A csípő-keresztcsonti ízület gyulladása (sacroileitis)

Dr. Szamosi Szilvia
szerző: Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus - WEBBeteg
frissítve:

A betegség, a nevéből is adódóan, gyulladásos ízületi betegség, mely a sacroiliacalis ízületet érinti. A sacroileitis magyar megfelelője a középen elhelyezkedő keresztcsont (sacrum) és mindkét oldalon a csípőlapátok (os ileum) közötti ízületi rés gyulladása.

Hol található a sacroiliacalis ízület, és mi a funkciója?

A gerincoszlop mellett mindkét oldalon van egy-egy sacroiliacalis ízületünk, melyet szoktak SI-nek is rövidíteni. Ez az ízület egy viszonylag merev ízületünk, melyben az ízületet alkotó csontvégek csak minimálisan képesek elmozdulni egymáshoz képest, ellentétben például egy nagy kiterjedésű mozgást megengedő, helyváltoztató mozgásban is résztvevő térdízülethez képest. Ugyanis ennek az ízületnek a fő funkciója a medence stabilizálása, gerincoszlophoz való rögzítése. Ebben segítséget nyújt a medence erős, kiterjedt szalagrendszere is, melyek több irányban futva összekötik a gerincoszlopot a medencecsontokkal.

Mi válthatja ki ennek a viszonylag védett helyen lévő ízületeknek a gyulladását?

Sérülések, melyek a medencét érik, terhesség, mélyre hatoló bőrfertőzések, csontvelőgyulladás, húgyúti fertőzés, valamint szívbelhártya-gyulladás vagy intravénás kábítószer-élvezet mind-mind fokozhatják a sacroileitisre való hajlamot. Az eddig felsorolt állapotok vagy mechanikai úton idéznek elő gyulladást (pl. autóbaleset kapcsán a medencét ért sérülés), vagy pedig egy fertőző gócból kiindulva a vérárammal vagy a környező szöveteken keresztül jutnak el a kórokozók (leggyakrabban baktériumok) az ízületbe.

A sacroileitis autoimmun gyulladás is lehet

A csípő-keresztcsonti ízület gyulladásának harmadik fő útja egy autoimmun jellegű gyulladás, melynek a pontos okát sajnos nem tudjuk. Ilyen esetekben általában az illetőnek van egy genetikai hajlama a betegségre, és ezt valamilyen környezeti tényező, pl. vírusfertőzés előtérbe hozza. Ennek eredményeképpen egy kontrollálatlan gyulladásos folyamat indul el, melyet a szervezet önmagában nem képes megfékezni. Ilyen autoimmun gyulladás alakul ki a betegségek egy bizonyos csoportjában, ahol általában nemcsak a sacroiliacalis ízületben látunk gyulladást, hanem a gerincoszlopot alkotó többi kisízületnél is. A gyulladás további következménye a porcfelszín, így az ízület roncsolódása, majd későbbiekben elcsontosodása lesz. Ebbe a csoportba tartozik a Bechterew-kór (spondylitis ankylopoetica, SPA) is, amely tipikus példája a sacroileitis és a gerincoszlop egyéb képleteinek az együttes gyulladására, majd a csontosodás miatti elmerevedésére. Emellett autoimmun sacroileitis alakulhat ki pikkelysömörben, gyulladásos bélbetegségekben, pl.: colitis ulcerosában vagy Crohn-betegségben, de korábbi fertőzések lezajlását követően az ún. reaktív arthritisben is.

Milyen panaszokat tapasztal a beteg?

Az esetek legnagyobb részében hajnali, vagy éjszakai derékfájdalom hívja fel a figyelmet, mely a beteget álmából is felébreszti. Ha az ágyban mozog, pozícióját változtatja, akkor enyhülhet ez a fájdalom, hasonlóan a reggeli merevséghez, mely szintén oldódik a felkelést követő bemozgatással. Hőemelkedés, láz ritkán társul a gyulladáshoz, leginkább akkor, ha fertőzéses eredetű a gyulladás. A fájdalom miatt, és később az idő előrehaladtával jelentős merevség, kényszertartás, mozgásbeszűkülés alakulhat ki. A beteg nem tud előrehajolni, de az oldalra hajlás is fájdalmas lehet. Általában jól meg lehet különböztetni az idősebb korban jelentkező derékfájástól, mely a gerinccsigolyák meszesedése, vagy porckorongbántalom következménye.

A sacroileitis diagnosztizálása

Az orvos a fájdalom jellegének és pontos helyének kikérdezését követően, az ízület nyomásérzékenysége, majd képalkotó és laborvizsgálatok alapján diagnosztizálja a betegséget. A röntgenen már a régebb óta fennálló gyulladásos folyamat látható csak, ilyenkor a medence felé eső ízületi rés kirágottá válik. Korai diagnózisra az MRI vizsgálat alkalmas, mely azonban csak bizonyos indokolt esetekben végzendő el. A laborokban általában magasabb vérsüllyedést, és gyulladásos fehérje szintet (CRP) találunk. Ha fertőzésre van gyanú, tenyésztést kell végezni a kórokozó felderítésére.

A csípő-keresztcsonti ízület gyulladásának kezelése

A kezelés is természetesen attól függ, hogy mi váltja ki a sacroileitist. Ha azonosítottuk a megfelelő kórokozót, akkor antiobiotikumot adunk, mely általában teljes gyógyulást eredményez. Autoimmun jellegű gyulladás esetén, pl. Bechterew-kór esetén ennél jóval nehezebb dolgunk van, mert nem tudjuk általában véglegesen meggyógyítani a gyulladást, csak átmenetileg visszaszorítani. Ez különféle gyulladáscsökkentőkkel lehetséges, mely a reumatológus feladatkörébe tartozik.

Ez a cikk is érdekelheti A derékfájás lehetséges okai

Dr. Szamosi Szilvia, reumatológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus

Cikkajánló

Ízületi gyulladás
Ízületi gyulladásnak nevezzük bármely ízületünk gyulladással járó megbetegedését, mely jelentkezhet heveny vagy krónikus formában, érinthet egy vagy több ízületet, kialakulhat többféle úton, azonban a végeredmény az érintett ízület(ek) duzzanatával, vörösségével, melegségével, fájdalmával és funkciójának csökkenésével járó állapot.
Alacsony vagyok
Alacsony vagyok

Ha ez zavar, alkalmazható növekedési hormon?

Magas trigliceridszint?
Magas trigliceridszint?

Hogyan csökkenthető étkezéssel?

WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia és Dr. Szabó Zsuzsanna
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Szimuly Sándor, családorvos
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.