Gerincferdülés téma
Hanyagtartás és a gyermekkori gerincferdülés megelőzése

A gyermekkori gerincferdülés

Hátfájás a táskától?
Veleszületett ferdenyak
Gerincferdülés - Megelőzés és kezelés
A gerincferdülés következménye csípőízületi porckopás lehet
Gyógyítható-e a gerincferdülés?

A gerincferdülés (scoliosis) tünetei és kezelése

Mi okozhat hátfájást a légzés közben?
Gerincferdülés, lúdtalp és egyéb ortopédiai problémák

A leggyakoribb panaszok a gyermekortopédiai szakrendelésen
A Scheuermann-kór
Milyen a jó iskolatáska? - Előzzük meg a hátfájást!

Mondd meg a foglalkozásod és megmondom, mi bajod - Az állómunka

Gerincferdülés gyermekkorban
A gerincferdülés terápiája orvosi gyógymasszázs kezeléssel
Testtartásjavítás magyar módra: fiatalok a hátfájás megelőzéséért
Felmentés gerincferdülés miatt?
Hátizomzat-erősítő gyakorlatok irodában, iskolában
A gerincoszlop leggyakoribb eltérései
Gerincferdülés - Az orvos válaszol
Gerincferdülés műtét
A gerincferdülés (scoliosis) a gerincoszlop kóros oldalirányú elgörbülése. Oka a csigolyák egymáson való elmozdulása, elcsavarodása. Ha a görbület eléri a 45 fokot, akkor műtéti kezelés szükséges.
A műtét célja, hogy a csigolyák közötti ízületeket elmerevítsék, azért, hogy a görbület mérséklődjön. A műtétet mindig alaposan meg kell fontolni, mivel a gerincoszlop egyenesebb lesz, de az igénybevételeket nehezebben viseli, mert kevésbé mozgékony.
Gerinc deformitások
Az oldalirányú gerincferdülést szkoliózisnak nevezzük. Ez számos ok következménye lehet, van veleszületett formája is, de leggyakrabban a kamaszkori növekedés fázisában alakul ki és súlyosbodik.
Ilyenkor a gyermek egyik válla magasabban áll, mint a másik, lapockája előreemelkedik, a deréktájon levő bőrredők asszimetrikusak. Előrehajoltatva a gyermeket látszik, hogy a gerinc nem egyenes, esetleg a mellkas is magasabban áll az egyik oldalon.
Mivel a gerinc oldalirányban deformálódik el, a szkoliózis mellkasi deformitást is magával vonz, és nagyon súlyos esetben, akár légzőrendszeri gondokat is okozhat. Ritkán ilyen súlyos a helyzet.
A hát felső részén kialakuló fokozott görbületet kifózisnak, az ágyéki szakasz erőteljesebb görbületét lordózisnak hívják.
A kifózis tartását korrigálandó az ilyen gyermek az ágyéki gerincgörbületet fokozza, így kompenzáló lordózis is kialakulhat.
Ennek hátterében keresni kell az esetleg komolyabb ortopédiai kórokot is, és a kezelés ennek függvényében történik. Kifózis esetén is az első lépés a gyógytorna lehet, amely itt is a törzsizmok megerősítésén alapszik. Kerülni kell viszont az ugrálást, a tarkónállást, kézenállást, mert ezek a mozgások a háti gerincszakaszt nagyon megterhelik.