Diagnosztikai módszerek - Vastagbéltükrözés

Dr. Németh Ágnes
szerző: Dr. Németh Ágnes - WEBBeteg
megjelent:

A vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) során a végbél és a vastagbél üregét vizsgálják. A vizsgálat lehet diagnosztikus vagy terápiás célú. Fontos diagnosztikus lépés az alsó tápcsatorna betegségeinek felderítésénél, tumor kutatásnál. Vastagbélrák szűrésére is használják.

Maga a vizsgálóeszköz (endoscop) kb. 140-170 cm hosszú, hajlékony cső. Az endoscop segítségével részletes áttekintést nyerhetünk a vastagbél faláról, emellett speciális eszközökkel szövetmintát is lehet venni. Illetve speciális esetekben vérzéscsillapítás is végezhető.

A leggyakoribb daganatok első tünetei

Magyarországon a halálozási okok második helyén a daganatos megbetegedések állnak. Évente körülbelül 66 ezer új daganatos beteget fedeznek fel. A leggyakoribb daganat még mindig a tüdőrák. Férfiaknál a prosztata-, és a fej-nyaki rákos betegségei, míg nőknél a vastag-, valamint az emlőrák száma mutat némi emelkedést.
A leggyakoribb daganatok első tünetei

A vastagbéltükrözés előtt

A vizsgálat elkészítéséhez megfelelő előkészítés szükséges, hogy a bélsárral szennyezett bélfal tisztábbá váljon. Mindez azért szükséges, hogy jobb képet kapjunk a vizsgálandó területről. A béltisztítást segíti a vizsgálat előtt legalább egy napos, szilárd ételt alig tartalmazó, folyékony étrend. A béltisztításnak különböző módszerei vannak. Fontos lépés a hashajtás és a vizsgálat előtti beöntés.

A rendszeresen szedett gyógyszereket a beteg beveheti, azonban a véralvadásgátlókkal, illetve cukorbetegség esetén az inzulin adásával kapcsolatban a kezelőorvost előzetesen meg kell kérdezni. Amennyiben a betegnek bármilyen szívbillentyű betegsége van, a kezelőorvossal egyeztetni kell, ugyanis vannak olyan szívbillentyű betegségek, melyeknél antibiotikus védelem szükséges a vastagbéltükrözés során. A vizsgálat előtt szükséges a véralvadási paraméterek laborban történő meghatározása, mely befolyásolhatja a mintavétel utáni vérzéses eseményeket.

Vastagbél CT - Esély a teljes gyógyulásra!

A vastagbél CT-vizsgálata lehetőséget ad arra, hogy a vastag- illetve végbél daganatos megbetegedéseit időben felfedezzék. A korai diagnózis esélyt ad a teljes gyógyulásra, ezért a szűrővizsgálat nagyon fontos.
Vastagbél CT

A vizsgálat előtt közvetlenül néhány intézményben altató, bódító gyógyszert adnak be vénásan, melynek hatására a beteg szendereg a vizsgálat alatt. A vizsgáló eszköz felvezetése előtt a végbél nyílását bekenik szilikon olajjal, majd először ujjal tapintják körbe a végbél körüli területet.

A vizsgálat

A vizsgálat kezdetén a beteg oldalfekvésben fekszik, majd háton fekvő helyzetbe fordul át. A látóteret, hasonlóan a gyomortükrözéshez, levegő befújásával lehet növelni. A vastagbél falát részletesen áttekintik. Az eszköz egy speciális csatornáján keresztül felvezetett fogók és csipeszek alkalmasak szövettani mintavételre, kis polypok eltávolítására, vérzésforrás elsütésére.

A vastagbéltükrözés után

Amennyiben a vizsgálatot bódításban végzik, úgy autó vezetése nem ajánlott a vastagbéltükrözés után. A vizsgálatot követően, különösen, ha polypeltávolítás vagy szövettani mintavétel történt, előfordulhat kisebb vérzés a széklettel együtt. Amennyiben erős vérzés jelentkezne, mindenképpen fel kell venni a kapcsolatot a kezelő orvossal. A vizsgálat közben befújt levegő miatt előfordulhat fokozott bélgázosság. Mivel maga az endoszkóp fokozott mechanikai irritációnak teszi ki a végbelet, ezért előfordulhat, hogy a korábban már meglévő aranyeres panaszok fokozódnak.

A vizsgálat kellemetlen élményét ellensúlyozza, hogy a vett szövettani minták általában jól értékelhetőek, hogy egy-egy panaszt okozó polyp azonnal eltávolítható és hogy a bélfal elváltozásokat egy megfelelő szakember biztonságosabban tudja megítélni, mint egy esetleges kontrasztanyagos vastagbélvizsgálat eredményét.

(WEBBeteg . Dr. Németh Ágnes)

Diagnosztiakai módszerek
  • CT (computertomographia)

vastagbéltükrözés

vizsgálat

vastagbélrák

Cikkajánló

Érszűkület Érszűkület

Melyek a figyelmeztető jelei? Mi okozhatja a kialakulását?

Édesítésre használt anyagok Édesítésre használt anyagok

Milyen előnyeik és hátrányaik vannak a különféle típusoknak?

Kapszula endoszkópia - A vizsgálat menete, javallatai és korlátai

A kapszula endoszkópia egyszerű, biztonságos, a betegek által is könnyen elfogadható technika, amely lehetővé teszi a teljes tápcsatorna, beleértve a korábban...

A kettős ballon és egyes ballon enteroszkópia

A kettős ballon enteroszkópia (illetve módosított változata, az egyes ballon enteroszkópia) a vékonybél vizsgálatára szolgáló endoszkópos eljárás, amelynek...

Diagnosztikai módszerek: endoszkópos vizsgálatok

Endoszkópos vizsgálatok során alkalom nyílik az üreges szervekbe történő közvetlen betekintésre, ám emellett szövettani mintavételre és kisebb beavatkozások...

Gyomortükrözés - Mikor szükséges? Hogyan zajlik?

A gyomortükrözéses (gastroscopia) vizsgálat mindig együtt történik a nyelőcső (oesophagoscopia), illetve a nyombél felső szakaszának (duodenoscopia)...

Diagnosztikai módszerek: ERCP

Az ERCP (endoszkópos retrográd cholangiopancreatographia) vizsgálat az epehólyag, az epeutak és a hasnyálmirigy bizonyos betegségeiről ad információt. Az ERCP...

Diagnosztikai módszerek

Összegyűjtöttük a legáltalánosabb és a hétköznapokban leggyakrabban előforduló diagnosztikai módszereket, vizsgálatokat. Táblázatunk segítségére lehet, hogy...

Kérje ingyenes cikkértesítőnket!
Amennyiben szeretne azonnali értesítést kapni a témában születő új cikkekről, adja meg az e-mail címét. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.