Szexuális élet a terhesség alatt

frissítve:
Sok várandós nőben felmerül a kérdés, szabad-e szexuális életet élni a terhesség ideje alatt. Nem árt-e a magzatnak vagy a kismamának? Vannak-e kerülendő pozíciók vagy szokások?
A terhesség természetes állapot, melyre komplikációmentes esetben a nemi élet nincs káros hatással, önmagában a terhesség tehát nem kívánja meg az intim együttlétek felfüggesztését. A szexuális aktus nem okozhat vetélést, még intenzívebb formában sem, normális lefolyású terhesség esetén olyan gyakran élhet szexuális életet a pár, ahányszor csak akar. A bekövetkező hormonális, testi és lelki változások ugyanakkor nagymértékben befolyásolják a szexuális életet, amelyekre fel kell készülnie a párnak.
I. Szex a terhesség első harmadában
Gyakori jelenség, hogy a férfi aggódik párja és leendő gyermeke egészségéért, így sokszor ők nem kezdeményezik a szexuális kapcsolatot az első három hónapban. Tudni kell azonban, hogy a vetélés nem a szex, hanem legtöbbször különböző kromoszóma- vagy egyéb fejlődési rendellenességek miatt következnek be.
A fejlődő magzatot védi a magzatvíz, akárcsak a nyákdugó, mely utóbbi a méhnyakat zárja a terhesség során. A gyermekének tehát semmi baja nem lesz, ha szeretkezik.
A terhesség ideje alatt a fehér folyás mennyisége megnövekedhet, de nem a szexuális ingerek következtében, hanem ilyenkor a sárgatestek hormonja befolyásolja a szervezet működését, és a hüvely sejtjeinek gyorsabb megújulását (is) eredményezi. A nagyobb mennyiségű folyást tehát egy természetes öntisztulási folyamat eredményezi.
A gyermek érkezése nem megoldás a párkapcsolati problémákra |
A gyermekvállalás semmiképpen nem jelentheti a párkapcsolati problémák tartós megoldását. Pontosan ellenkezőleg: míg a harmonikus kapcsolatban élő leendő szülőket még közelebb hozza egymáshoz, a problémás felek között még jobban megnyitja a már korábban is tapasztalható szakadékot. |
II. Szex a terhesség második harmadában
A második trimeszter során a kismamák közérzete javul, libidójuk erősödik. A 14. hét tájékán a rosszullétek elmúlnak, és a pocak sem akkora még, hogy az a mozgást megnehezítse. Sok várandós nő ilyenkor szexuálisan aktívabb, mint terhessége előtt.További előnyös változás, hogy a nők sok esetben ebben az időszakban könnyebben jutnak el az orgazmusig.
A szexszel kapcsolatban nem szabad elfelejteni, hogy terhesség során számos változás jön létre a női testben, amihez alkalmazkodni kell, az együttlétek során azokat figyelembe kell venni. A párnak közösen kell kialakítania az új szokásokat, ha szükséges, más pozitúrákat kell keresniük, esetleg változtatni kell az előjáték módján, időtartamán.
Terhesség idején a bőr sokkal érzékenyebb, és ugyanez igaz a mellekre is. A mellek a várandósság folyamán hatalmas változáson esnek át: méretük jelentősen megnő, sokszor tapasztalható a mellek feszülése, fájdalma, a szüléshez közeledve úgynevezett előtej ürülhet. Erről a partnernek nem szabad elfelejtkeznie, a szexuális együttlét során ezekre a jelenségekre figyelemmel kell lenni.
Az egyre növekvő pocakra is tekintettel kell lenni a szexuális aktus alatt. Amíg kényelmesnek érzi a kismama, bármelyik pozíciót választhatják terhesen is. A várandósság előrehaladtával azonban egyre többet kell kísérletezni, hogy megtalálják a mindkettejüknek megfelelő pózt, mert bizonyos testhelyzetek az anya számára kényelmetlenek lehetnek. A háton fekvés helyett választható az oldalsó, a partner előtti vagy fölötti helyzet. Ezek a változások azonban egyediek, minden kismamánál máshogyan alakulnak.
