Utazás
Mindent a témáról
|
További tartalmak
Minden rovat és szolgáltatás
|
Mikor elegendő az otthoni elsősegélynyújtás, és mikor kell haladéktalanul orvosi segítséget hívni?
Egyszerű rovarcsípéseknél (bögöly, hangya, bolha, poloska) elegendő a csípés helyének hűtésével, és esetleg alkoholtartalmú fertőtlenítő hatású oldattal történő fájdalomcsillapítás. Ha szükséges, használhatunk úgynevezett antihisztamin hatású krémeket, hogy a viszketést csillapítsuk.
Nehéz megállni a csípés helyének vakarását, de mindenképp kerülendő, mert a körmünkkel okozott hámsérülések felülfertőződhetnek!
Ha külföldi tartózkodás során, ismeretlen ízeltlábú csípésével találkozik, feltétlenül hívjon orvosi segítséget! Az alkalmazott elsősegély méhcsípések esetében alább alkalmazott módon történjen!
A méhek és darazsak okozta csípések veszélyesebbek lehetnek, mert egyrészt egyes fajok csípése mérgező lehet, másrészt a mérget nem tartalmazó csípésekre is sokan allergiásak. Képesnek kell lennünk arra, hogy felmérjük, mikor elegendő az otthoni elsősegélynyújtás, és mikor kell haladéktalanul orvosi segítséget hívni! Ne akarjuk magunk meggyógyítani a beteget, bízzuk szakemberre!
Amennyiben a megcsípett személy nem túlérzékeny, nem tapasztal nála súlyos tüneteket, elegendő a fullánk eltávolítása a seblemosás és a hűtés alkalmazása, esetleg antihisztaminos krém használata.
Ezt olvasta már? Ön tudja, mit tegyen anafilaxiás sokk esetén?
Ha a kullancs már makacsul belefúrta magát a bőrbe, tilos bármiféle folyadék vagy krém használata! Ilyenkor tiszta, esetleg fertőtlenített csipesszel fogja meg a rovar testének minél nagyobb részét, és óvatos, csavaró-húzó mozdulatokkal távolítsa el.
Amennyiben a kullancscsípést követően bármiféle, mással nem magyarázható tünetet tapasztal (pl. bőrpír, piros folt, hőemelkedés, láz), feltétlenül forduljon orvoshoz!
Magyarországon nem él olyan pókfaj, melynek harapása mérgező lenne. A búvárpókban ugyan kimutatták méreg termelődését, de ez a faj nem harap. A legkellemetlenebb a mintegy 1,5-2 cm hosszúságú dajkapók harapása, amelynek nyomán olykor hetekig tartó égető érzés keletkezhet a csípés helyén. A dajkapók előfordulása hazánkban ritka, és harapni is csak a nőstény szokott, ha ivadékait védelmezi.
A pókharapások helyszíni ellátásakor a rovarcsípéseknél ismertetett módon járjunk el.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Horváth Balázs, általános orvos
Percentilis görbék
Dr. Árki IldikóA gyermekek súly- és hosszfejlődésének nyomon követését szolgálják.
Fáradékonyság
Dr. Antalffy Katalin AnitaA fáradékonyság hátterében különböző okok állhatnak. Mik lehetnek ezek?
Nyaralással járó veszélyek, melyek megelőzhetők
A nyaralás minden család életében kellemes időtöltés lehet, amikor a szülők hosszabb szabadságot is ki tudnak venni, és szerencsés esetben utazásra, környezetváltozásra is lehetőség adódik. Erre azonban, anyagi okok miatt, sajnos egyre kevesebbeknek van módjuk.
Hogyan vigyünk gyógyszereket, ha repülővel utazunk?
Az utóbbi években alaposan megszigorodott a repülőterek biztonsági ellenőrzése, ami nagyobb odafigyelést kíván a gyógyszerrel utazóktól is.
Rovarcsípések és azok hatásai
Itt a nyár, a kerti programok, kirándulások és a rovarcsípések időszaka. A rovarok zöme ártalmatlan, de azért sosem árt ha felkészülünk egy-egy utazás során a ránk váró kellemetlenségekre is!
bőrgyógyász, onkológus
Figyelem! Az oldalon található információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakszerű orvosi véleményt. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!