Hogyan legyen valódi kikapcsolódás a nyaralás?

megjelent:
Ne stresszeljük túl, ne akarjunk tökéletest, és legfőképpen ne tervezzük túl. Bár sokan egész évben várják a nyarat, a nyaralás mégsem mindig hozza el a várt feltöltődést. Előfordul, hogy a vakáció végeztével sokan még fáradtabbnak, üresebbnek vagy csalódottabbnak érzik magukat. Mi lehet ennek az oka – és hogyan lehet másképp csinálni?
A tökéletes nyaralás mítosza
A közösségi média gyakran azt az illúziót kelti, hogy egy „jó nyaralás” egzotikus, látványos, vagy épp programokkal teli és mindig boldog. Ez azonban nagyon gyakran irreális elvárásokat szül. Már a készülődés során is feszültség jelentkezhet: sikerül-e mindennel beleférni az időbe? Ki mit szeretne? Elég lesz az idő, a pénz, az energia?
Sokan emiatt túl sok programot, „teljesítendő feladatot” zsúfolnak a tervükbe. A túlszervezett nyaralás egyik leggyakoribb csapdája, hogy pihenés helyett csak egy újabb teljesítményhelyzetet hoz létre – csak más köntösben. A feltöltődés elmarad, a konfliktusok pedig könnyen kiéleződhetnek, főleg családi utazások során.
Ne akarjunk másoknak megfelelni, ez a mi kikapcsolódásunk, a saját habitusunkhoz, pihenési stílusunkhoz (aktív vagy passzív) igyekezzünk igazítani, hogy valódi feltöltődés lehessen.
Mit mondanak a kutatások? |
32 kutatás 9 országra kiterjedő metaanalízise azt mutatta, hogy a nyaralás elsődleges szerepe a stresszmentes időszak biztosítása, valamint hogy a „mentális leválás” (psychological detachment) és a nyaralás alatti aktivitás segítik a szabadság hosszabb távú jóllétre gyakorolt hatását. A Brit Pszichológiai Társaság cikke szerint a jól időzített pihenés akár 21 napig is javíthatja a jóllétet a szabadság után, szemben a korábbi eredményekkel, amelyek csak rövid ideig tartó hatást igazoltak. |
Mitől lesz valódi a kikapcsolódás?
1. Tartsunk szünetet a teljesítménykényszertől
A valódi pihenés nem produktív. Nem arról szól, hogy „jól kihasználjuk” az időt, hanem arról, hogy elengedjük a kontrollt. A túlnyomásos életmódból való kilépéshez idő kell, nem baj, ha nem az első napon jön el az ellazulás.
2. Legyen helye az „üresjáratnak” is
Ne akarjunk minden napot programokkal kitölteni. Az unalom is hasznos lehet: lehetőséget ad arra, hogy a test és lélek átkapcsoljon pihenő üzemmódba. Engedjük meg magunknak a semmittevést, az egyhelyben ülést, a spontán ötleteket.
3. Figyeljünk a saját igényeinkre
Fontos kérdés: Mi esik jól nekem igazán? Nem biztos, hogy ugyanaz, ami másoknak, vagy nem biztos, hogy az, amit korábban szerettünk. Lehet, hogy most egy csendes vízparti olvasás, egy erdei séta, vagy csak egy nap a kertben tenni-venni az aktuális legjobb választás.
4. Kommunikáljunk őszintén az elvárásokról
Ha párban, családdal, gyerekkel utazunk, érdemes előre megbeszélni: kinek mit jelent a pihenés, mik az alapvető igényei. A kompromisszumok, és az előzetes tudás a családtagok valós igényeiről nemcsak a konfliktusokat csökkentik, hanem segítenek abban, hogy mindenki megkapja a neki való feltöltődést.
5. Engedjük el az elvárásokat
Nem kell, hogy minden tökéletes legyen. Elromolhat az idő, lehet feszültség a családban, nem minden látványosság olyan, mint az Instagramon, vagy ahogy a látványosság honlapja beharangozta. A megengedő hozzáállás segít abban, hogy rugalmasabban viseljük a váratlan helyzeteket.
