Mozgásszervek
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A derékfájás a háziorvosi praxisban körülbelül az ötödik leggyakoribb panasz. A felnőtt lakosság döntő többségében előfordul élete során legalább egy, egy hétig tartó, az életminőséget jelentősen befolyásoló derékfájásos epizód.
A derékfájás kivizsgálásánál alapvetően azt kell eldönteni, hogy specifikus folyamat kísérőtünete-e, ez esetben összefüggésbe hozható például gyulladással, daganattal, fertőzéssel, töréssel, metabolikus csontbetegséggel. A derékfájások töredéke tartozik ebbe a kategóriába, mintegy 10-20 százalék, de mivel olyan súlyos kórképek állhatnak a háttérben, mint a gyulladásos folyamatok, daganatok, ezért nagyon fontos, hogy időben felismerjük ezt a heterogén csoportot.
A leggyakoribb típusa kopásos eredetű folyamatok kiváltotta derékfájás. A porckorongok eltérései és a kopásos folyamatok alakítják ki a tüneteket. A fájdalom a lágyrészekből indul (szalagokból, inakból, csontokból).
A fájdalomra jellegzetes, hogy pihenésre csökken. A reggeli merevség mintegy 10-15 perc. Ez a típusú derékfájás fordul elő az esetek döntő többségében. Gyulladás is okozhat derékfájást, ez lehet bakteriális eredetű, mely általában a véráram közvetítésével juttatja a kórokozót a célszervbe, de steril gyulladás is okozhatja, ilyen például a sacroileitis. Pihenéskor a fájdalom fokozódik, kísérheti láz, fogyás stb. A sacroileitisre jellemző a hajnalban jelentkező derékfájdalom. A daganatok okozta derékfájdalom lehet primer vagy metastaticus, a fájdalom nehezen reagál a kezelésre, pihenésre romlik, akár a csigolyatest összeroppanását is okozhatja. A derékfájást okozhatják nem mozgásszervi betegségek is, például emésztőszervi, nephrológiai, urológiai, nőgyógyászati eredetű kórképek.
Ilyen esetekben a kórtörténet pontos felvétele, a kísérőbetegségek gondos áttekintése, eszközös és laboratóriumi vizsgálatok elvégzése segít hozzá a diagnózishoz.
A téma cikkei - Derékfájás |
I. A derékfájás kezelése |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Diabéteszes neuropátia
Prof. Dr. Barkai LászlóA cukorbeteg útja a neuropátia felismeréséhez és kezeléséhez, illetve megelőzéséhez.
Migrén
Dr. Ertsey Csaba PhD, Med. HabilMikor javasolt megelőző kezelés a migréneseknek? Milyen lehetőségek vannak?
Sportsérülések - És a rehabilitáció hol marad?
Gyakran mesélik ismerősök - sportolók és átlagemberek -, hogy kificamodott a bokájuk/eltört a karjuk/részlegesen szakadt az Achilles-ín stb., begipszelték, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszert kaptak és most pihentetniük kell a sérült testrészt. Alig várom a folytatást, ez azonban az esetek nagy részében elmarad. Ha rákérdezek, hogy valóban ennyiből áll-e a terápia, a válasz általában az, hogy: Igen. Miért, mi másra lenne még szükség?... Nos, egyetlen aprócska dologra, valódi, teljes értékű rehabilitációra.
A sok állással járó életmód veszélyei
A sok állással járó életmódból fakadóan többféle betegség vagy tünet is jelentkezhet. Ez igaz a sok állásra, valamint a sok sétálásra és a sok futásra is.
Segítség a fájdalom ellen
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!