Fogyókúra: hogyan maradhat feszes a bőrünk?

frissítve:
Gyakori probléma a fogyókúrázók életében, hogy fogyókúra után nem a várt karcsú testet nyerik el, hanem csíkos, lógó bőrtömeg marad rajtuk. Elég a televízió népszerű fogyókúrás műsorainak szereplőit megnézni. Mit lehet tenni annak érdekében, hogy a kívánt testsúly elérése után ne maradjon vissza fölösleges bőr, és mit akkor, ha ez mégis bekövetkezik?
Korai odafigyeléssel a probléma bizonyos esetekben megelőzhető, másoknál pedig, akik alkatilag is lazább bőrrel rendelkeznek, a tünetek súlyossága csökkenthető.
Sajnos a fogyókúra után visszamaradó bőrtömeg egy olyan alkati probléma, melyre – ha már kialakult – tökéletes gyógymód a sebészi beavatkozáson kívül nincs.
Mikor maradhat vissza lógó bőr fogyókúra után?
Ha megfigyeljük azokat az embereket, akik fogyás után laza, több kilónyi lógó bőrrel rendelkeznek, szinte mindegyikük esetében elmondható, hogy túl gyorsan fogytak le. Ennek magyarázata egyszerű: a kötőszövet akármilyen rugalmas legyen is, nem tud alkalmazkodni a gyors térfogatcsökkenéshez. Szerencsés esetben később valamennyire regenerálódhat, de eredeti formáját nem nyeri vissza.
Ha valaki olyan ütemben fogy, hogy meghaladja a havi 4-5 kg-ot, akkor nagyobb eséllyel számolhat a későbbi "jojó effektussal" és a megereszkedett bőr problémájával.
Mit lehet tenni, hogy ezt megelőzzük?
Ahhoz, hogy ezt megelőzzük, szem előtt kell tartani, hogy fogyni csak mértékkel szabad.
Az utólag használt külsőleg ható bőrfeszesítő szerek nem érnek fel azzal a hatással, amit előzőleg egy kis odafigyeléssel elérhetünk.
Az egészséges fogyás kb. heti fél kg, vagyis maximum 2-3 kg havonta, hosszú távon, és nem hirtelen.
Egy kis idejében történő odafigyeléssel elérhetjük azt, hogy szó szerint jól érezzük magunkat a bőrünkben.
Ez is érdekelheti Egészséges fogyás jojó effektus nélkül
Fogyás során nemcsak az alakunk változik meg, hanem a bőrünk is komoly igénybevételnek van kitéve, ezért különösen fontos, hogy tudatosan figyeljünk a bőrápolásra is. Amikor a testtömeg csökken, a bőr gyakran nem tud azonnal alkalmazkodni az új formához, főleg, ha a fogyás gyors ütemű vagy jelentős mértékű – ez petyhüdtséghez, megereszkedéshez vezethet, különösen a hason, a combokon, a felkaron és az arcon.
Az egyik legnagyobb buktató, hogy sokan nem hidratálnak megfelelően: a vízfogyasztás nemcsak az anyagcserét segíti, hanem kulcsfontosságú a bőr rugalmasságának fenntartásában is.
A bőrápolási rutinba érdemes beépíteni feszesítő, kollagéntermelést serkentő hatóanyagokat (pl. C-vitamin, retinol, peptidek, hialuronsav), illetve heti rendszerességgel bőrradírozni (arcot nem, csak testet), ami serkenti a vérkeringést és a sejtek regenerációját. A testápolók és olajok használata szintén segíthet megőrizni a bőr puhaságát és rugalmasságát.
Érdemes kerülni a túl forró zuhanyt, mert ez tovább száríthatja a bőrt.
A rendszeres, de nem túl megterhelő mozgás – például erősítő edzés – szintén hozzájárulhat a bőr tónusának megtartásához, mivel az izomtömeg növekedése kitölti a bőr alatti teret.
A türelem is kulcsfontosságú: a bőr regenerációja időbe telik, különösen 30 éves kor felett, amikor a kollagéntermelés természetes módon csökken.
Összességében tehát a lassú, fenntartható fogyás, a tudatos bőrápolás és az életkornak megfelelő bőrtámogatás segítenek abban, hogy a fogyás után is feszes, szép bőrünk maradjon.
Mit lehet tenni, ha már visszamaradt a lógó bőrtömeg?
Ha valaki nagyobb súlyt veszít és jelentős bőrfelesleg marad vissza, érdemes bőrgyógyásszal vagy plasztikai sebésszel konzultálni a lehetőségekről.
A kismamák helyzete
Különleges helyzetbe tartoznak a kismamák, ugyanis a terhesség alatt felszedett kilóktól ők is szeretnének minél gyorsabban, maradványtünetek nélkül megszabadulni. Az ő esetükben mindenképpen káros a gyors fogyás (a szoptatás alatt kifejezetten), ugyanis a zsírszövetben raktározott, a szervezetre káros anyagok ilyenkor nagymértékben mobilizálódnak és az anyatejbe jutnak. Csakis a szoptatás után javasolt fogyókúrába kezdeni, és a fenti mértéket be kell tartani. Itt beszélhetünk igazán hatékony megelőzésről, ugyanis a terhesség idején már a harmadik hónaptól javasolt testápoló rendszeres használata a bőr rugalmasságának megőrzése céljából.
Várandós nők kerüljék a bőrfeszesítő krémeket! |
A bőrfeszesítő krémekkel óvatosan kell bánni, mert több is tartalmaz a magzat számára káros anyagokat, melyek a bőrön át felszívódhatnak. Nőgyógyászatilag tesztelt testápolókat érdemes vásárolni, így a magzati károsodás nem fordulhat elő. |
Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos, Dr. Kádár Eszter, Dr. Ujj Zsófia Ágnes, táplálkozási tanácsadó