Magas vérnyomás - Mikor forduljak orvoshoz?

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

A fokozatosan kialakuló magas vérnyomás évekig semmilyen panaszt nem okoz, ezzel hamis biztonságérzetben tarthatja elszenvedőjét. A kezeletlen magas vérnyomás ugyanakkor számos komoly betegség kockázatát fokozza, ide értve a szívinfarktust és a stroke-ot.

A téma cikkei

8/1 Magas vérnyomás - Mikor forduljak orvoshoz?
8/2 A magas vérnyomás tünetei
8/3 A magas vérnyomás rizikófaktorai
8/4 Szisztolés és diasztolés érték
8/5 A magas vérnyomás szövődményei
8/6 Hogyan kezelhető a magas vérnyomás?
8/7 Magas vérnyomás - Amit Ön is megtehet
8/8 Magas vérnyomás és diéta

Az erekben keringő vér nyomását a szív munkája és az erek tágassága határozza meg. Minél több vért pumpál a szív, és minél szűkebbek az erek, annál magasabb lesz a vérnyomás - szerencsére az értéke nagyon könnyen meghatározható. Ha kiderül, hogy Önnek magas vérnyomása van, betegsége általában jól kezelhető, és többnyire nem okoz nagy nehézséget együtt élni vele.

Felnőtt egyén esetében magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha a nyugalomban mért vérnyomás meghaladja a 140/90 Hgmm (Hgmm=higanymilliméter) értéket. A 140/90 Hgmm-es vérnyomás egyébként azt jelenti, hogy az Ön kari artériájában (amennyiben a karján mérték) a vérnyomás 140 Hgmm (az ún. szisztolés érték) és 90 Hgmm (az ún. diasztolés érték) között ingadozik. Bármelyik érték emelkedett, az már magas vérnyomás.

Milyen tünetek esetén gondoljunk magas vérnyomásra?

Tudta?

Ha Önnek 55 éves koráig még nem lett magas a vérnyomása, akkor is 90 százalék annak a valószínűsége, hogy az élet során még ez kialakul.

A legtöbb magas vérnyomástól szenvedő betegnél nincsenek különleges tünetek, sokszor még akkor sem, ha a vérnyomás veszélyesen magas tartományban van. Ha mégis kialakul panasz, az általában tompa fejfájás, látászavar, rossz közérzet, esetleg orrvérzés, legsúlyosabb esetben eszméletvesztés (ez lehet a frissen kialakult stroke jele, de anélkül is előfordulhat).

Kérje meg orvosát, hogy legalább kéthavonta mérje meg a vérnyomását! Ez különösen fontos abban az esetben, ha Ön a hipertónia előállapotában van (ennek tekinthető az úgynevezett fehér köpeny hipertónia, amely egészségügyben dolgozók jelenlétében alakul ki, otthon mérve nem) vagy rendelkezik az alább felsorolt rizikófaktorok közül többel.

A magas vérnyomás kialakulásának oka

A magas vérnyomás eseteinek 90-95 százalékában nem találnak egyértelmű okot a háttérben. Ezt a típust primer vagy esszenciális hipertóniának (elsődleges magas vérnyomás) nevezzük. Az esetek fennmaradó hányadában, a vérnyomás emelkedésének jól meghatározható oka van, amit szekunder hipertóniának (másodlagos magas vérnyomás) nevezünk.

Bár a magas vérnyomás általában gyakoribb felnőttkorban, gyerekeknél is kialakulhat. Egyes gyerekeknél a magas vérnyomást a vese-, illetve a szív betegségei eredményezik, de növekszik azon gyerekek száma, akiknél az egészségtelen életmód áll a magas vérnyomás hátterében, például a mértéktelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód.

 Dr. Zsuga Judit

Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Előző oldal | 8/1 | 8/2 A magas vérnyomás tünetei

Cikkajánló

A szisztolés és diasztolés vérnyomásérték

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Magas vérnyomás
Bár a vérnyomásmérés eredményeként kapott mindkét szám fontos, 50 év felett a szisztolés érték nagyobb fontossággal bír. Az emelkedett szisztolés és normális diasztolés vérnyomásérték nagyon gyakori az 50 évnél idősebb korosztálynál.
1-es típusú diabétesz
1-es típusú diabétesz

Milyen szövődményei lehetnek?

Cukorbetegség és szív
Cukorbetegség és szív

Hogyan kerülheti el a szövődményeket?

Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta
WEBBeteg - Dr. Bene Orsolya, kardiológus
WEBBeteg - Dr. Borsi-Lieber Katalin
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest