
Parkinson-kór
Női kutatókat díjaztak: az agy öregedése, az Alzheimer- és a Parkinson-kór kezdeti felismerése
Gyorsabban és hatékonyabban hathatnak a jövőben a gyógyszerek Dr. Csapó Edit, a LOréal és az UNESCO A nőkért és a tudományért díjazott kutatásai eredményeinek felhasználásával. Dr. Kubinyi Enikő viselkedési, genetikai és idegtudományi módszerekkel dolgozik azon, hogy az emberi öregedés megbízható állatmodellje legyen a kutya.
Újdonságok a neurológiában
A sclerosis multiplex és a Parkinson-kór diagnosztikájában, terápiájában alkalmazott legújabb eljárásokról tanácskoztak hazai és külföldi neurológusok Debrecenben. A konferencián szó volt a Debreceni Egyetem Neurológiai Klinikáján folyó világszínvonalú stroke-ellátásról is.
Először végeztek Magyarországon agyműtétet robot segítségével
A Parkinson-kór tüneteit enyhítő elektródákat ültettek be egy beteg agyába a ROSA nevű csúcskategóriás idegsebészeti robot segítségével az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben. Korábban Magyarországon, de az egész kelet-közép-európai régióban sem került sor ehhez hasonló beavatkozásra, amely a Nemzeti Agykutatási Program újabb jelentős eredménye.
A Parkinson-kór rizikófaktorai
A Mayo Klinikai egyik tanulmánya szerint különbség lehet a férfiak és nők között a Parkinson-kór kialakulását elősegítő rizikófaktorok tekintetében. Férfiaknál a legfontosabb, egymástól független faktorok az életvitel és a foglalkozás voltak. Ezzel ellentétben, nőknél az életvitel és a foglalkozás egyáltalán nem játszott szerepet, sokkal inkább a vérszegénység.
Dr. Takáts Annamária: Nagyon szerethetőek a Parkinson-kórral élő emberek
Európában 1,4 millió Parkinson-beteget számolnak, és azt jósolják, hogy 2030-ra ez a szám megduplázódik. Az okokat folyamatosan kutatják, az egyik feltételezés a robbanásszerűen megjelenő technikai fejlődést látja a háttérben. Az emberi agy erre a változásra betegséggel reagált. Dr. Takáts Annamáriával, a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinika Parkinson-kór és Mozgászavarok Ambulancia főorvosával beszélgettem.
Fehér György: Utazás Parkinzóniában - egy Parkinson-beteg naplója
Már az első pillanatban figyelemfelkeltő, nem mindennapi, izgalmas olvasmányt sejtető címmel a 86. Ünnepi Könyvhéten, 2015. június 4-én az IAT kiadó gondozásában jelenik meg a Brenyó József és Tóth Gábor Ákos által szerkesztett, a térben és az időben akadály nélkül, szabadon csapongó eposz, a Kalevala és a Gilgames, az Íliász és az Odüsszeia műfaji testvére, a Karinthy-féle szellemiségét is büszkén felvállaló, az Utazás Parkinzóniában - egy Parkinson-beteg naplója.
Nagyi, miért remeg a kezed?
Az egész világon harcolnak azért, hogy az olyan betegségek, mint a Parkinson-kór ne legyen stigma. Az európai betegszervezetnek, az EPDA-nak kiemelt aktivitása az Európai Parlamentben zajlik, fontos céljuk, hogy változás történjen a degeneratív idegrendszeri betegségben szenvedők munkahelyi megítélésén. Önmagában, hogy valakire azt mondják, hogy Parkinson-kóros, odafigyeléssel még évekig munkaképes.
Bőrön át küldött elektromos jel segíthet a Parkinson-kóros betegeken
Bőrön át adott elektromos jel segíthet a Parkinson-kóros betegeknek megőrizni az egyensúlyukat - állapították meg tesztek segítségével svéd tudósok.
Parkinzonizmus: Tünetek és kezelés
A parkinzonizmus (más néven Parkinson-szindróma) olyan betegségeket, illetve tünetegyütteseket jelöl, amik esetében a Parkinson-kórra jellemző motoros tünetek állnak fenn (remegés, lassult mozgás, izommerevség, elesési hajlam), de a kialakulásához vezető ok nem egyezik a Parkinson-kór kialakulásához vezető okkal.
Robin Williams Parkinson-kórban szenvedett
Robin Williams nyilvánosan felvállalta, hogy korábban szenvedélybeteg volt, azonban felesége szerint az alkoholnak nem volt köze a halálához. A színész az elmúlt időszakban depresszióval és szorongással küzdött és nemrég kezdődő Parkinson-kórt diagnosztizáltak nála.