6. Kapcsolódjunk önmagunkhoz
A nyaralás lehetőséget ad arra, hogy újrahangolódjunk önmagunkra: mi az, ami hiányzott? Mi az, ami örömet ad? Mire lenne szükségem a mindennapokban is? Ebben segíthet akár a naplóírás, vagy akár csak egy csendes kávé egyedül a teraszon.
7. Több, rövidebb utazás idén
Bár többek szerint az egy hosszú nyaralás a látványos, és követendő, ha több rövidebb programot tervezünk, azzal könnyebben elkerülhető a stresszes túlzott készülődés, csökkennek a mindent vagy semmit elvárások, és jobban fenntartható a nyaralások utáni pozitív utóhatás.
A nyaralás élményei: mi az, ami tényleg számít?
A várt élmények önmagukban nem elegendők, a pihenés hatékonyságát több minden is befolyásolja:
- A menet közbeni mentális leválás a munkahelytől
- A testmozgás, különösen természetes környezetben (séta, túra, úszás, biciklizés)
- Az autonómia (szabadon eldöntött programok és új dolgok kipróbálása)
- A társas kapcsolódás, különösen barátokkal, családdal
Miért csökken hamar az utazás után az örömérzet?
A viszonylag gyors visszaesés legfőbb oka, ha a mindennapi stressz egyből belép az életünkbe a visszaérkezéskor. Ilyenkor a “set-point” elmélet szerint a boldogságunk visszatér egy egyéni alapértékre.
Miért érdemes mégis rendszeresen pihenni?
A mentális egészségre gyakorolt hatás a csökkenő szorongás, javuló hangulat, kreatívabb gondolkodás. Mindemellett a fizikai egészségünk is javul: a rendszeres pihenés előnyös a szív- és érrendszerre: hosszú távon akár 20–30%-kal csökkentheti a halálozást és a szívbetegségek kockázatát, javul az alvás, és csökken a stresszhormonok szintje a szervezetben.
A lelki töltődés a mindennapokban is fontos
A nyaralás nem csodafegyver. Ha túlhajszolt, kimerült, kiégett állapotban érkezünk, nem biztos, hogy egy hét alatt csodát tesz. Érdemes egész évben beépíteni a mindennapokba is a mikro-pihenéseket: sétákat, digitális detoxot, relaxációs technikákat, „szabad estéket”. Akár már 1-2 héttel a nyaralás előtt érdemes lehet ezt a hangolódást elkezdeni, ugyanis sokan például akkor betegednek le, amikor a túlhajszoltságból egyből a pihenésbe „ugranak”.
A várakozás öröme önmagában is pihentető |
A tanulmányok szerint már a nyaralás megtervezése is jelentős boldogságfokozó hatással bír: akár 8 hétig is javíthatja a hangulatot az utazás előtt. Ezért érdemes tudatosan élvezni az utazás előkészületeit: tervezni a programokat, böngészni a helyi finomságokat, vagy csak annak örülni, hogy lesz időnk lassulni. |
A vakáció jó alkalom arra, hogy rátaláljunk, mi az, ami valóban pihentet minket, és ezt „hazavigyük magunkkal”. Mert a pihenés nem luxus, hanem mentális egészségünk alapfeltétele! Amennyire lehet, kövessük ezért a saját igényeinket.
Tovább
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
Felhasznált irodalom:
- Mental wellbeing tips (NHS)
- What is mindfulness? (headspace)
- Vacation Is a State of Mind (Psychology Today)
- Vacations Are A Necessity, Not A Luxury (Psychology Today)
- 3 Science-Backed Ways to Maximize Your Vacation's Mental Health Benefits (health)
- What Promotes the Happiness of Vacationers? A Focus on Vacation Experiences for Japanese People During Winter Vacation (NIH)