Érszűkület - Rizikófaktorok és kivizsgálás
Az életkor előrehaladtával folyamatosan nő az érszűkület kialakulásának veszélye, ugyanakkor több kockázati tényező is megkétszerezi ezt. Ezek közé tartozik a dohányzás, a nem kontrollált magas vérnyomás, az alkoholfogyasztás, és a cukorbetegség.
Folyamatosan nő az érszűkület kialakulásának veszélye az életkor előrehaladtával - derül ki az Ereink Védelmében (ÉRV) Program legfrissebb eredményeiből. Kiss István, a Magyar Hypertonia Társaság elnöke csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: a programban részt vevő csaknem 22 ezer betegen folyamatosan kontrollvizsgálatokat végeztek, és azt is megállapították, hogy a rendszeres mérések révén kiszűrhető és kezelhető a már kialakult vagy nagy eséllyel kialakuló érbetegség.
Kiss István elmondta: az ÉRV Program célja a tünetmentes érszűkület felderítése és a kiemelkedően magas szív- és érrendszeri halálozási arány csökkentése. Ehhez az érelmeszesedést kell felismerni és kezelni, mert később ez vezethet infarktushoz, stroke-hoz, vagy vesebetegségekhez. A programba 3 évvel ezelőtt 21892 beteg került be, az átlagéletkoruk 61,5 év volt.
Elhízás - A kritikus mutatók |
|
Érelmeszesedés - Hogyan vizzsgálható?
A Hypertonia Társaság elnöke arról számolt be: a bevont betegek 14 százalékánál egyértelműen kimutatható volt az érbetegség, további 15,6 százalékuknál pedig feltételezhető volt a későbbi kialakulása. A boka/kar vérnyomás-értékek arányszámából az évek során kiderült: a kétes esetek felénél nem történt változás, 12,2 százalékuknál viszont beigazolódott a betegség. A kontroll vizeteken egyébként a vérnyomás, a koleszterinszint, a vércukorszint és a húgysavszint változásait is vizsgálták a szakemberek, és megállapították, hogy a már diagnosztizált és kezelt betegeknél kézzelfogható volt a javulás.
Ön hajlamos az érbetegségekre? |
Vegyük számba érbetegséget okozó rizikótényezőit! TESZT |
Farkas Katalin, a Magyar Hypertonia Társaság vezetőségének tagja azt mondta: a program kiterjesztéseként elindították az ÉRV Regiszter Programot is, amelynek célja az, hogy valós képet kapjanak a Magyarországon élő érbetegek számáról, arányáról, valódi egészségi állapotáról. Ehhez több mint 20 ezer páciens csatlakozott és országszerte 151 családorvost vontak be. A programban elsősorban a veszélyeztetett betegeket vizsgálták, itt a résztvevők 18,3 százalékánál egyértelműen kimutatható volt a már kialakult perifériás érbetegség. A vizsgálatban 27,2 százalékban mutatták ki a betegséget azoknál, akiknél alsó végtagi fájdalom jelentkezett, 58,2 százalékban pedig azoknál, akiknél a pulzus nem volt tapintható.
A szakember szerint a vizsgálati eredmények igazolták, hogy az életkor előrehaladtával folyamatosan nő az érszűkület kialakulásának veszélye, ugyanakkor több kockázati tényező is megkétszerezi ezt. Ezek közé tartozik a dohányzás, a nem kontrollált magas vérnyomás, az alkoholfogyasztás, és a cukorbetegség.
A metabolikus szindróma |
A metabolikus szindróma tünetei a csökkent glükóztolerancia (vércukorszint-emelkedésre való hajlam), a magas vérnyomás, az elhízás (főleg a hasra), a magas vérzsírszint és a magas koleszterinszint, amelyek már önmagukban is fokozzák a szívkoszorúér-betegség, a stroke és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának valószínűségét, együttesen azonban még jobban emelik a kockázatot és rövidítik az életet. Ha Önnek metabolikus szindrómája van, vagy megjelent annak bármelyik komponense, akkor eljött az ideje, hogy határozottan változtasson az életmódján! Szerencsére a metabolikus szindróma megfelelő életmódváltással felszámolható, amelyet azért is érdemes megtenni, mert mennél hosszabb ideig áll fent, annál több nehezen gyógyítható vagy éppen maradandó károsodást hagy hátra (pl. érelmeszesedés, szívinfarktus, stroke). A metabolikus szindróma |
(FH)