CT-angiográfia

Dr. Laki András
szerző: Dr. Laki András, radiológus - WEBBeteg
megjelent:

Hogyan történik a CT-angiográfia? Mit mutat ki a vizsgálat? Hogyan kell rá felkészülni? Mire kell figyelni utána? Van-e, akinél nem végezhető el? Cikkünkben a CT-angiográfiával kapcsolatos tudnivalókat gyűjtöttük össze.

A CT-angiográfiák kiegészíthetnek egy általános vizsgálatot, de önálló, célzott vizsgálatok is lehetnek. Ilyenkor a látótérbe került szervekre nézve nem tekinthetők teljes értékűnek.

A CT-angiográfiával kapcsolatos tudnivalók alapvetően ugyanazok, mint a nem erekre célzott CT-vizsgálatok esetében, így itt csak a legfontosabbakra térünk ki. A CT-vizsgálatokról ide kattintva olvashat részletesebben.

Hogyan zajlik a CT-angiográfia vizsgálat?

A beteg a kikérdezés, felvilágosítás és a vizsgálatba való írásos beleegyezése után a CT-asztalra fekszik. A vizsgált testtájékról minden fémes anyagot (ruha, ékszer) le kell venni. Általában még ezt megelőzően a kar vénájába behelyezik a kontrasztanyag beadására szolgáló kanült. A CT-asszisztensek (radiográfusok, operátorok) a testtájéknak megfelelően megtervezik a vizsgálatot. A jódtartalmú kontrasztanyagot egy adagoló berendezés, az injektor fecskendezi a vénába. Ahhoz, hogy a megfelelő időpontban történjen a felvételezés, a kontrasztanyag megjelenését követik, monitorozzák a kívánt érszakaszon. A megfelelő időpontban elindítják a CT-berendezést, és gyorsan elkészül a sorozatfelvétel. A modern, sokdetektoros berendezések néhány másodperc alatt egy nagy régiót is leképeznek (akár a hasat és az egész alsó végtagot együtt, vagy a teljes törzset). A kontrasztanyag beadása közben a páciens melegségérzést tapasztalhat. Bármilyen más panasz esetén azonnal jelezze azt a személyzetnek.

A vizsgálat után a páciens felkelhet, de kb. 20 percig a vizsgálóhelyiség közelében kell maradnia, hogy az esetleges kontrasztanyag-szövődményeket időben észlelhessék és az ellen beavatkozhassanak. Ha nem jelentkezik semmilyen panasz vagy tünet, a kanült eltávolítják és a páciens távozhat.

A vizsgálat felvételeit számítógép rögzíti, amiből 3 dimenziós megjelenítésű képeket is készítenek a pontosabb diagnózis és szemléletesebb ábrázolás érdekében. Ezt követően a radiológus megírja a leletet.

A CT-angiográfia típusai és indikációi

1. Artériás vizsgálatok

Mikor alkalmazzák?

A CT-angiográfiát a test bármely részén futó artériák megjelenítésére alkalmazzák, így a fej-nyak területén a két arteria carotis és vertebralis (nyaki főverőér és gerinc-artéria), valamint a kulcscsont alatti artériák; a mellkas és has területén a hasi főverőér (aorta) és ágai – pl. veseartériák, gyomor-bél rendszer verőerei –, a tüdőartériák („pulmonalis CT-angiográfia”), valamint a végtagok (gyakrabban az alsó, ritkábban a felső végtag) artériás rendszerét ábrázolják. Speciális alkalmazása a szív koszorúereinek a kontrasztanyagos vizsgálata, a CT-koronarográfia.

Nyaki és koponya-CT-angiográfia. A 3 dimenziós rekonstrukció a csontok, lágyrészek számítógépes leválasztása után csak az artériákat ábrázolja.

Kép: Nyaki és koponya-CT-angiográfia. A 3 dimenziós rekonstrukció a csontok, lágyrészek számítógépes leválasztása után csak az artériákat ábrázolja.

Mit mutat ki?

Az artériás CT-angiográfia leggyakrabban szűkületek, elzáródások vagy éppen kóros tágulatok (aneurizmák) kimutatására készül, de érfejlődési rendellenességek is megállapíthatók általa. A szűkületek oka (meszes vagy lágy plakk) is vizsgálható és szoftverek segítségével a szűkület százalékos mértéke is kiszámítható, ami érsebészeti szempontból fontos adat. Fontos területe az életveszélyes állapotot jelentő, főverőéren, azaz aortán fellépő érbelhártya-szakadás (dissectio) kimutatása is. Speciális alkalmazása a CT-koronarográfia. A vénákban vagy a szívben keletkezett trombusok leszakadásából származó tüdőembóliát az erre célzott, pulmonális (tüdő-)CT-angiográfiával mutatják ki.

2. Vénás CT-angiográfia, vagyis CT-venográfia

Mikor alkalmazzák? Mit mutat ki?

Az indirekt (alkar vénákba adott kontrasztanyagos) CT-venográfia leginkább a koponyaűri vénák vizsgálatára szolgál, de a törzs nagy vénái, a hasi vénák (pl. májkapu véna, lépvéna) vizsgálata is fontos terület, illetve korlátozott értékkel a végtagok vénái is vizsgálhatók.

A kimutatandó eltérések leginkább a vérrögképződés (trombózis) és annak követése, továbbá fejlődési rendellenességek feltérképezése.

Direkt, azaz szúrásos, perifériás CT-venográfiát nagyon ritkán alkalmaznak. Ilyenkor a láb (azaz „lábfej”) vagy kézhát, alkar vénáiba adott kontrasztanyaggal készülhetnek a felvételek.

Hogyan kell felkészülni a CT-angiográfiára?

A felkészülés nem különbözik a kontrasztanyagos CT-vizsgálathoz szükséges előkészületektől, amiről korábbi cikkünben már írtunk.

A CT-kontrasztanyag beadásának a feltétele a jó veseműködés (a szérum kreatinin, illetve eGFR értékek megfelelősége, amitől csak súlyos, életveszélyes állapot esetén lehet eltekinteni).

Bizonyos betegségek mellett is ellenjavallt (pl. kezeletlen pajzsmirigy-túlműködés, myasthenia gravis).

A cukorbetegség kezelésére adott metformin szedése esetén is vannak előírások.

A kontrasztanyag beadásához a páciensnek írásbeli beleegyezése is szükséges.

Kiknél nem végezhető el a CT-angiográfia vizsgálat?

A vesefunkciós értékek jelentős romlása esetén a vizsgálat csak igen indokolt esetben, leginkább életveszélyes állapotra utaló klinikum mellett, a kezelőorvos és radiológus egyetértése esetén végezhető el.

A jódos kontrasztanyag elleni ismert túlérzékenység (allergia) esetén a vizsgálat igen alapos mérlegelést igényel, másfajta kontrasztanyag és fokozott elővigyázatosság mellett is csak igen indokolt esetben jöhet szóba.

Terhesség esetén a sugárterhelés miatt maga a CT-vizsgálat is alapvetően ellenjavallt, kivéve az életveszélyes eseteket.

A CT-asztal teherbírásának korláta miatt extrém túlsúlyos betegek esetén a vizsgálat nem végezhető el (ez berendezésenként változó lehet).

Mire kell figyelni a vizsgálat után?

A vizsgálat után javasolt a kontrasztanyag kiürülését sok folyadék fogyasztásával gyorsítani. Esetleges késői allergiás reakciók (bőrkiütés, légzési panaszok, vérnyomásesés) fellépése esetén sürgősségi ellátás szükséges. A szervezetet ért sugárzás nem marad bent a testben, nem veszélyezteti a beteg környezetében lévőket. Szoptatós kismamáknak tanácsolhatják, hogy 24 órára függesszék fel a szoptatást (bár a csecsemőre nézve reális veszély nem áll fenn, az anyatejbe csak olyan kevés kontrasztanyag juthat csak át, amelynek nincs káros hatása.)

Dr. Laki András, radiológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Laki András, radiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Bodnár Zsuzsanna

Dr. Bodnár Zsuzsanna

Ultrahang vizsgálat

Budapest

Cikkajánló