
Egzotikus betegségek, utazás
Ajánlott-e tenger gyümölcseit fogyasztani terhesség alatt?
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító -
2023.03.26. 04:33
A várandós nők gyakran kapnak mindenféle tanácsot: ezt tegyék, ezt ne tegyék - mindezeket az étkezéssel kapcsolatban is. Az egyik, különösen fontos ajánlás a tenger gyümölcseire vonatkozik: elegendő halat kell fogyasztani, de semmiképpen sem annyit, hogy az már káros következményekkel járjon. A fogyasztandó halak elkészítésére pedig kiemelten kell figyelni.
Dengue-láz - Mennyire veszélyes?
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos -
2023.03.06. 13:42

A betegségnek két formája létezik, az ún. klasszikus Dengue-láz, illetve a vérzéses Dengue-láz. A klasszikus forma világszerte előfordul a trópusi területeken, a vérzéses forma főként Ázsia déli részére jellemző.
A klímaváltozással terjedő vagy hazánkban újonnan megjelenő betegségek és élősködők
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész -
2022.11.19. 22:03
Nap mint nap hallunk a klímaváltozásról és hatásairól. A Föld éghajlatában bekövetkező változások egyaránt hatással vannak ökoszisztémánkra és az emberek egészségére is.
Utazási tippek pajzsmirigybetegeknek
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2022.08.20. 12:21
Akár autóval, repülővel, vonattal vagy hajóval utazik, a pajzsmirigybetegnek pár dolgot előre meg kell terveznie, hogy az utazás alatt is biztonságban tudhassa az egészségét.
Hogyan maradjon fitt repülőgépes utazáskor is?
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2022.08.14. 21:03
Amennyiben betart néhány alapvető óvintézkedést repülés előtt, alatt és után, sokkal élvezetesebbé teheti az utazást, és elkerülhet számos, a repüléssel összefüggésbe hozható problémát.
Hogyan utazzon gyógyszereivel?
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2022.08.06. 11:46
A gyógyszerekkel való utazás nem olyan egyszerű. Cikkünkből megtudhatja, hogyan utaztathatja gyógyszereit legálisan, bármi is legyen az úti cél.
Elsősegélycsomag - Mit vigyünk magunkkal nyaraláskor?
WEBBeteg - Tóth András, újságíró -
2022.07.27. 21:33
Az egészségügyi elsősegélycsomag része legyen a láz- és fájdalomcsillapító, a hőmérő, a görcsoldó, a hasmenés vagy székrekedés kezelésére szolgáló készítmény. Jó, ha van nálunk B6-vitamin is. Ezekhez jönnek még a sebellátásra használatos kötszerek, a steril mull-lapok, a sebfertőtlenítő oldat és a gumikesztyű.
Utazási betegség: Mi okozza?
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító -
2022.07.26. 19:03

Az utazási betegség vagy kinetózis egy olyan tünetcsoportot jelöl, amely az egyensúly-érzékelés zavarai miatt alakul ki.
Napsütés, nyár, vakáció cukorbetegként
Cukorbetegközpont - Dr. Porochnavecz Marietta, diabetológus -
2022.07.21. 09:36
A krónikus betegséggel küzdőknek a nyár nem egyenlő a felhőtlen kikapcsolódással, ugyanis vannak ekkor olyan tényezők, melyekre fokozottabban ügyelni kell. A cukorbetegséggel küzdők esetében ez hatványozottan igaz, mivel egy-egy figyelmetlenség akár komoly következményekkel is járhat. A témáról dr. Porochnavecz Mariettával, a Cukorbetegközpont diabetológusával beszélgettünk.
Úti patika - Mit vigyen magával utazásra, nyaralásra?
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász -
2022.07.18. 13:03

Ha valaki kisebb-nagyobb utazásra készül, érdemes szem előtt tartani, hogy egy jól összeállított úti patika aranyat ér baj esetén. Különösen igaz ez akkor, ha külföldre utazunk, ahol nehezen tudjuk kiismerni magunkat, drágábbak az ellátások és a gyógyszerek.
Fogamzásgátlás és nyár
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos -
2022.07.17. 21:42

A fogamzásgátló szedése nyáron is előírás szerint kell, hogy történjen, de nyáron a nők hajlamosak megfeledkezni a szedés időpontjáról, sőt néha időzónákkal távolabbra utazunk, ilyenkor sokan bizonytalanok abban, hogy hogyan szedjék a tablettát. Cikkünkben sorra vesszük, hogy milyen kérdések merülhetnek fel a nyár és a fogamzásgátlás összefüggésében.
A hosszú utak veszélyeit érdemes komolyan venni
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos -
2022.07.12. 17:03

Az már régóta ismert, hogy a hosszabb utazás növeli a trombózis kialakulásának kockázatát. Elsősorban a repülőutakkal kapcsolatban halljuk ezt gyakran, ám a kockázat a jármű fajtájától függetlenül bármely hosszabb utazás során fokozott.
Utazók hasmenése
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos -
2022.07.10. 11:42

