A cérnagiliszta gyakran alig észrevehető a fertőzöttek számára, csupán az éjszaka jelentkező végbéltáji viszketés hívhatja fel a figyelmet a bélgilisztára.
Kórokozója a cérnagiliszta (Enterobius vermicularis), amely főként a mérsékelt égövön terjedt el. A kifejlett féreg mintegy 5-12 mm hosszúságú.
A fertőződés a kórokozó petéivel szennyezett kéz, élelmiszer, ital vagy por útján következik be. A lenyelt cérnagiliszta peték a patkóbélben lárva alakká fejlődnek, majd a vastagbélbe vándorolnak, és 2-6 hét alatt kifejlett egyeddé válnak.
A fertőződés gyakran tünetmentes, az éjszakai órákban jelentkező végbéltáji viszketés hívhatja fel rá a figyelmet. A végbél környékének folytonos vakarása miatt felsértett bőrön bakteriális fertőzés keletkezhet, súlyos féregfertőzés esetén vakbélgyulladás is előfordulhat.
A kórismét a végbél környékéről ragasztócsíkkal vett mintából mikroszkóp segítségével kimutatott cérnagiliszta-peték erősítik meg, kezelésére mebendazolt alkalmaznak.
A cérnagiliszta fertőzés megelőzésében legfontosabb a személyi higiéné és a kórokozót hordozó emberek kezelése.
A téma cikkei |
13/1 Orsóférgesség 13/2 Cérnagiliszta-betegség 13/3 Élősködők: ostorférgesség 13/4 Toxocariasis 13/5 Hólyagférgesség 13/6 Galandféreg, galandférgesség 13/7 Rühesség 13/8 Tetvesség 13/9 Chlamydia trachomatis 13/10 Trichomoniasis - Gyakori szexuális úton terjedő fertőzés 13/11 Giardiasis 13/12 Toxoplasmosis 13/13 Pneumocystis carnii |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Szív- és érrendszer
Dr. Molnár DóraMilyen tünetek esetén érdemes felkeresni a kardiológiát? Olvassa el cikkünket!
Füstmentes jövő?
Szponzorált tartalomAz ártalomcsökkentés a társadalom, és így végső soron mindannyiunk érdeke. (x)
Új eljárás segíthet kimutatni a Lyme-kórt
Magyarok által kifejlesztett új eljárás segíthet kimutatni a Lyme-kórt. A jelenleg klinikai vizsgálat alatt álló morfológiai vizsgálat során a vérmintából mikroszkóp alatt mutatják ki közvetlenül a kórokozót.
Toxoplasmosis - Tünetek, kezelés és megelőzés
A toxoplasmosis (magyaros írásmóddal toxoplazmózis) kórokozója a Toxoplasma gondii névre hallgató egysejtű parazita, amely súlyos megbetegedést azonban csak gyengült immunitású betegeknél, illetve a terhesség kihordása során fertőződött anyák magzatainál okozhat.
Galandféreg-fertőzés
Galandféreg fertőzés akkor alakul ki, amikor bizonyos ételekkel - esetleg vízzel – a galandféreg petéi vagy lárvái bejutnak a szervezetünkbe. A petékből kikelő lárvák megtelepedhetnek a szervekben, ezt nevezzük invazív fertőzésnek. A lenyelt lárvából kifejlődő féreg a bélrendszerben tapad meg.
A Magyarországon előforduló féregfertőzések
A helminthiasis - azaz a férgesség mint betegség - olyan kórkép, amelyet a szervezetben parazita életmódot folytató férgek vagy azok lárvái idéznek elő. Cikkünkben a Magyarországon előforduló féregfertőzések tüneteiről, a fertőzések módjáról és veszélyeiről olvashat.
A galandférgesség tünetei és kezelése
A galandféreg világszerte előforduló élősködő. Akár 8-9 méter hosszúságúra is kifejlődhet, vagy petéi az izomba vagy az agyba tokozódva okozhatnak tüneteket.
Az orsóférgesség okai, tünetei és kezelése
Az orsóféreg (Ascaris lumbricoides) kifejlett állapotban 15-25 cm hosszú, jelenlétükre gyakran csak a fáradékonyság, köhögés hívhatja fel a figyelmet.
Hólyagférgesség
A hólyagférgesség vagy echinococcosis Magyarországon talán a legnagyobb problémát okozó féregfertőzés.
gyermekgyógyász
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!