Barnulás: elérhető biztonságosan az egész évben barna bőrszín?

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Kádár Eszter frissítve:

Nem is olyan régen a napbarnított bőrszín képzeletünkben az egészséggel és a szépséggel kapcsolódott össze. Napjainkra azonban a trend - a bőrgyógyászok ajánlásával összhangban - lassan megfordulni látszik.

A barna bőr elérésének módszerei

A napbarnított bőr több módszerrel elérhető, ugyanakkor minden módszernek megvannak a maga hátrányai is.

1. Napozás – klasszikus, de az év nagy részében nem alkalmazható, csak korlátozottan és fényvédelem mellett alkalmazandó módszer.
2. Szolárium – gyors, de a bőr egészsége szempontjából a legkárosabb megoldás.
3. Önbarnító készítmények – otthon is alkalmazható módszer, azonban ennek is vannak előnytelen hatásai.

A napsugarak és a szolárium keltette sugarak egyforma mechanizmussal eredményezik a bőr barnulását: a bőrben található melanocyta nevű sejteket nagy mennyiségű melanin termelésére késztetik. A melanin barnás árnyalatú festékanyag, mely így a bőrben felhalmozódva megváltoztatja, sötétebbre színezi bőrünket. Funkciója a káros UV-sugárzás elleni védelem, ugyanakkor tévedés úgy gondolni rá, hogy a barnulással védettebbek lennénk az UV-ártalommal szemben. A bőr barnulása ugyanis már annak a jele, hogy a bőrt fokozott UV-terhelés érte és védekezni kezd a hatás ellen.

Az önbarnító készítmények hatóanyaga a dihidroxi-aceton, amely a bőr legfelső, elszarusodott rétegét színezi be. Az így nyert barnaság kémiai úton alakul ki, gyorsabban elmúlik, és nem véd az UV-sugárzás ellen.

A napfény természetes barnító hatása

A legolcsóbb és korlátozottan orvosok által is ajánlott megoldás a napozás. Számos bőrbántalom, például a pattanásos bőr, az ekcéma és a pikkelysömörös esetek egy része is javulással reagálhat a napfényre. Emellett a napfény jó hatással van kedélyállapotunkra, és nélkülözhetetlen a D-vitamin képződéséhez.

Semmiképpen nem ajánlott azonban a napozás sem a barnulás, sem a D-vitamin-szint növelése céljából. A szükséges D-vitamin létrejön a szervezetben akkor is, ha az arcunk, kezeink, nyakunk napon van naponta néhány percen keresztül. A napsugarak károsító hatásaként ugyanakkor néhány órán belül a bőr enyhébb vagy komolyabb égési sérülése jelentkezik (napégés), a gyulladásos folyamatok fellángolhatnak; a hosszabb távú hatások közt pedig a napsugarak bőröregítő, ráncképződést elősegítő, bőrrákot okozó hatásával kell számolnunk.

A fényvédő készítménye használata erősen ajánlott a következő szempontokat számításba véve:

  • Aki hosszabb ideig napon tartózkodik, van védje a fejét, szemét kalappal, napszemüveggel, valamint az arcot 50+ SPF faktorszámú napvédő krémmel.
  • A testfelületünket nagyjából egy golflabdányi mennyiségű fényvédő krémmel kell bekenni, amennyiben a kíván védelmet el akarjuk érni, itt is javasolt az 50+ SPF faktor.
  • Télen is ártalmasak a napsugarak, így az arc területére télen is javasolt a legalább 30+ SPF faktorszámú fényvédő. Az 30 SPF faktornál gyengébb krémek az ózonréteg elvékonyodása miatt ma már nem elegendőek a káros hatások ellen.
  • Akinek világos a bőrtípusa, vagy sok anyajegye van kerülje a napozást és nyáron tanácsos UV-védő anyagból készült ruhákat használni.

A napégés mellett sokan allergiásak a napfényre, esetükben nagyon hamar kipirosodik, viszket és hámlani kezd a bőr, ezen kívül kiütések is megjelenhetnek.

Barnulás szoláriumban

A szolárium sokáig egyetlen lehetséges alternatívaként jött számításba, ha valaki szezonon kívül is barnulni akart.

A szoláriumnak mára már bizonyítottan semmilyen előnye nincs, kimondottan káros a bőrre, és fokozza a bőrdaganatok előfordulását. Semmilyen orvosi fórumon nem ajánlják, kimondottan ellenzik a használatát. Nincs biztonságos dózis, már egyetlen alkalom is jelentősen növeli a bőrdaganatok kialakulásának kockázatát.

A szolárium UV-A tartományban sugároz, ami ugyanúgy károsítja a bőr mélyebb rétegeit, azok idő előtti öregedését és szárazságát okozva, mint a napból jövő ultraibolya sugárzás hasonló tartománya. Ráadásul a D-vitamin termelésben sem játszik szerepet, mivel ehhez az UV-sugárzás B tartománya lenne szükséges. A szoláriumozás egyéb veszélyeket is rejt magában: kötőhártya-gyulladás alakulhat ki, nem megfelelő higiénia esetén pedig akár különböző fertőző betegségekkel is gazdagodhatunk. Ez bármilyen fertőzés lehet, legnagyobb esélye mégis a bőrfertőzéseknek, páldául a bőrgombának van).

Részletesen Mennyire veszélyes a szolárium?

Önbarnító krémek

Az egyetlen alternatíva a barnulásra, ami nem fokozza a bőrdaganatok kialakulásának kockázatát. Léteznek egyszerűen használható habok, testápolók, szérumok: felkenjük a bőrre, hatni hagyjuk, később pedig lemossuk a felesleget. A kívánt barnaságot a kontaktidővel lehet szabályozni. Mivel a bő felső rétegeiben hat, ezért azok lehámlásával a barnaság gyorsan veszít a színéből.

Fontos megjegyezni, hogy a bőr felső rétegeiben kémiai úton hatva szárítják azt, így a bőr finom ráncainak kialakulásához az önbarnító készítmények is hozzájárulhat.nak Megfelelő hidratálás mellett és ésszerű használat mellett viszont biztonságos módszer.

Összefoglalva: amennyiben valakinek a barna bőr jelenti a szépséget, érdemes inkább önbarnító készítményekkel elérni azt. A szoláriumnak semmilyen előnye nincs és egyáltalán nem ajánlott a használata, a napozás is csak korlátozottan.

Részletesen Mire figyeljünk önbarnító krém használatakor?

Dr. Kónya JuditForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Kónya Judit
Aktualizálta: Dr. Kádár Eszter

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Várkonyi Viktória

Dr. Várkonyi Viktória

Bőrgyógyász

Budapest

Cikkajánló