Giardia-fertőzés (giardiasis)
megjelent:
Az egysejtű élősködővel fertőzöttek fele tünetmentes, gyermekek esetében azonban szinte mindig tapasztalhatóak a tünetek.
Kórokozója a Giardia lamblia. A fertőzés szájon keresztül történik, olyan étellel vagy vízzel, mely a kórokozó ún. ciszta alakjával szennyezett. A lenyelt ciszták a patkóbélben alakulnak át kifejlett egyedekké (trophozoita). A trophozoiták a gazdaszervezet vékonybelének hámsejtjeire tapadva élősködnek, és kellő mértékben elszaporodva súlyos tápanyag-felszívódási zavart okozhatnak.
A giardiasis felléphet járványszerűen is, ha szennyvíz jut az ivóvízhálózatba, a klórozás ugyanis önmagában még nem pusztítja el a kórokozókat. Fokozott veszélynek vannak kitéve azok, akik forralatlan természetes (patak)vizet isznak, ugyanis a hordozó állatok is szennyezhetik a vizet. Giardiasis gyakrabban fordul elő homoszexuálisak körében is az oro-analis szexuális kapcsolat miatt.
A giardiasis tünetei és kezelése
A fertőzött egyének nagyjából fele tünetmentes, azonban székletükkel ők is ürítik a fertőzőképes cisztákat. Gyermekek esetében a fertőzés szinte mindig tünetekkel jár.
Amennyiben a fertőzés tünetekkel jár, leggyakrabban bűzös, zsíros fényű, zöldes székletürítés figyelhető meg, esetleg hasi görcsök kíséretében. A felszívódási zavar tünetei fáradtság, étvágytalanság, hányinger és testsúlycsökkenés lehetnek. A fertőzés egyértelműen azonosítható, ha székletből vagy vékonybélnedvből mikroszkópos vizsgálattal kimutatják a kórokozókat.
Kezelésére a methronidazol nevű gyógyszert alkalmazzák, mely néhány nap alatt gyógyulást hoz. Megelőzésében a higiéné (étkezés előtti kézmosás) az elsődleges, ha pedig patakvizeket fogyaszt, azt célszerű előbb felforralni és lehűlés után fogyasztani!
A téma cikkei |
13/1 Orsóférgesség |
(WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs)