Dohányzás téma
A dohányzás káros hatásai
WEBBeteg - Dr. Diószegi Judit, pszichiáter

Aki dohányzik, számos káros tényezőnek és következményes negatív hatásnak, betegségnek teszi ki magát. Vajon minden dohányos tisztában van az összes következménnyel? Tekintsük át részletesen.
Egyenes út a szívbetegség felé: dohányzás és cukorbetegség
WEBBeteg - Cs. K., fordító, Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos
A dohányzás ártalmairól rengeteg szó esik, ám az kevésbé köztudott, hogy a cukorbetegek számára a dohányzás sokkal károsabb lehet, ugyanis számos szövődmény kialakulásának esélyét növeli meg.
Az otthon veszélyei: a harmadlagos dohányfüst
WEBBeteg, Lektorálta: Dr. Hangony Csilla, tüdőgyógyász, allergológus
Az, hogy a dohányzás gyakorlatilag minden szervünket közvetve károsítja, mindenki számára nyilvánvaló. Ugyanakkor kevésbé ismert, hogy a cigarettázás zárt térben a berendezési tárgyainkon, a bútorokon is nyomot hagy.
A fogvesztés 8 kockázati tényezője
WEBBeteg - Cs. K., fordító, Lektorálta: Dr. Veress Dóra, általános orvos
Egy kutatás szerint a fogvesztés elkerülése nagyrészt Önön múlik. A Journal of Periodontology című szaklapban fogászati szakértők 8 kockázati tényezőt sorolnak fel a fogágybetegség miatti fogvesztésre.
A tüdőrákot nem csak a dohányzás okozhatja
WEBBeteg.hu - Szegő Miklós, fordító, lektorálta: Dr. Árki Ildikó
Ismeretes, hogy világszerte a tüdőrák okozza a legtöbb rákos megbetegedést. Egyes statisztikai adatok szerint Magyarországon évente kb. 6000 új tüdőrákos megbetegedés észlelhető és az 50-70 éveseknél a leggyakoribb. A férfiak esetében ez a vezető halálok a daganatos megbetegedések között, míg nőknél a harmadik helyen áll az emlő- és a vastagbél daganatai után.
Mi hajlamosít a tüdőrák kialakulására?
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos, Lektorálta: Dr. Balázs Anna, onkomplex.hu
A tüdőrákos megbetegedés közel 90 százalékáért a dohányzás felelős, ráadásul a tüdőrák kialakulásának a kockázata egyenes arányban áll az elszívott cigaretták számával és a dohányzás időtartamával. Tehát fokozottan hangsúlyozni kell a dohányzásról való leszokás szerepét a tüdőrák kialakulásának a csökkentésében.
Dohányzás és nikotinfüggőség - Így alakul ki a függőség
WEBBeteg - Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
Magyarországon a 13-16 éves korosztály 70 százaléka már legalább egyszer szívott cigarettát, és körülbelül a harmaduk dohányzik különböző rendszerességgel. Sajnálatos módon az is előfordul, hogy már 8-9 éves korban megtörténik az első próbálkozás.
A Buerger-kór tünetei, okai és kezelése
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
A Buerger-kór, más néven trombangitisz obliteráns a végtagok kis és közepes ereinek gyulladásával és súlyos esetben elzáródásával járó ritka betegség, főként fiatalabb dohányzó férfiakat érint, de dohányzó nők között is előfordulhat.
A tüdőrák genomikai eredete azoknál, akik soha nem dohányoztak
WEBBeteg - F. Zs., fordító, Lektorálta: Dr. Szabó Zsuzsanna
A kutatók a tüdőrák három altípusát azonosították azoknál, akik soha nem dohányoztak. Az eredmények elősegíthetik a tüdőrák pontosabb kezelését.
Élet a COPD-vel - Hogyan tegyük le a cigarettát?
WEBBeteg - Dr. Gyulai Nóra, tüdőgyógyász szakorvos
A krónikus obstruktív tüdőbetegségben szenvedő betegek körében 90 százalék azoknak az aránya, akik a betegség diagnosztizálásakor dohányoztak vagy továbbra is rendszeresen cigarettáznak. Ez a magas arány annak ellenére sem csökken, hogy tudjuk, hogy a COPD kialakulásáért nagymértékben felelőssé tehető a dohányzás. A tünetek enyhítése érdekében ezért a leszokás lenne a legjobb döntés minden beteg részéről.