A filariázis (filariasis)

szerző: Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos - WEBBeteg
frissítve:

A filariázis a fonálférgek egyik szupercsaládja, a Filarioideák által okozott, jellemzően szúnyogok és legyek által terjesztett fertőzések összefoglaló elnevezése. Filariázis hazánkban nagyon ritkán fordul elő, trópusi területeken azonban komoly gondot okozó megbetegedés.

A filariázisok közé különböző megbetegedések tartoznak, melyek eltérnek a fertőzést okozó fonálféreg faj és a köztigazda tekintetében. Közös bennük, hogy a filarioidea fonálférgek közé tartozó élősködők rovarcsípéssel (szúnyog-, légy- vagy bögölycsípéssel) terjednek, és elsősorban trópusi területeken, Dél-Amerikában, Dél-Ázsiában, Afrikában jellemző megbetegedések. A WHO legutóbbi adatai szerint a filariázisok két leggyakoribb kórképe közül kb. 51 millió embert érint a nyirokfilariázis és kb. 17 millió főt az onchocerciasis.

Nyirokfilariázis (limfatikus filariázis)

Nyirokfilarizást okozó fonálféregfajok a Wuchereria bancrofti, a Brugia malayi és a Brugia timori. A fertőzés kórokozói szúnyogcsípéssel kerül be az emberi szervezetbe. A fonálférgek a nyirokerekben élősködnek, kifejlődésük és szaporodásuk esetén eltömítheti a nyirokereket, akadályozhatja a nyirokáramlást, ez okozza a klinikai tüneteket.

A vezető panasz nyirokfilariázis esetén a nyirokcsomók és nyirokerek fájdalmas duzzadása, a nyiroködéma. Súlyos esetben az érintett végtag vagy a herezacskó extrém mértékű megnagyobbodását okozza. A végtagok duzzanata olyan fokú lehet, hogy annak vastagsága szinte elefántlábra hasonlít. Innen kapta a betegség e súlyos formája a nevét: elephantiasis.

Folyami vakság (onchocerciasis)

A trópusi területeken napjainkban is gyakori folyami vakság kórokozója az Onchocerca volvulus nevű fonálféregfaj, terjesztője a fekete légy (Simulium) csípése. A férgek elsősorban bőr- és szemtüneteket okoznak, a bőr gyulladását és bőr alatti csomókat idéznek elő, a szemben károsodást, súlyos esetben vakságot.

Részletesen Folyami vakság (onchocerciasis)

Ritkábban előforduló filariázisok

Loiasis (szemférgesség) - A Loa loa fonálféreg (úgynevezett szemféreg) szarvaslégy/kullancslégy csípésével terjed, Nyugat- és Közép-Afrikában fordul elő. A bőrben és a szemben élősködik. Jellegzetessége, hogy a paraziták mozgása a bőrfelszín alatt és a szemben is sokszor látható, következményei azonban kevésbé súlyosak, mint az onchocerciasis esetén.

Mansonelliasis - A Mansonella perstans, M. ozzardi és M. streptocerca féregfajok fertőzése, amiket különböző szúnyogok és legyek terjeszthetnek. Fertőzésük gyakran tünetmentes vagy enyhe tünetekkel jár, elsősorban bőrviszketést, bőrkiütést, esetleg lázat okozhatnak.

A fonálférgek közé tartozik a szívférgesség (dirofilariasis) kórokozója, ez azonban nem okoz emberi megbetegedést, hanem a háziállatok számára veszélyes betegség. Az emberi szervezetbe jutva helyi bőrpanaszokat okozhat ugyan, de nem terjed el, mivel az ember nem megfelelő köztigazda a számára.

Ugyancsak a fonálférgek közé tartoznak a Trichinella fajok (T. spiralis, T. britovi, T. nativa), azonban ezek más törzset alkotnak, mint a Filarioideák. A trichinellózis Magyarországon is előforduló fonálféreg-fertőzés, azonban nem sorolják a filariázisok közé. Az élősködő fertőzött és nem megfelelően hőkezelt (nem eléggé átsült) sertés- és vadhús fogyasztásával terjed. Lárvái a bélben fejlődnek ki, majd a vérárammal az izomzatba jutnak. A megbetegedés bélgyulladással, izomfájdalommal, magas lázzal jár, súlyos esetben szívizomgyulladást okozhat.

A filariázisok kezelése és megelőzése

A kezelés a kórokozó azonosítása után kezdődhet meg, ez a legtöbb esetben a vérből vagy bőrmintából lehetséges. A terápia alapja különböző féregellenes szerek alkalmazása, gyakran van szükség az ismételt használatra. A folyami vakság kezelésében emellett doxycyclin antibiotikumok alkalmazandóak.

A fertőzés megelőzésében az utazók számára a legfontosabb a szúnyog- és légycsípések megelőzése: vagy az érintett területek (Dél-Amerika, Afrika, Délkelet-Ázsia) elkerülésével, vagy a rovarok elleni védekezéssel.

Ez is érdekelheti A szúnyogcsípés veszélyei és megelőzése

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos
További felhasznált források: WHO, CDC

Frissítve: 2025.07.11. 13:50, Megjelent: 2016.10.25. 02:51
Nem mesterséges intelligencia által készített tartalom. ✓
Címkék: Fonálféreg téma, Élősködő téma

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szlávik János

Dr. Szlávik János

Infektológus

Budapest

Cikkajánló