
Parkinson-kór
Mi állhat a kézremegés (tremor) hátterében?
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus -
2023.01.19. 09:37

A kézremegés a kéz ismételt, ritmikus, azonos szaporaságú mozgása, amelyre a kiváltó októl függően különböző hullámnagyság jellemző. A kézremegés változó ideig tarthat, és jellegzetessége, hogy alvás közben szünetel. Mi minden válthatja ki a panaszt?
Mi a parkinzonizmus?
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2023.03.22. 13:28

A parkinzonizmus (más néven Parkinson-szindróma) olyan betegségeket, illetve tünetegyütteseket jelöl, amik esetében a Parkinson-kórra jellemző motoros tünetek állnak fenn (remegés, lassult mozgás, izommerevség, elesési hajlam), de a kialakulásához vezető ok nem egyezik a Parkinson-kór kialakulásához vezető okkal.
A Parkinson-kóros beteg ideális táplálkozása
WEBBeteg összeállítás -
2023.03.13. 09:33

Minden egyén számára fontos a jól összeállított, egészséges étrend, de ez különösen fontossá válik Parkinson-kóros betegek esetében. Ez a leírás abban segítheti Önt, hogyan állítson össze egy egészséges, kiegyensúlyozott étrendet, és hogyan küzdjön meg azokkal a táplálkozási problémákkal, amelyek Parkinson-kórban állnak fenn.
Mesterséges intelligenciával az amiloidok nyomában
Eötvös Loránd Tudományegyetem -
2022.10.06. 14:44
Több ezer amiloidmintát találtak az ELTE kutatói az egyetemen létrehozott algoritmus és szerver, a Budapest Amiloid Prediktor segítségével. Az amiloidok kóros fehérjék, felismerésük súlyos betegségek megelőzésében és gyógyításában játszhat fontos szerepet.
A Parkinson-kór és a Helicobacter pylori közötti kapcsolat
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2022.09.07. 22:03
A Helicobacter pylori (HP) a gyomor-bélrendszer gyakori fertőzése, amely általában a peptikus fekélyekhez, krónikus gyomornyálkahártya-gyulladáshoz, illetve a nehezen vagy nem kezelhető refluxhoz kapcsolódik. Ugyanakkor a közelmúltban végzett vizsgálatok a HP és számos egyéb betegség között is kapcsolatot mutattak ki. Noha a pontos mechanizmus ismeretlen, a HP megakadályozhatja bizonyos gyógyszerek felszívódását.
A Parkinson-kór tünetei és rizikófaktorai
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2022.05.24. 17:03

A Parkinson-kór egy progresszív neurológiai betegség, mely a motoros és nem motoros funkciókat egyaránt érinti, ám a vegetatív idegrendszer eltérései és pszichés problémák is jellemzőek lehetnek rá. Elsődleges jelei a különböző mozgásproblémák, ám a fájdalom, az alvászavar és a depresszió is jellemzőek rá.
Parkinson-kóros demencia és Lewy-testes demencia - Miben különböznek?
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2022.05.19. 20:33
A Parkinson-kóros demencia és a Lewy-testes betegség okozta demencia tünetei meglepően hasonlóak, melynek oka, hogy mindkét betegség a primer degeneratív demenciákhoz sorolható.
A Parkinson-kór motoros tünetei
WEBBeteg - Rewritetomorrow -
2022.05.14. 19:03
A Parkinson-kór 3 kardinális tünete a nyugalmi tremor, a rigiditás és a bradykinesia. Ezekből a tünetekből 2 vagy 3 jelenléte szükséges a diagnózishoz. Az ún. posturális instabilitás (ez az egyensúlyzavarok közé tartozik) a negyedik vezető tünet, de ez általában a betegség késői szakaszában jelentkezik.
Életmódtanácsok Parkinson-kórral élőknek
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus -
2022.05.07. 04:03
Számos életviteli változás segíthet a Parkinson-kórral való együttélésben. Orvosával együttműködve olyan kezelési sémát alakíthatnak ki, amely a lehető legnagyobb fokú tünetmentességet eredményezi a legkevesebb mellékhatás mellett.
Betegségek, melyek demenciát okozhatnak
WEBBeteg - Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos -
2022.02.12. 11:33
A demenciát egy kis százalékban olyan ritkábban előforduló agyi megbetegedések okozzák, mint a Pick-betegség, a Lewy-testes betegség, a Huntington-kór vagy az ismertebbnek és gyakoribbnak mondható Parkinson-kór.
Hasznos tanácsok a Parkinson-kóros betegek gondozóinak
WEBBeteg összeállítás -
2022.01.22. 17:03

A gondozó az a személy, aki rendszeres, folyamatos ellátásban részesít egy családtagot vagy barátot, akinek segítségre van szüksége betegség, időskor vagy mozgáskorlátozottság miatt. Gondozó bárki lehet - nemtől és kortól függetlenül -, és általában ellenszolgáltatás nélkül végzi a tevékenységét.
A Parkinson-kór kezelési lehetőségei
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, Dr. Kerekes Éva -
2022.01.14. 17:03

A Parkinson-kórban szenvedő betegek a kezelés kezdetén általában drámai javulást mutatnak. Később a gyógyszerek hatása csökken, amely csak egy ideig ellensúlyozható az adagok emelésével és új gyógyszerek bevezetésével - számos más módszert is segítségül kell hívni.
Mi a Parkinson-kór?
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus -
2021.12.07. 05:03

