A női orgazmus titkai - Az orvos válaszol
megjelent:
A nők többsége köztudomásúlag nehezebben éri el az orgazmust, mint a férfiak. Vajon mi lehet ennek az oka? És mit jeleznek az orgazmushoz kapcsolódó szokatlan tünetek? Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
A férfiak és a nők közötti különbségeket nagyon sokan boncolgatták már, hiszen a téma kimeríthetetlen forrásból fakad: milliók élnek át az orgazmussal kapcsolatos kisebb-nagyobb zavarokat.
Mi is az az orgazmus?
Az orgazmus egy igen bonyolult lelki és agyi folyamat, amely során oxitocin hormon termelődik, amely a szexuális izgalom legfőbb okozója. Az agyunkban helyet kapott egy úgynevezett vágyközpont is, amely különböző jeleket küld szét a gerincvelőn át a nemi szervekhez, és folyamatos izommozgásokat stimulálva. A lezajló folyamat hatására boldogsághormon áramlik szét a testben. Minden ember egyéni, egyedi módon éli ezt meg, az orgazmushoz való viszonyunkat, a partnerhez való érzelmi kötődésünket azonban sok tekintetben meghatározza nemi hovatartozásunk.
Még soha nem volt orgazmusom, mi lehet a baj?
Önkielégítés útján sem volt orgazmusa? Ezt kellene megpróbálnia. Amennyiben nem jut el sohasem a csúcsra ezen az úton sem, én mindenképpen szexuálpszichológust javaslok, mivel lehet, hogy valami lelki gát van magában. A probléma lányoknál sokkal inkább lelki eredetű. Amennyiben ezen az úton sikeres, akkor abból esetleg meg lehet tudni, mi az, ami a maga szívéhez (a hüvelyi orgazmushoz) vezető út.
A női orgazmuszavarok gyakori okai |
A különféle orgazmuszavarok létező problémák fiatal- és idősebb korban is, amelyekről tabuk nélkül kell tudnunk beszélni. Feszültség, depresszió, esetleg régebbi negatív szexuális élmények is okozhatják az orgazmus zavarait, a szervi problémák ritkábban szerepelnek az okok között. A női orgazmusképtelenségnek (anorgazmia) számos, igen különböző oka lehet. Ilyenek például:
|
Mi állhat a hüvelyi orgazmus útjában?
Az orgazmus leggyakrabban a csikló és környéke, illetve a hüvely bemeneti része izgatásával váltható ki, mivel a hüvely magasabb részein jóval kevesebb a mechanikus érzékelésre képes idegvégződés. Így az, hogy a csiklón keresztül kiváltható orgazmus, sőt akár többszörösen is, mindenképpen normális szervi működésre utal.
A kérdés másik része, hogy akkor miért nem élvezi, sőt nem is kívánja a szexet, noha orgazmusra - például önkielégítés során - képes. Azon nem szabad csodálkozni, hogy egy olyan aktusban nem leli örömét, amelytől előre fél és amely inkább okoz szorongást, mint gyönyört.
A szexhez való negatív viszonyulásának mind fizikai, mind lelki oka lehet, a pszichés vagy kapcsolati ok azonban sokkal gyakoribb. A korai fájdalmas együttlét traumája, a szextől való öntudatlan félelem, a párkapcsolat problémái, a terhességtől való félelem és még sok egyéb olyan pszichés gátat eredményezhet, amely megakadályozza, hogy élvezze az együttlétet.
Milyen szervi eredetű problémák merülhetnek fel?
Szervi akadályra leggyakrabban akkor kell gondolni, ha más kellemetlen panaszok akadályozzák a szexuális öröm elérését, mint például az aktus közbeni fájdalom, vagy a hüvelyszárazság. Ezeknek leggyakrabban jól azonosítható és kezelhető oka van, forduljon a problémával nőgyógyászához.
A hüvely szárazsága lehet akár alkati dolog, akár a nem megfelelő előjáték okozhatja, kitartóbb előjáték vagy síkosító segíthet. Fájdalmas szexuális együttlétet okozhat krónikus kismedencei gyulladás, hüvelyfertőzés, -gyulladás, -irritáció, korábbi nőgyógyászati műtét, akár gátmetszés hege, kismedencei ciszta stb.
Mindenképp javaslom tehát nőgyógyász felkeresését, valamint azt, hogy problémáit a partnerével is őszintén beszéljék meg. A megoldás talán sokkal egyszerűbb, mint remélni merné.
Vizeletcsepegés orgazmus közben
Tudni kell, hogy egyes nők az orgazmus pillanatában - hasonlóan a férfiakhoz - "ejakulálnak", azaz az ondóhoz hasonló mennyiségű, de valamivel hígabb folyadék távozik a hüvelyükből. Ezt sokan összetévesztik a vizeléssel. Pontosan meg kellene nézni, hogy biztosan vizelet távozik-e az orgazmus pillanatában. Ha "ejakulál", azt nem kell szégyellnie, természetes jelenség, beszélje meg partnerével.
Ha valóban vizelet távozik, mindenképpen forduljon nőgyógyászhoz-urulógushoz. Ha telt a hólyag, a méh orgazmus közben történő összehúzódása okozhatja a vizelet elcseppenését. Elképzelhető, hogy a húgyhólyagzáró izom gyengesége vagy magának a gátizomzatnak a gyengesége okozza a problémát, ez szülés után nem ritka. Ha erről van szó, a medencefenéki izmok speciális intim tornával megerősíthetők, súlyosabb esetben műtéttel korrigálhatóak, továbbá érdemes figyelni arra, hogy kiürített hólyaggal kerüljön sor az együttlétre.
Tovább A jó szexuális élet titka az egészség
Forrás: WEBBeteg összeállítás
Válaszoló orvosok: Dr. Zsirai László, Dr. Farkas Ágnes, Dr. Deli Tamás szülész-nőgyógyászok, Dr. Bessenyei Mónika neurológus