Mi a teendő rovarcsípés esetén?
frissítve: 2022.07.19.
Mikor elegendő az otthoni elsősegélynyújtás, és mikor kell haladéktalanul orvosi segítséget hívni?
Egyszerű rovarcsípéseknél (bögöly, hangya, bolha, poloska) elegendő a csípés helyének hűtésével, és esetleg alkoholtartalmú fertőtlenítő hatású oldattal történő fájdalomcsillapítás. Ha szükséges, használhatunk úgynevezett antihisztamin hatású krémeket, hogy a viszketést csillapítsuk.
Nehéz megállni a csípés helyének vakarását, de mindenképp kerülendő, mert a körmünkkel okozott hámsérülések felülfertőződhetnek!
Ha külföldi tartózkodás során, ismeretlen ízeltlábú csípésével találkozik, feltétlenül hívjon orvosi segítséget! Az alkalmazott elsősegély méhcsípések esetében alább alkalmazott módon történjen!
Méh- és darázscsípés
A méhek és darazsak okozta csípések veszélyesebbek lehetnek, mert egyrészt egyes fajok csípése mérgező lehet, másrészt a mérget nem tartalmazó csípésekre is sokan allergiásak. Képesnek kell lennünk arra, hogy felmérjük, mikor elegendő az otthoni elsősegélynyújtás, és mikor kell haladéktalanul orvosi segítséget hívni! Ne akarjuk magunk meggyógyítani a beteget, bízzuk szakemberre!
Azonnal hívjunk orvost, ha:
- szájban, vagy orrban történt a rovarcsípés (fulladásveszély!);
- ha öntudatvesztést tapasztal;
- sápadtságot, verítékezést, nyirkos bőrt, szapora légzést vagy pulzust, bágyadtságot észlel a megcsípett egyénnél.
Az orvosi segítség megérkezéséig tegye a következőket:
- Kísérelje meg megkeresni a rovart, és azonosítani, vagy megmutatni a kiérkező orvosnak!
- Ha szájban történt a csípés, és a beteg eszméleténél van, szopogattasson vele jeget!
- Próbálja meg csipesszel vagy steril tűvel eltávolítani a fullánkot!
- Ha a csípés nem a szájban történt, alkalmazzon steril seblemosást (pl. alkohol)
- Hűtse a duzzanatot!
- Ha a csípés nem a szájban történt, használhat antihisztamin hatású krémet.
Teendők, ha a beteg ismerten allergiás a rovarcsípésre:
Amennyiben a rovar által megcsípett személy allergiás a csípésre, anafilaxia léphet fel, azaz fulladással, vérnyomáseséssel járó allergiás reakció. Ebben aze setben egy előretöltött adrenalintartalmú önadagoló „toll” (felnőttek esetében Epipen/Anapen, illetve gyermekek esetében Epipen Junior/Anapen Junior) használata menthet életet, amelyet igazoltan súlyos allergiás betegek részére írhat fel az orvos. Ezt az injekciót anafilaxiás tünetek esetén azonnal, izomba kell beadni. Az Epipen és az Epipen Junior használatának bemutatása ezen oktatóvideón tekinthető meg. Az adrenalintartalmú önadagoló "toll" alkalmazása mellett is haladéktalanul mentőt kell hívni a beteghez, mert további orvosi ellátásra lesz szüksége!
Ezt olvasta már? Ön tudja, mit tegyen anafilaxiás sokk esetén?
Ha nem jelentkezik túlérzékenységi reakció:
Amennyiben a megcsípett személy nem túlérzékeny, nem tapasztal nála súlyos tüneteket, elegendő a fullánk eltávolítása, a seblemosás és a hűtés alkalmazása, esetleg antihisztaminos krém használata.
Kullancscsípés
Ha a kullancs már makacsul belefúrta magát a bőrbe, tilos bármiféle folyadék vagy krém használata! Ilyenkor tiszta, esetleg fertőtlenített csipesszel fogja meg a rovar testének minél nagyobb részét, és óvatos, csavaró-húzó mozdulatokkal távolítsa el.
Amennyiben a kullancscsípést követően bármiféle, mással nem magyarázható tünetet tapasztal (pl. bőrpír, piros folt, hőemelkedés, láz), feltétlenül forduljon orvoshoz!
Pókharapások
Magyarországon nem él olyan pókfaj, melynek harapása mérgező lenne. A búvárpókban ugyan kimutatták méreg termelődését, de ez a faj nem harap. A legkellemetlenebb a mintegy 1,5-2 cm hosszúságú dajkapók harapása, amelynek nyomán olykor hetekig tartó égető érzés keletkezhet a csípés helyén. A dajkapók előfordulása hazánkban ritka, és harapni is csak a nőstény szokott, ha ivadékait védelmezi.
A pókharapások helyszíni ellátásakor a rovarcsípéseknél ismertetett módon járjunk el.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Horváth Balázs, általános orvos