Dohány téma
A dohányzás megjelenése, elterjedése, társadalmi hatásai
WEBBeteg - Dr. Diószegi Judit, pszichiáter
Nem könnyű pontosan megbecsülni, hányan is dohányoznak Magyarországon. Megközelítő számadatok szerint a felnőtt férfiak 34-46 százaléka, a nők 18-28 százaléka dohányzik. Ezzel Európa országai között a középmezőnyben foglalunk helyet.
Újévi fogadalmak - Így könnyebb letenni a cigarettát
WEBBeteg - K. J., fordító, Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Az újévi fogadalmak közül nem maradhat ki a már hagyományőrző jelleget öltő dohányzásról való leszokás sem. Jó hír az elszánt fogadkozóknak, hogy egy brit tanulmány megállapítása szerint a sportolás megkönnyíti a nemdohányzóvá váláshoz vezető utat.
Egységesítik a dohánytermékek csomagolását
ÁNTSZ
Magyarországon évente több mint húszezer ember hal meg a dohányzás következtében. Ennek több mint egyharmadát a tüdőrák, és közel negyedét szív- és érrendszeri betegség okozza. A dohányzás által okozott betegségek visszaszorítása és a dohányzásról való leszokás segítése kiemelt egészségpolitikai cél ma Magyarországon.
A vízipipázás hatásai - Az orvos válaszol
WEBBeteg
Azt szeretném kérdezni, hogy milyen hatása lehet a vízipipának? Esetleg a növekedésben gátolhat? - Válogatás a WEBBeteg Orvos Válaszol rovatának kérdéseiből.
Dohányzás

A cigarettában nikotin található, melynek igen erős a függőséget kiváltó hatása. A dohányos ember (a kezdeti kellemetlenségek után) pozitív élményeket él meg (étkezés utáni álmosság csökken, javulhat a koncentrációs képesség, szorongásoldó hatás), melyekről nem akar lemondani.
Éppen ezért a leszokáshoz erős akaraterőre, a környezet megértésére, segítségére van szükség.
A nikotin hatására nem csupán lelki függőség alakul ki. A dohányzás elhagyásakor kellemetlen testi panaszok formájában elvonási tünetek (alvászavar, koncentrációs zavarok, szédülés, fejfájás, gyomor-bélrendszeri panaszok), erős szorongás jelentkezik. Az utolsó cigaretta után 24 órán belül érik el a csúcspontot ezen tünetek.
A megvonás hatása akár hetekig, hónapokig is eltarthat, a dohányzás utáni sóvárgás pedig düh, nyugtalanság, ingerlékeny viselkedés okozója lehet.
Időskori leépüléshez vezet a dohányzás?
MTI
Azoknál, akik középkorúként erősen dohányoznak, akár kétszeresére emelkedhet az Alzheimer-kór és az érrendszeri hátterű szellemi leépülés kockázata két évtizeddel később - közölték hétfőn amerikai kutatók.
A dohány mint gyógyszer
WEBBeteg - Cs. K. fordító
Tudósok megtalálták a dohánylevelek felhasználásának egészséges módját, miután olyan, génmódosított növényt termesztettek, mely az egyes típusú cukorbetegség gyógyítására alkalmas gyógyszert tartalmaz.