Miért öregszenek gyorsabban a dohányosok?

szerző: K. J. és Bak Marianna - WEBBeteg összeállítás
frissítve:

Az öregedési folyamatok genetikailag kódoltak, de ezeket bizonyos külső tényezők felgyorsíthatják, ilyen például a dohányzás is.

A dohányzás egészségkárosító hatása mellett arról is hírhedt, hogy a füstölgők esetében jóval hamarabb és jóval mélyebb ráncok bukkannak fel, mint a nemdohányzóknál. A dohányzás alapvetően felgyorsítja az amúgy is kérlelhetetlen öregedési folyamatokat. Arra vonatkozóan, hogy ennek pontosan milyen mechanizmus(ok) állhatnak a hátterében, több kutatást is folytattak, ezekből nézzünk most meg néhányat.

A WRN-protein hiánya

Az öregedés – cigarettázás hatására való – felgyorsulása a szervezetben fellelhető úgynevezett WRN-protein hiánya miatt tapasztalható – derítette ki az az amerikai kutatócsoport, amely Toro Nyunoya vezetésével az öregedési folyamatokat elemezte. Az említett fehérje hiányáért elsősorban a dohányzás tehető felelőssé.

Az Iowai Egyetem tudósai megállapították, hogy a szervezetünkben található örökítőanyag hibáinak javításáért felelős WRN-protein a dohányosok esetében ugyanúgy csökkent mennyiségben található meg, mint az örökletesnek számító Werner-szindrómában szenvedőknél. Az utóbbiban érintettek – egy gén mutációja miatt – a pubertáskort elérve hirtelen nagyon látványosan kezdenek öregedni, s várható élettartamuk az esetek többségében nem éri el a 40-50 évet. A korai halál bekövetkeztének oka mindenek előtt daganatos jellegű, vagy a szív- és érrendszert sújtó betegség.

Nyunoya és kollégái – ahogy arról az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine című orvosi szaklap is tudósít – több évig dohányzók, tüdőtágulatban szenvedők, valamint egészséges nemdohányzók tüdejének bizonyos kötőszöveti sejtjeit (úgynevezett fibroblastjait) hasonlították össze.

A dohányzók adatainak elemzésekor megállapították, hogy a fibroblastok nemcsak kevés mennyiségben vannak jelen, hanem ez a csökkent mennyiségű kötőszövet az osztódás és növekedés képességét is elvesztette. Ez utóbbi pedig az öregedés egyik legbiztosabb jele. Amikor a füstmentes résztvevők fibroblastjait laboratóriumi körülmények között dohányfüstnek tették ki, azonnal beszüntették a WRN-protein termelését, pedig pontosan a protein képződése járul hozzá ahhoz, hogy a fibroblastok önjavításra és osztódásra képesek maradjanak.

Az iowai kutatócsoport tovább folytatja kísérleteit a WRN-proteinnel kapcsolatban annak reményében, hogy a tapasztalatok számos, a dohányzás következtében kialakuló légúti megbetegedés gyógyítása során segítenek.

A protein pontosabb hatásának mechanizmusa által több, a tüdőt érintő megbetegedés válhat megelőzhetővé vagy gyógyíthatóvá, egy dolgon viszont már biztosan nem változtathatunk: a női (vagy férfi) bőrön időközben kialakult és elmélyült ráncokat nem tüntethetjük el!

Megrövidült telomerek

Egy kínai kutatócsapat azt állapította meg, hogy a dohányzók telomerei jelentősen rövidebbek a nemdohányzókéinál. A telomerek a kormoszómák karjainak végein elhelyezkedő szakaszok, amelyek megakadályozzák a kromoszómavégek összetapadását és sejtosztódás során védik a DNS-t a károsodástól. Tehát minél hosszabb a telomer, annál kisebb eséllyel sérülnek a gének. A telomerek hossza jó indikátora a biológiai életkornak. A sejtosztódás során ugyanis mindig elvész belőlük egy kicsi darab, tehát minél több osztódáson van túl a sejt, annál rövidebbek a telomerek, ha pedig túl rövidek lesznek, a sejt elhal.

A kutatók 500.000 embertől vett vérmintában vizsgálták a fehérvérsejteket. És azt találták, hogy minél többet dohányzott valaki, annál rövidebbek a telomerek. Továbbá megállapították azt is, hogy a dohányzásról leszokottak telomerei nem feltűnően rövidebbek, tehát a leszokással ez az ártalom is csökken.

Korábbi tanulmányok a leukociták megrövidült telomereivel számos betegséget hoztak összefüggésbe, köztük szív-érrendszeri megbetegedéseket, diabéteszt és izomsorvadást.

A kínai kutatók felfedezésüket az Európai Tüdőgyógyász Társaság nemzetközi kongresszusán tették közzé Milánóban.

WEBBeteg logóWEBBeteg összeállítás - K. J., fordító és Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: Yahoo, Wie Rauchen Alterungsprozesse beschleunigt (NetDoktor)

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Kovácsics Bernadett

Kovácsics Bernadett

Szenvedélybetegségekkel foglalkozó szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Nagy Zsolt PhD

Nagy Zsolt PhD

Addiktológus

Budapest

Cikkajánló

Dohányzás
A dohányzás számos betegséghez és különféle egészségkárosodáshoz vezet, és a test szinte minden szervét károsítja.