A Parkinson-kór közel 200 évvel ezelőtti első leírása óta a kutatók mára felderítették a hátterében álló rendellenességek legtöbbjét. A betegség genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye. Három jellemző tünetét már Parkinson is leírta: a mozgások lelassulása (bradykinesia), az izmok feszessége (rigor) és a remegés (tremor).
Létezik-e őssejtterápia a Parkinson-kórra?
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2021.11.07. 11:33
A kutatókat élénken foglalkoztatja, hogyan használhatnák fel az őssejteket a Parkinson-betegség gyógyítására.
Ultrahangos kezelés a Parkinson-kóros és esszenciális remegés csökkentésére
WEBBeteg - Szegő Miklós, fordító -
2021.10.19. 11:03
Új megoldással, ultrahangos kezeléssel csökkentik a remegést a Parkinson-kórban és az esszenciális remegésben szenvedőknél. Ez az eljárás kiküszöböli a műtéttel kapcsolatos kockázatokat, és rövidebb kórházi tartózkodást tesz szükségessé.
Az otthoni szobabiciklizés pozitív hatása a Parkinson-kóros betegekre
WEBBeteg - Szegő Miklós, fordító -
2021.10.14. 22:03
Annak ellenére, hogy a testmozgás egészséges, sok ember nehezen tudja hosszabb ideig betartani az előírt edzésprogramját. Ez fokozottan igaz az olyan krónikus betegségben szenvedők esetében, mint például a Parkinson-kór, ahol a fizikai és mentális korlátok tovább nehezítik a testmozgást.
A Parkinson-kór diagnosztizálása
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus; Dr. Csuth Ágnes, családorvos -
2021.06.25. 22:03
A Parkinson-kór egy degeneratív idegrendszeri betegség, nagyon fontos, hogy pontosan diagnosztizálják, amihez több vizsgálatot is el kell végezni. Melyek ezek?
A Parkinson-kór szövődményei
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus -
2021.06.18. 03:03

A Parkinson-kóros betegek több mint fele idővel depressziós lesz, ám a betegséggel együtt járó szövődmények ezenkívül számos más területen is befolyásolhatják a mindennapi életvitelt.
Tudásteszt - Mennyit tud a Parkinson-kórról?
WEBBeteg -
2020.05.06. 20:36
200 évvel ezelőtt, a Parkinson-kór felfedezésekor még reszkető bénulásként emlegették a betegséget. Mára világszerte közel 6,5 millió Parkinson-betegről tudnak. Ön tudja, milyen tünetek jelezhetik a betegséget? Vajon hogyan kezelhető? Töltse ki tudástesztünket!
D-vitamin-hiánnyal összefüggő betegségek és állapotok
WEBBeteg összeállítás - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász -
2020.02.24. 05:21

A D-vitamin leginkább a csontanyagcserében betöltött szerepéről ismert. A napjainkban is folyó tudományos kutatások azonban számos olyan jelentős hatására derítenek fényt, amelyekre korábban nem is gondoltunk volna.
Parkinson-kór és szegedi bravúr
MTI -
2020.01.23. 11:06
Új mélyagyi stimulációs eszközt ültettek be egy előrehaladott Parkinson-kórban szenvedő betegnek a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE), a Kelet-Közép-Európában elsőként alkalmazott eljárás az agyi elektromos aktivitás valósidejű detektálására és rögzítésére is alkalmas.
A dohányzás és a Parkinson-kór összefüggései
WEBBeteg -
2018.11.05. 16:55
Nem az elszívott cigaretták száma, hanem a dohányzással eltöltött évek száma hozható összefüggésbe a Parkinson-kórral. Egy tanulmányban, amelyben azt vizsgálták, hogy a dohányzás csökkenti-e a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, úgy találták, hogy a kapcsolat inkább a dohányzás időtartamától, mint az elszívott cigaretták számától függ.
Női kutatókat díjaztak: az agy öregedése, az Alzheimer- és a Parkinson-kór felismerése
L’Oréal-UNESCO A nőkért és a tudományért -
2018.09.26. 20:51
Gyorsabban és hatékonyabban hathatnak a jövőben a gyógyszerek Dr. Csapó Edit, a LOréal és az UNESCO A nőkért és a tudományért díjazott kutatásai eredményeinek felhasználásával. Dr. Kubinyi Enikő viselkedési, genetikai és idegtudományi módszerekkel dolgozik azon, hogy az emberi öregedés megbízható állatmodellje legyen a kutya.
Újdonságok a neurológiában
Debreceni Egyetem -
2018.06.11. 18:49
A sclerosis multiplex és a Parkinson-kór diagnosztikájában, terápiájában alkalmazott legújabb eljárásokról tanácskoztak hazai és külföldi neurológusok Debrecenben. A konferencián szó volt a Debreceni Egyetem Neurológiai Klinikáján folyó világszínvonalú stroke-ellátásról is.
Először végeztek Magyarországon agyműtétet robot segítségével
Nemzeti Agykutatási Program -
2018.05.29. 14:06
A Parkinson-kór tüneteit enyhítő elektródákat ültettek be egy beteg agyába a ROSA nevű csúcskategóriás idegsebészeti robot segítségével az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben. Korábban Magyarországon, de az egész kelet-közép-európai régióban sem került sor ehhez hasonló beavatkozásra, amely a Nemzeti Agykutatási Program újabb jelentős eredménye.