcobalamin nevű fehérje segítségével szállítódik el a csontvelőbe és egyéb célszervekbe.

Az emberi vastagbélben élő baktériumok képesek B12-vitamin képzésére, de sajnos onnan nem tud felszívódni a vitamin és így nem kerül be a véráramba.

Szerepe az emberi szervezetben

A B12-vitamin a DNS- és RNS-szintézis során társenzimként működik, így szerepe van a fehérje- és nitrogéntartalmú vegyületek anyagcseréjében, ezen keresztül a szervezet számos alapvető folyamatában, mint a vörösvérsejt képzésében vagy az idegrendszer működésében.

Alábbi szerepei tudományosan igazoltak és hivatalosan elfogadottak. A B12-vitamin...

  • hozzájárul a normál energiatermelő anyagcseréhez
  • az idegrendszer normál működéséhez
  • a normál vörösvértest-képződéshez
  • az immunrendszer normál működéséhez
  • a normál homocisztein anyagcseréhez
  • a normál pszichológiai funkció fenntartásához
  • a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez
  • szerepet játszik a sejtosztódás folyamatában

Vizsgálták a B12 esetleges szerepét a daganatos betegségek megelőzésében is, ezt azonban nem igazolták a kutatások.

A nagysejtes vérszegénység (megaloblasztos anaemia)

B12-vitamin hiányában a legfőbb veszély a megaloblasztos anaemia kialakulása, a vérszegénység ezen típusa leggyakrabban a B12-vitamin hiánya miatt alakul ki, de szerepe lehet még mellette a folsavhiánynak is.

B12-vitamin hiány kialakulhat:

  • nem megfelelő mennyiségű bevitele esetén - pl. vegetáriánus étrend,
  • ha a felszívódásában zavar alakul ki: intrinsicfaktor-hiány (ez a forma az anaemia perniciosa, azaz a vészes vérszegénység), gyomoreltávolítás, bélbetegség,
  • fokozott felhasználódás (bélférgesség), vagy fokozott vitaminigény (terhesség, szoptatás, dohányzás, alkoholfogyasztás) miatt.

A vitamin féléletideje igen hosszú (1-2 év), így az elégtelen vitaminpótlás csak lassan vezet vérszegénységhez, illetve tüneteket is későn ad.

A tünetei érintik a vérrendszert, gyomor- és bélrendszert, illetve az idegrendszert is. A vérszegénységből adódóan fáradékonyság, sápadtság jelentkezik. A nyelv vörös és fájdalmas lesz, illetve a gyomorban is gyulladás alakul ki. Az idegi myelinhüvely sorvadása miatt súlyos esetben járásbizonytalanság, a végtagok bizsergése, akár mentális zavarok is megfigyelhetők.

A kivizsgálásához fontos a pontos kórtörténet, betegvizsgálat, illetve vérképkészítés. A laborban B12-vitamin- és folsavszintet is meg lehet határoztatni. A B12-vitamin hiányának kiderítésére, illetve a felszívódási zavar igazolására létezik egy specifikus teszt, a Schilling-teszt. A kiváltó ok kezelése mellett a B12-vitamin pótlása az elsődleges.

Egyéb problémák, amit a B12-vitamin hiánya okozhat

  • Terhes nőknél fontos az emelt mennyiségű B12-pótlás, ennek a vitaminnak a hiányában többszörösére nő egy súlyos magzati fejlődési zavar, a velőcsőzáródási rendellenesség (nyitott gerinc, koponyafejlődés) kockázata.
  • Egyes kutatások összefüggést mutattak ki az Alzheimer-kór és a B12-vitamin-hiány között, ez azonban még nem tekinthető igazoltnak.

B12-vitamin a terápiában

Terápiás célzattal anaemia periciosában alkalmazzuk. Ez egy olyan vérszegénységi típus, amikor az intrinsic faktorban ellenantitest képződik, ezzel megakadályozza annak működését, és így a B12-vitamin felszívódását. Ebben az esetben 100 mikrogramm a dózis naponta 3 héten át, majd egész életen át havonta 100 mikrogramm izomba adagolva.

A vitaminpótlás leggyakrabban az izomba történik. Adható tabletta formában is, csak ilyenkor a felszívódása kevésbé jó. Megelőzésképpen vegetáriánusoknak, gyomorműtétet követően, gyulladásos bélbetegségben szokás adni.

A B12 túladagolása igen nehéz, és még nem is írtak le ilyen tüneteket. Azonban lényeges betartani a szükséges és pontos adagolást, mivel nem ismert még a mellékhatása.

Lásd még B12-vitaminban gazdag élelmiszerek

Dr. Lajtos MelindaForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Lajtos Melinda
További forrás: European Commission permitted health claims

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Varga Dóra

Varga Dóra

Dietetikus

Budapest

Cikkajánló