Testsúly és csontritkulás - Van összefüggés?
frissítve: 2022.03.14.
A csontritkulás hazánkban közel egymillió embert érint. Az egymillió ember 60 százaléka 50 év fölötti nő, de már a férfiak száma is eléri a 300 ezret.
Mit nevezünk csontritkulásnak?
A csontritkulás az egész emberi csontrendszert érintő betegség, amely jellemzően a medence, a csigolyák, illetve a combcsontok területén jelentkezik. Később azonban érintheti a többi csontot is, és súlyos panaszokat okozhat. A csontok általában 25 éves korunkra érik el maximális tömegüket és legjobb minőségüket, ezt megelőzően növekedésről beszélünk. 25 és 40 éves kor között az emberi csontozat stabil, a csontépítő és a csontbontó folyamatok egyensúlyban vannak egymással. Ideális esetben tehát a csontokkal kapcsolatos panaszok csak balesettel összefüggő törések kapcsán merülnek fel. 40 fölött azonban a csont minősége romlik, mennyisége pedig csökken. Ez a folyamat vezethet csontritkuláshoz.
A csontritkulás előrehaladott állapotban nagyon megnehezíti a hétköznapokat. Eljuthat olyan szintre, amikor kisebb ütés vagy nyomás hatására a csontok azonnal törnek.
A csontvesztés folyamata a nőknél sokkal intenzívebb, mint a férfiaknál. A korral és a hormonális változásokkal pedig csak mindinkább felgyorsul. Így tehát a menopauza időszakában a nőknek különösen ügyelniük kellene csontjaik épségének megtartására.
A csontritkulás és a testzsírtömeg összefüggése
Nőknél a menopauza után a magas testzsírtömeg szerepet játszhat a csontok ásványianyag-vesztésében.
Amerikai kutatók ugyanis kimutatták, hogy azoknál a nőknél, akik testének zsírtartalma nagyobb arányú, a menopauzát követően alacsonyabb a csont ásványianyag-tartalma.
Ez furcsának tűnhet, hiszen azt mondják, a nagyobb embereknek a csontjaik is erősebbek. Ez azonban nem teljesen igaz: fontos szerepet játszik a test összetétele is.
Vagyis: a nagyobb súly akkor jó, ha nem a sok zsírnak köszönhető.
Csontritkulás és étrend
A kalciumban gazdag étrend célja elsődlegesen az optimális csúcscsonttömeg elérése fiatal felnőtt korig (primer prevenció), valamint a csontvesztés lelassítása felnőttkorban (szekunder prevenció). Az étrendnek kiegyensúlyozottnak kell lennie, ami vegyes táplálkozást jelent, esetleges D-vitamin-kiegészítéssel.
Ajánlott kalciumfogyasztás
Az ajánlott napi mennyiség az alábbiak szerint alakul:
- gyermekeknek 500-800 mg,
- fiataloknak 1000-1200 mg,
- felnőtteknek szintén 1000-1200 mg,
- időskorban 1300-1500 mg,
- várandós és szoptatós kismamáknak 1500 mg.
Olvasson tovább! Csontritkulás megelőzése céljából milyen edzést érdemes végezni?
Olvasson tovább! Hogyan előzhető meg a csontritkulás kialakulása?
Forrás: WEBBeteg összeállítás/Ötvenentúl.hu