A megfelelő sportág túlsúllyal és magas vérnyomással küzdőknek

szerző: Vasas Ferenc, fordító - WEBBeteg
megjelent:

A mozgás panaszokat csökkenthet, betegségek lefolyását enyhítheti és sokszor a szükséges gyógyszermennyiséget redukálhatja. Christine Graf sportorvos elmagyarázza, milyen sportágak ajánlottak a magas vérnyomásban szenvedő és a túlsúllyal küzdő embereknek.

Mindenféle kitartást igénylő mozgásforma, ami az ízületeket és a szív-érrendszert kíméli, megfelelő a túlsúlyosak részére.

A legjobb sport túlsúly esetén

sportolok
Sport és egészség a WEBBetegen

A csökkentett kalóriatartalmú étrend mellett segít a fogyásban a rendszeres mozgás. Izomtömeg épül fel, zsírtömeg bomlik le. Hosszú távon megnövekszik az alapanyagcsere és csökken a jojóeffektus.

A sport csökkenti a túlsúly következményeként fellépő megbetegedések kockázatát, mint például a magas vérnyomásét és a diabéteszét. Hosszú távon csökken a többletsúly általi erős megterhelése a csontoknak és ízületeknek.

Melyik sport jó?

A megfelelő sportág...

Minden kitartást igénylő sport, ami az ízületeket és a keringési rendszert kíméli: különösen az úszás és az aquagimnasztika (vízitorna), de a kerékpározás, sífutás, nordic walking, sétálás vagy túrázás is.

Kiegészítésképpen egy mérsékelt erősítő edzés gépeken vagy matracon segíthet, mert több izom nagyobb kalóriafogyasztást jelent. Emiatt nem kell tartani súlynövekedéstől, mert általában az izomnövekedés csekély mértékű.

Milyen gyakran és mennyi ideig?

Életmódváltással a túlsúly ellen

Az egészséges testtömeg eléréséhez általában változtatni kell a táplálkozáson, fokozni kell a mozgást és gyakran életvezetési változtatásra is szükség van. Életmódváltással a túlsúly ellen

Kezdetben elegendő 3 x 30 perc edzés hetente. Fokozatosan emelni kell lehetőleg napi 60-90 perc sportmozgásra. Ezen kívül olyan sok aktivitást kell belevinni a hétköznapokba, amennyit csak lehet, legjobb lenne még 30 percet beiktatni naponta az alábbiak közül: lépcsőzés lifthasználat helyett, kerti munka, gyaloglás vagy biciklizés autóvezetés helyett.

Mit kell elkerülni?

Az ízületek erős rázkódását. Tehát az ugrást, szökdelést vagy gyors, hirtelen mozdulatokat, mint például a kocogást kemény aljzaton, a gyors labdasportokat, az alpesi sízést vagy a gyors aerobikot.

Mire kell ügyelni?

Túlsúly esetén egy előzetes sportorvosi vizsgálat igen lényeges. Lehetséges kísérő jelenségeket, mint a megemelkedett vérnyomás-, vércukor- vagy koleszterinértékeket tisztázni és beállítani szükséges. Az edzési intenzitást is lehetőleg jól be kell állítani az egyéni fittségi szintnek megfelelően, nem kellene sem túlterhelni, sem pedig alulterhelni magunkat. Ebben segít a rendszeres pulzusellenőrzés. Általános szabálynak számít: 180 szívverés mínusz az életkor; aki gyógyszert szed, beszélje meg az edzési intenzitást a háziorvosával. Az is fontos, hogy a lehető legjobban kíméljük az ízületeket, esetleg kötésekkel stabilizáljuk őket.

A legjobb sport magas vérnyomás esetén

Magasvérnyomás - Mikor forduljak orvoshoz?

A fokozatosan kialakuló magas vérnyomás évekig semmilyen panaszt nem okoz, ezzel hamis biztonságérzetben tarthatja elszenvedőjét. A kezeletlen magas vérnyomás, ugyanakkor számos komoly betegség kockázatát fokozza, ide értve a szívinfarktust és a stroke-ot. Magasvérnyomás - Mikor forduljak orvoshoz?

Az úszáshoz hasonló, kitartást igénylő sportok magas vérnyomás esetén ésszerű választást jelentenek.

A rendszeres mozgás erősíti a szív-érrendszert, javítja a szívizomzat vérellátását és csökkenti a nyugalmi pulzust és vérnyomást: a systolés értéket kb. 10-15 Hgmm-rel és a diasztolés értéket 5-10 Hgmm-rel. A hatás rendszeres edzés esetén hosszú távon megmarad. Még egy szívinfarktus után is a lehető leggyorsabban, az orvossal történő konzultációt követően el kellene kezdeni a megfelelő edzést.

Melyik sport jó?

Folyamatos és ritmikus mozdulatok, amelyek szabályos pulzust és légzést eredményeznek. Elsősorban az olyan kitartást igénylő sportágak, mint a sétálás, úszás, kerékpározás, túrázás vagy sífutás, de a táncolás vagy a könnyed fitnesztorna is jó. Kezdetnek elegendő egy tempós sétálás. Kiegészítésképpen egy megfelelő erősítő edzés, képzett edző felügyelete alatt, segíthet csökkenteni a vérnyomást.

Mit kell kerülni?

Gyors, hirtelen mozdulatokat, stresszt, statikus tartást vagy nagy, rövid erőbehatást. Óvatosan tehát a túl intenzív erősítő edzéssel, gyors labdajátékokkal, alpesi síeléssel vagy gyors aerobikkal, tehát az olyan sportokkal, melyeknél a vérnyomás hirtelen megugorhat.

Mire kell ügyelni?

Magas vérnyomás esetén különösen fontos egy mélyreható sportorvosi vizsgálat terheléses EKG-val és az edzési intenzitás meghatározásával. Mielőtt el lehetne kezdeni edzeni, kielégítően jól be kell állítani a vérnyomást. 200 Hgmm feletti systolés érték esetén vagy szívinfarktus után csak orvosi tanácsra és mások társaságában szabad sportolni. Sem túlterhelni, sem alulterhelni nem ajánlatos magunkat, ezért rendszeresen ellenőrizni kell a pulzust és a vérnyomást.

(WEBBeteg - Vasas Ferenc, fordító, Forrás: stern.de)

Cikkajánló

Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.