Az utazáshoz kapcsolódó hasmenéses megbetegedéseknek nagy részét el lehet kerülni néhány egyszerű szabály szem előtt tartásával, még akkor is, ha olyan helyre utazunk, ahol kérdéses a köztisztaság.
Hogyan maradjon fitt hosszú utazáskor buszon vagy vonaton?
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2022.07.06. 19:33
A tömegközlekedésen való hosszabb utazás gyakran kimerítő, ám néhány egyszerű táplálkozási és folyadékfogyasztási tanácsot betartva sokkal élvezetesebbé teheti az utazást és frissen érkezhet meg úti céljához.
Kánikula, nyaralás, utazás - nyáron mire figyeljünk a folyadékpótlásnál?
Európai Hidratációs Intézet -
2022.07.03. 09:03
Nyáron a hőmérséklet emelkedésével nő a kiszáradás veszélye, így fokozott odafigyelést és folyadékbevitelt igényel, hogy szerveztünk vízháztartását egyensúlyban tartsuk.
Hogyan vigyünk gyógyszereket, ha repülővel utazunk?
WEBBeteg - Brjeska Dóra, újságíró -
2022.06.29. 21:33
Az utóbbi években alaposan megszigorodott a repülőterek biztonsági ellenőrzése, ami nagyobb odafigyelést kíván a gyógyszerrel utazóktól is.
Utazási betegség: Hogyan lehet megelőzni?
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító -
2022.06.16. 15:05

Az utazási betegség egyes embereknél előfordul, másoknál viszont nem jelentkezik. Mi ennek az oka, és hogyan lehet megelőzni a tüneteket?
Nyaralással járó veszélyek, melyek megelőzhetők
WEBBeteg - Balogh Mária, újságíró -
2022.06.15. 14:49
A nyaralás minden család életében kellemes időtöltés lehet, amikor a szülők hosszabb szabadságot is ki tudnak venni, és szerencsés esetben utazásra, környezetváltozásra is lehetőség adódik. Erre azonban, anyagi okok miatt, sajnos egyre kevesebbeknek van módjuk.
Ritka, de igen veszélyes lehet a Chagas-kór
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró, forrás: WHO -
2022.05.19. 09:33
Az elmúlt évtizedekben, szórványosan ugyan, de Európában is felbukkant a Chagas-kór nevű betegség kialakulásáért felelős kórokozó, a Trypanosoma cruzi. Csaknem mostanáig tipikus latin-amerikai betegségnek tekintették a fertőzés nyomán kialakult állapotot, mivel szinte kizárólag azon a kontinensen fordult elő - ezért is hangzik így orvosi megnevezése: amerikai trypanosomiasis.
Minden, amit a melioidózisról tudni kell
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna -
2021.11.02. 16:03
A melioidózis (melioidosis), vagy más néven Whitmore-kór egy trópusi fertőző betegség, amelyet a Burkholderia pseudomallei nevű Gram-negatív baktérium okoz, mely potenciálisan halálos állapotot is elő tud idézni. A fertőzés mind az embereket, mind az állatokat érintheti, sőt kórokozója akár egyes növényeket is képes megfertőzni. Jellemzően szennyezett vízzel és talajjal érintkezve terjedhet.
Milyen betegségeket hoz a klímaváltozás?
WEBBeteg - Cs. K., fordító -
2021.09.22. 22:03
A hurrikánok egyre gyakoribb színrelépésével a társadalom figyelme is mindinkább a klímaváltozás felé fordul. A természeti környezetünkre gyakorolt negatív hatásairól már sok szó esett, azonban arról, hogy milyen mértékben veszélyezteti az egészségünket, kevesebbet hallani.
Készüljünk fel az utazásra: tudnivalók, ha inzulinra van szüksége
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus -
2021.08.26. 05:03

Inzulinnal kezelt cukorbetegeknek jóval nagyobb körültekintéssel szükséges megszervezniük utazásukat, üdülésüket. A legfontosabb kérdések és problémák a következő témakörökön belül szoktak előfordulni.
COVID-térkép európai nyaralást tervezőknek
WEBBeteg -
2021.08.13. 13:18
A horvát tengerpart és egyes osztrák tartományok is a sárga zónába kerültek az Európai Betegségvédelmi és Járványvédelmi Központ (ECDC) friss, régiós szintű térképén.
Az utazók hasmenése a nyaralást is tönkreteheti
Budai Allergiaközpont - Dr. Polgár Marianne, gyermekgyógyász, gasztroenterológus -
2021.08.01. 09:36
Nem árt, ha már most teszünk azért, hogy a közelgő nyaralásról lehetőleg csak szép emlékeink maradjanak. A nyaralás alatt vagy hazaérkezés után kezdődő hasmenés felnőtteknél többnyire inkább csak kellemetlen, de gyermekeknél, időseknél akár kórházi kezelést igénylő kiszáradást is okozhat. A megelőzésben a probiotikumok szedése is segíthet.
Fekete halál - Mit érdemes tudni a pestisről?
Medipress -
2021.07.07. 20:33
A pestist a Yersinia pestis nevű baktérium okozza, amit egyes rágcsálókon élősködő bolhák csípésük során terjesztenek, az ember főként így fertőződhet meg, de a fertőzés emberről emberre közvetlenül is terjedhet. A következmények horrorisztikusak, a világtörténelem legszörnyűbb járványaiként tartják számon a pestismegbetegedés-hullámokat.