III. Szex a terhesség utolsó harmadában
A szüléshez közelebb kerülve a pocak egyre nagyobb lesz, a kismama mozgása nehezül, egyes mozdulatokat csak lassabban tud végrehajtani. Ez a fajta fizikai változás természetesen csökkenti a szex iránti lelkesedést, amely a 30. héttől a hormonszintek változása miatt egyébként is csökken.
A párok gyakran óvakodnak a nemi élettől a szüléshez közeledve, a koraszüléstől való félelem miatt. Amennyiben normális lefolyású a terhesség, az orgazmus nem növeli a koraszülés kockázatát, és nem indítja be a szülést, még annak várható időpontjához közeli alkalmakkor sem. Az orgazmus valóban okozhat méhösszehúzódásokat, ám ezek különböznek azoktól, melyeket a szülés során fog tapasztalni. Az arra hajlamos terhesek esetében olykor valóban bekövetkezhet koraszülés, ám ez a komplikációmentes esetekben nem jelent valós veszélyt.
Sok kismama a terhesség végéhez közeledve formátlannak érzi magát, amely lelki tényezőkön keresztül hat a libidó csökkenésének irányába. Ilyenkor a partnernek a szextől függetlenül is illik kedvesét pszichésen támogatni - hiszen egy nőt igazán az anyaság tesz teljessé!
Gyakori kérdések |
Megengedett az orális és az anális szex? Ajánlott óvszert használni? |
Amikor korlátozni kell a terhesség alatti szexet
Van néhány állapot, amikor az orvos a nemi élettől való tartózkodást tanácsolja a terhesség idején, vagy meg is tiltja azt. Ilyen állapotok lehetnek a következők:
-
Előző terhesség a várandósság korai időszakában spontán vetéléssel fejeződött be, esetleg ez többször ismétlődött.
-
Előző terhességben koraszülés fordult elő, vagy az aktuális terhességnél a koraszülés veszélye emelkedett.
-
Terhesség alatti hüvelyi fertőzés esetén.
-
A terhesség folyamán vérzés, görcsös medence- és/vagy hastáji fájdalom lép fel.
-
A méhszáj nyitott állapota esetén.
-
A placenta részlegesen vagy teljesen fedi a méhszájat
-
A magzatburok megrepedt, a magzatvíz szivárog.
Szexuális élet a gyermekágyas időszakban
Szülés után a női szervezetnek pihenésre, regenerálódásra van szüksége, hüvelyi szülés és császármetszés esetén is. Általában azt ajánlják, hogy 6 hétig várjon a nemi élettel, ennyi időre van szüksége a méhszájnak a gyógyuláshoz, illetve a különböző hegek gyógyulásához.
Amennyiben túlságosan kimerültnek, fáradtnak érzi magát a szexhez, nem kell siettetni a nemi együttlétet, vagy találják meg az intimitás egyéb formáit. Ha úgy érzi, készen áll a szexre, kezdjék azt finoman, óvatosan.
Sok nő számára jár fájdalommal a szülés után ismételten megkezdett szexuális élet. Ennek leggyakoribb oka a magas prolaktinszinttel összefüggő hüvelyszárazság, ami idővel fokozatosan enyhül, kb. fél éven belül megszűnik. Ritkább esetben okozhatja a repedések lassabb vagy hegesedéssel, összenövésekkel járó gyógyulása, erre nőgyógyászati vizsgálaton fény derül.
Az egész várandósság alatt fontos a kommunikáció
Ahány leendő szülő, annyiféle helyzet – minden esetben szükséges, hogy a pár a szexualitással kapcsolatos félelmeit egymással megossza, azokat megnyugtató módon megbeszéljék.
Vannak olyan párok, akik a terhesség egész ideje alatt változatlan formában élnek nemi életet, és léteznek olyanok, akik a terhesség ideje alatt egyáltalán nem igénylik azt. Az, hogy a nemi élet a kilenc hónap során hogyan alakul – természetesen azokban az esetekben, ahol a szexuális együttlét korlátozása orvosi szempontból nem indokolt –, kizárólag a leendő szülőkre tartozik. Bárhogyan is történjen, csak az számít, hogy a kismama és párja harmonikusan, kiegyensúlyozottan, egymással egyetértésben várhassa gyermekük születésének napját – akár szexszel, akár anélkül.
Ez is érdekelheti A leggyakoribb terhességi félelmek
Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szakértőnk: Dr. Kónya Judit
További felhasznált források: Cs.K. fordító, K.J. fordító