Mozgásszervek
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
A fájdalom rontja a közérzetet, az erőnlétet, gátolja az alvást, kedvetlenné tesz, beszűkíti a figyelmet, és elszigeteli a szenvedő embert. Ezek a tünetek szinte természetesen elvezetnek a mozgásszegény életmódhoz, ami azonban tovább fokozza a fájdalmat. Az ördögi kör megtörésének lehetőségeiről beszélt dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical holisztikus szemléletű ortopéd orvosa.
Derékfájás: pihentessük vagy mozgassuk? |
A téma több szempontból is nagy jelentőségű. Kiemelten fontos azért, mert a derékfájás a felnőtt emberek 80%-ában élete során legalább egy alkalommal panaszt okoz, így a háziorvosok is gyakran találkoznak vele. Derékfájás: pihentessük vagy mozgassuk?>> |
Az University of Pittsburgh egy speciális programjában, amely a késői életévek alatt előforduló depresszióval foglalkozik, tanulmányt készített a krónikus hátfájdalom és a depresszió összefüggéséről.
A 60 év feletti résztvevők, valamennyien legalább három hónapja szenvedtek derékfájdalomtól, és a depresszió tüneteit is mutatták: például motiválatlanságot, álmatlanságot, nyugtalanságot, és szociális elszigeteltséget. Minden résztvevő alapos testi és lelki kivizsgáláson esett át, fájdalomcsillapító hatású antidepresszánsokat szedtek és tanácsadáson vettek részt. Ez utóbbiak során különböző problémamegoldó képességeket sajátíthattak el, különösen a fájdalom-kezelésre, a hangulatjavításra és az alvásproblémákra vonatkozóan. A vizsgálatot lezáró eredmények azt mutatták, hogy a krónikus derékfájdalom gyakran jár együtt depresszióval, és ha az egyik problémát kezelik, az visszahat a másik állapotára is.
Mikor forduljon orvoshoz derékfájdalmával? |
Az egyszerű derékfájdalom a legtöbbször otthoni kezeléssel is javul, bizonyos esetekben azonban nem szabad halogatni az orvoshoz fordulást, mivel a derékfájás komolyabb betegségek tünete is lehet. Mikor forduljon orvoshoz derékfájdalmával?>> |
A hátfájdalom - a többi krónikus fájdalomhoz hasonlóan - nem csak önmagában gátolja az alvást, de a vele járó szorongás is a pihenés ellen hat. Az így állandósult kimerültség tovább erősíti az ingerültséget, a depressziót, így még nehezebb elviselni a fájdalmat és egyre nehezebb aktív életet élni. A mozgásszegénység viszont tovább fokozza a fájdalmat.
A kört tehát valahol meg kell törni, a célzott fájdalomcsökkentés lehet az első lépés. Az öngyógyszerelés azonban hatástalannak vagy akár veszélyesnek is bizonyulhat, így - ha egyáltalán szükséges - a gyógyszerek beállítását mindig szakorvosra kell bízni, aki célzottan kezeli az ortopédiai problémát. – tanácsolja dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical ortopéd szakorvosa.
A szakorvosi kezeléssel párhuzamosan, érdemes más terápiákat is alkalmazni a depresszió és a fájdalomtól, elszigeteltségtől, kiszolgáltatottságtól való szorongás kezelésére.
A téma cikkei - Derékfájás |
I. A derékfájás kezelése |
(Orvostkeresek.hu)
Sportsérülések - És a rehabilitáció hol marad?
Gyakran mesélik ismerősök - sportolók és átlagemberek -, hogy kificamodott a bokájuk/eltört a karjuk/részlegesen szakadt az Achilles-ín stb., begipszelték, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszert kaptak és most pihentetniük kell a sérült testrészt. Alig várom a folytatást, ez azonban az esetek nagy részében elmarad. Ha rákérdezek, hogy valóban ennyiből áll-e a terápia, a válasz általában az, hogy: Igen. Miért, mi másra lenne még szükség?... Nos, egyetlen aprócska dologra, valódi, teljes értékű rehabilitációra.
A sok állással járó életmód veszélyei
A sok állással járó életmódból fakadóan többféle betegség vagy tünet is jelentkezhet. Ez igaz a sok állásra, valamint a sok sétálásra és a sok futásra is.
Miért gyakori probléma a hátfájás?
A legtöbb ember tudja, mit jelent a hátfájás, hiszen életünk valamely szakaszában szinte mindenki megtapasztalja ezt az érzést. A panaszokat számos tényező okozhatja, melyek lehetnek egészen ártalmatlanok, de akár súlyosak is.
Milyen a jó iskolatáska? - Előzzük meg a hátfájást!
A rosszul megválasztott iskolatáska oka lehet a hátfájásnak, a rossz tartásnak és hosszú távon a meglévő gerincferdülést vagy gerincbetegségeket is ronthatja.
Mit érdemes tudni a hátfájásról?
A hátfájás rendkívül gyakori, az emberek 60-70 százalékát érinti élete során. A fájdalom többek között eredhet a gerinccsigolyákból, illetve kisízületekből, a gerinc melletti szalagokból és izmokból, az ideggyökökből, de a belső szervekből is kisugározhat.
Mit tehetünk a hát- és derékfájás ellen?
Megfelelő kezeléssel és rendszeres testmozgással biztosítható a lehető legjobb életminőség, a felnőtt lakosság körében gyakran felbukkanó hát- és derékfájás mellett is.
Hat tévhit a gerincfájdalomról
Fáj a derekam! - minden magyar elmondja ezt a mondatot életében legalább egyszer, de inkább többször. Egy kisebb szúró vagy húzódó fájdalom, azonban teljesen normális és hamar elmúlik.
Mi az, amit Ön is megtehet háta és gerince egészségének megőrzéséért?
A hátfájás az első számú civilizációs betegségnek számít. Az esetek többségében az ülő munka és a mozgásszegény életmód tehető felelőssé a gerinc- és hátproblémákért. A legjobb természetesen megelőzni a bajt, ebben segíthetnek azok a tornagyakorlatok és hasznos tanácsok, melyeket cikkünkben gyűjtöttünk össze.
Segítség a fájdalom ellen
Reumatológus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!