A toxocariasis fertőzés veszélyének leginkább a házi kedvenc játszótársai, tehát a gyermekek vannak kitéve.
Kórokozói a kutyák által hordozott Toxocara canis és a macskákban előforduló Toxocara cati. A kifejlett férgek 10-18 cm hosszúak.
Az ember fertőződése a lárvakezdeményeket tartalmazó petékkel történhet, amennyiben élelmiszer vagy ital szennyeződik a petéket tartalmazó földdel. A fertőzés veszélyének leginkább a "házi kedvenc" játszótársai, tehát a gyermekek vannak kitéve.
A Toxocara lárvák a vékonybélben kelnek ki, ahol a bélfalon áthatolva a keringésbe jutnak. A lárvák a keringéssel szinte bármely szervbe eljuthatnak és azt megbetegíthetik, leggyakrabban a májban, a tüdőben, az agyban és a szemgolyóban telepszenek meg. A lárvák körül a gazda immunrendszere az érintett szervekben tokszerű anyagot képez.
A toxocariasis fertőzés tünetei az érintett szerv(ek)től függenek, láz szinte minden esetben észlelhető. A szemgolyóban megtelepedett lárvák akár vakságot is okozhatnak. Okozhatnak ezen kívül tüdőgyulladást, májgyulladást, agyvelőgyulladást, epilepsziát.
A fertőzést vérvizsgálat valószínűsíti, melyet az érintett szervek képalkotókkal történő vizsgálata, vagy a belőlük vett szövetmintából kimutatott lárvák bizonyítanak. Kezelésére tiabendazolt adnak.
Megelőzésében a személyi (és állat-) higiéné az elsődleges.
A téma cikkei |
13/1 Orsóférgesség |
(WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs)
Új eljárás segíthet kimutatni a Lyme-kórt
Magyarok által kifejlesztett új eljárás segíthet kimutatni a Lyme-kórt. A jelenleg klinikai vizsgálat alatt álló morfológiai vizsgálat során a vérmintából mikroszkóp alatt mutatják ki közvetlenül a kórokozót.
Toxoplasmosis - Tünetek, kezelés és megelőzés
A toxoplasmosis (magyaros írásmóddal toxoplazmózis) kórokozója a Toxoplasma gondii névre hallgató egysejtű parazita, amely súlyos megbetegedést azonban csak gyengült immunitású betegeknél, illetve a terhesség kihordása során fertőződött anyák magzatainál okozhat.
Galandféreg-fertőzés
Galandféreg fertőzés akkor alakul ki, amikor bizonyos ételekkel - esetleg vízzel – a galandféreg petéi vagy lárvái bejutnak a szervezetünkbe. A petékből kikelő lárvák megtelepedhetnek a szervekben, ezt nevezzük invazív fertőzésnek. A lenyelt lárvából kifejlődő féreg a bélrendszerben tapad meg.
Cérnagiliszta-betegség - Éjszaka jelentkező végbéltáji viszketés
A cérnagiliszta gyakran alig észrevehető a fertőzöttek számára, csupán az éjszaka jelentkező végbéltáji viszketés hívhatja fel a figyelmet a bélgilisztára.
A Magyarországon előforduló féregfertőzések
A helminthiasis - azaz a férgesség mint betegség - olyan kórkép, amelyet a szervezetben parazita életmódot folytató férgek vagy azok lárvái idéznek elő. Cikkünkben a Magyarországon előforduló féregfertőzések tüneteiről, a fertőzések módjáról és veszélyeiről olvashat.
A galandférgesség tünetei és kezelése
A galandféreg világszerte előforduló élősködő. Akár 8-9 méter hosszúságúra is kifejlődhet, vagy petéi az izomba vagy az agyba tokozódva okozhatnak tüneteket.
Az orsóférgesség okai, tünetei és kezelése
Az orsóféreg (Ascaris lumbricoides) kifejlett állapotban 15-25 cm hosszú, jelenlétükre gyakran csak a fáradékonyság, köhögés hívhatja fel a figyelmet.
belgyógyász, háziorvos, geriáter
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!