Veszélyes és káros fogyókúrás módszerek, amiket ne próbáljunk ki

Dr. Csuth Ágnes
szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

A karcsúság trendjének egyre többen akarnak megfelelni, és sajnos sokan olyan "diétákat" próbálnak bevetni, melyek nem, hogy nem eredményesek hosszabb távon, hanem súlyos egészségkárosító hatásuk is van. Íme csokorba szedve a legveszélyesebb módszerek.

A kor elvárásainak nyomására szinte mindenki tökéletes alakot szeretne. Sok fogyókúrás módszernél azonban valójában nem igazi diétáról van szó, hiszen a táplálkozásban, az életvezetésben nem történik gyökeres változás, egyszerűen csak kemikáliák mellékhatásait kihasználva érik el az átmeneti látszateredményt.

Nagyon sok diéta közismert. Ezek nagy része divatdiéta, ami azt jelenti, hogy látványos gyors fogyást követően szinte 100%-ban visszahízás következik. Ide azok a diéták tartoznak, amelyek hirtelen és teljes megvonást javasolnak valamely tápanyagból (elsősorban szénhidrátból), vagy extrém kalóriacsökkentést, akár egyetlen energiaforrás pótlását (pl. csak zsír vagy csak fehérje) javasolva. Amellett, hogy egészségkárosítóak, nem is kivitelezhetőek hosszabb távon, ugyanis mindenképp szénhidrátsóvárgáshoz és ezen keresztül a diéta megszegéséhez vezetnek, ami mellett újra hízás alakul ki.

Az ártalmas és veszélyes módszerek közül a legelterjedtebbeket soroljuk fel

Vízhajtók

Valójában nem igazi súlyvesztést érünk el velük, csupán a test vízteréből távozik a folyadék, mely súlyos ionanyagcsere-zavarokat von maga után. Néhány nap után a szervezet úgy kompenzál, hogy vizet próbál visszatartani, így a korai látványos eredmény csak egyre több vízhajtó szedésével tartható fent. Ezzel a módszerrel általában versenysportolók élnek, de vajon tudják, hogy életveszélyes szövődményeket vállalnak magukra?

Hashajtók

A vastagbél beltartamára vannak hatással. Valódi súlyvesztésről igazán nem beszélhetünk, ugyanis a táplálék már a vékonybélben felszívódásra kerül. Ugyanúgy, mint vízhajtók esetében, a szervezet folyadékot veszít, ez okozza az estleges könnyedség érzését. Hosszú távú alkalmazás esetén már csak hashajtó segítségével történik székletürítés, ami ördögi kört indít be, mert egyre több gyógyszerre lesz szükség. A bélflóra pedig a hashajtással gyakran teljesen kiirtásra kerül.

A végeredmény itt is az elektrolit-egyensúly felborulása, súlyos vízhiány a szervezetben, székrekedés, hasi fájdalom, hányinger, hányás. A gyógyszer elhagyása nehéz, orvosi segítséget igényel.

Ipecacuána szirup

Ez a módszer inkább az Egyesült Államokban terjedt el. Régről ismert az ipecacuána hányingerkeltő hatása, ezért bulímiás betegek gyakran használják. A szirup tartós használata súlyos mérgezési tüneteket vált ki. Legsúlyosabb mellékhatásai szívritmuszavar, légzési nehezítettség, szapora szívdobogás, szívleállás formájában jelentkeznek.

Fogyasztó "csodatabletták"

Kezd egyre elterjedtebbé válni a csodatabletták használata, hiszen számtalan reklám zúdul ránk a médiából, és sokan úgy gondlják, hogy miért ne próbálnák ki, ha a képen mosolygó retusált szépségnek is bevált vagy éppen ismert színész vagy énekes reklámozza. Az igazi veszélyt a bevizsgálatlan csodaszerek jelentik, melyek számos toxikus, illetve mesterséges anyaggal telítik a szervezetet.

Az még a jobbik eset, ha egyszerűen a várt hatás elmarad, az már súlyosabb, ha még a nemkívánatos mellékhatások vagy életveszélyes allergiás reakciók is fellépnek.

Hogyan lehet akkor egészséges módon leadni a fölösleges kilókat?

Először is fontos tisztában lennünk azzal, hogy valóban szükségünk van-e fogyásra, mennyi az ideális testsúlyunk. Ne a divatot kövessük! Egészségünk érdekében cselekedjünk! A fogyás sokszor életmentő lehet (pl. elhízás, társult betegségek esetén), de ne károsítsuk egészségünket, kérjünk hozzá orvosi segítséget!

A hatékony módszer nem a csodaszerekben, hanem az életmódváltásban rejlik, amelynek része a tudatos táplálkozás és a rendszeres testmozgás.

Dr. Csuth Ágnes, családorvosDr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Prof. Dr. Góth Miklós

Prof. Dr. Góth Miklós

Endokrinológus

Budapest

Cikkajánló